Kawa – odstawiamy ją zazwyczaj w ciąży, wiemy przecież, jakim zagrożeniem dla rozwoju naszego wyczekanego dziecka jest kofeina. Tymczasem podczas starań i leczenia niepłodności, często zapominamy, że na brak dwóch kresek na teście wpływ mogą mieć dwie filiżanki mocnej czarnej kawy. Jak odzwyczaić się od kawy? Oto 10 sposobów i propozycje zdrowszych pobudzających zamienników.
Kawa sama w sobie nie stanowi zagrożenia – zagrożeniem jest zawarta w niej kofeina. Jak wpływa na płodność i skuteczność starań o dziecko?
Za dużo kofeiny, za mało chęci na seks
Budzisz się i choćby nie wiem co – na jednej nodze, w drodze, w tak zwanym międzyczasie – robisz kawę – napój, bez którego twój organizm odmawia posłuszeństwa. Tak przynajmniej ci się wydaje. I słusznie – od kofeiny bardzo szybko można się uzależnić i jej odstawienie wcale nie należy do najprostszych.
Kofeina bardzo skutecznie uwrażliwia receptory dopaminowe, które odpowiedzialne są za polepszenie nastroju, koncentracji i odczucie euforii, przez co spożywanie dużych jej dawek sprawia, że organizm „potrzebuje” codziennej dawki energii w postaci dostarczanej z zewnątrz. Z poziomu euforii bardzo szybko jednak możemy spaść w otchłań depresji, a wypicie kawy stanie się tym, czym dla alkoholika wypicie choćby kropelki alkoholu.
W normalnych dawkach (ok. 200 g – dwie filiżanki kawy dziennie) wpływ kofeiny na organizm jest pozytywny – pobudza, poprawia krążenie krwi, redukuje zmęczenie, przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczów, jednak w dawkach przekraczających 500 – 600 mg (a często nawet już od 300 mg) może powodować niebezpieczne uzależnienie, objawiające się bólem głowy, osłabieniem, depresją, apatią czy zwężeniem naczyń krwionośnych.
Uzależnieni od kofeiny powinni się także liczyć z tym, że spadnie poziom ich libido – w przeciwieństwie do tych kawoszy, którzy małą czarną piją sporadycznie i dla przyjemności wrażeń smakowych.
Badania naukowe potwierdzają, że u kobiet nieuzależnionych od kofeiny, a które wypiją filiżankę kawy nawet dwukrotnie może wzrosnąć poziom popędu seksualnego.
Kawa nie jest napojem płodności
Pary, które leczą niepłodność i starają się zajść w ciążę, powinny jednak do tematu kawy podejść ostrożnie.
Kofeina niekorzystnie bowiem wpływa na profil hormonalny w organizmie kobiety, powoduje znaczący wzrost estrogenu we krwi, co odzwierciedla się na cyklu owulacyjnym. Spożycie kofeiny może także znacząco podwyższać ryzyko zachorowania na endometriozę (obecność błony śluzowej macicy, endometrium, poza jamą macicy).
Badania donoszą także, że istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej zagrażającej życiu zarówno matki, jak i dziecka u kobiet spożywających duże ilości kofeiny dziennie.
Podobnie jednak jak w przypadku innych uzależnień – proces wychodzenia z nałogu zaczyna się w głowie. Dlatego jeśli poważnie myślisz o ciąży, co więcej – bezskutecznie starasz się o nią, a jednocześnie każdy dzień rozpoczynasz od wcale nie takiej małej czarnej – koniecznie uruchom w sobie wolę i siłę walki z tym nawykiem. Zapewniamy – da się.
Jak odzwyczaić się od kawy – oto 10 sposobów na kawowy detoks
1. Ustal cel

To nie powinno być trudne zwłaszcza w przypadku starających się o dziecko – dla niego jesteś w stanie przecież zrobić dużo więcej niż tylko odstawić kofeinę.
PAMIĘTAJ JEDNAK: Pierwsze 48 godzin jest najgorsze, więc nie decyduj się na rzucanie nałogu, kiedy pracujesz. Najlepszą porą na rozpoczęcie zmian jest weekend.

kasiakk
2017-06-21 19:46mnie ciaza odzwyczaiła od kofeiny 🙂 piłam zbożowa mama coffe i dużo lepiej się czułam nawet