Koronawirus a niepłodność – jak poradzić sobie z przerwanym leczeniem?

Aktualna sytuacja związana z pandemią jest trudnym doświadczeniem dla wielu osób, szczególnie dla pacjentów leczących się z powodu niepłodności. Dla dużej liczby par wiąże się to z koniecznością odroczenia wykonania pewnych badań lub podejścia do danego cyklu. Taka sytuacja może uruchamiać bardzo różne emocje. Do tych najczęstszych można zaliczyć frustrację i złość, które są bardzo naturalnymi uczuciami w takich okolicznościach.

Z punktu widzenia psychologicznego złość zazwyczaj jest najsilniejsza w momencie, kiedy jesteśmy najbliżej celu, stąd też nie da się jej nie zauważyć w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych przeszkód na drodze starań o dziecko. U niektórych pacjentów pojawia się lęk o przyszłość, który jest związany z lękiem o to, czy ciąża będzie możliwa w późniejszym czasie, ale nierzadko również z lękiem w związku z koniecznością zawieszenia działalności i utratą dochodów.

Z uwagi na to, że oszacowanie czasu trwania takiego stanu jest niemożliwe w obecnej sytuacji, to napięcie i stres u wielu osób utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak sobie z tym radzić?

Zaakceptuj sytuacje niezależne i sprawdź, na co masz wpływ

Przede wszystkim warto zaakceptować fakt, że istnieją różne sytuacje, wydarzenia i okoliczności, na które nie mamy zupełnie wpływu i dzieją się niezależnie od naszej woli. Wiele osób w sytuacji konieczności odroczenia transferu/cyklu zaczyna koncentrować uwagę na poszukiwaniu powodów wystąpienia tej sytuacji, rozpamiętywaniu przeszłości  lub wzbudzaniu w sobie poczucia winy (np. „trzeba było jednak podejść w styczniu”, „gdybyśmy szybciej zadziałali, nie byłoby teraz problemu”). Niestety, koncentracja na przeszłości wiąże się jedynie z pogłębianiem uczucia frustracji, z uwagi na to, że nie da się jej już zmienić.

To, na czym warto się skoncentrować, to teraźniejszość i dostępne możliwości. Zastanowienie się na tym, na co mam wpływ w tej sytuacji, pozwala odzyskać poczucie sprawczości, które w pewnej części zostało utracone w związku z zupełnie nieprzewidzianą epidemią.  

Wykorzystaj czas przerwy

W zamian za myślenie o tym, czego nie można zrobić (np. transfer zarodka, rozpoczęcie stymulacji, dalsze badania z powodu odwołanych konsultacji, itp.), warto przekierować uwagę na to, o co można zadbać w tej sytuacji przerwy.

Cenne jest zastanowienie się nad tym, jak można zaopiekować się sobą w czasie oczekiwania do następnej procedury in vitro czy inseminacji. Być może istnieją jakieś obszary związane z leczeniem, na które do tej pory nie było czasu albo zwyczajnie chęci. Może w tym czasie „zawieszenia” warto zadbać jeszcze bardziej o dietę, i spróbować nowych, prozdrowotnych przepisów, o aktywność fizyczną (taką, którą można wykonywać w zaciszu domu) albo inny jej rodzaj (np. joga, pilates). Być może w czasie przerwy warto zainwestować czas w odpoczynek i spróbować technik relaksacyjnych, na które do tej pory nie było czasu lub poszukać warsztatów i spotkań rozwojowych w obszarze niepłodności, do których będzie można dołączyć po przerwie.

Koncentracja na nowych zadaniach i dbaniu o siebie pozwala uniknąć poczucia „stania w miejscu” i swoistego rodzaju „zawieszenia”, dając w zamian poczucie wpływu i aktywnego działania.

Zadbaj o swoją relację

Wymuszony czas zmniejszenia tempa i często przeniesienia obowiązków zawodowych do domu daje również więcej przestrzeni na bycie razem z partnerką/partnerem. Jest to czas, w którym warto uruchomić refleksję i przyjrzeć się trochę „z lotu ptaka” naszej relacji – temu, co jest wspierające oraz co doceniamy u siebie nawzajem.

W codziennym szybkim tempie życia pewne ważne rzeczy mogą zwyczajnie umykać i zauważenie wartościowych zachowań, które do tej pory były niewidoczne daje szanse na rozwój relacji, którą mamy.

W tym czasie niezwykle cenna jest również wspólna rozmowa o ewentualnych obawach, jakie pojawiają się w związku z koniecznością odłożenia pewnych czynności związanych leczeniem. W sytuacji silnego napięcia i lęku o przyszłość, wiele osób uruchamia tzw. „myślenie tunelowe”, które utrudnia spojrzenie na sytuację w inny sposób.

Dlatego też rozmowa z partnerką/partnerem – jak ona/on to widzi, może być pomocne w zmniejszeniu odczuwanego napięcia i spojrzeniu na sytuację z innej strony.


dr n. med. Agata Juruć – psycholog, terapeuta, coach. Pracuje indywidualnie oraz z parami w obszarze leczenia niepłodności, kryzysu w związku i trudności w relacjach interpersonalnych. Prowadzi także liczne szkolenia, kursy, warsztaty oraz wykłady zarówno dla pacjentów, jak i profesjonalistów. W klinice InviMed prowadzi konsultacje i terapie indywidualne oraz terapię par, jak również warsztaty dla pacjentów i grupę wsparcia.

 


 

POLECAMY: Pilates w domu – 12 ćwiczeń sprzyjających poczęciu (+wideo)

 

SPRAWDŹ: Koronawirus a leczenie niepłodności w InviMed – konutynuacja rozpoczętych procedur in vitro

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *