Artykuł Partnera

Leczenie niepłodności – co trzeba wiedzieć?

Niepłodność dotyczy dziś nawet co piątej pary w wieku reprodukcyjnym. Niekiedy ma ona charakter przejściowy i jest związana ze złym stanem zdrowia lub przemęczeniem. Jeśli jednak kłopoty z zajściem w ciążę utrzymują się dłużej niż rok, warto zgłosić się do lekarza. Czym dokładnie jest niepłodność, jakimi metodami ją leczyć oraz gdzie zgłosić się po pomoc?

Niepłodność a bezpłodność

Pojęcia te bywają używane zamiennie, jednak znaczą coś innego. Bezpłodność to trwała niezdolność do posiadania potomstwa. Takiego stanu nie można leczyć. Z kolei niepłodność to stan przejściowy, który leczy się różnymi metodami. 

Kiedy mamy do czynienia z niepłodnością, a kiedy tylko z tymczasowymi kłopotami z zajściem w ciążę? Zgodnie z definicją WHO, niepłodność to stan, kiedy po 12 miesiącach regularnego współżycia (2-3 razy w tygodniu) para nie uzyskuje ciąży. Wtedy zalecana jest konsultacja lekarska. W przypadku niepokoju lub gdy wiek kobiety przekracza 35 lat, na wizytę warto zdecydować się wcześniej – już po kilku miesiącach nieudanych prób.

Przyczyny niepłodności

Przyczyn niepłodności może być wiele i mogą dotyczyć zarówno kobiety jak i mężczyzny. 

  • W przypadku kobiet powodem mogą być zaburzenia hormonalne, wady anatomiczne narządów rozrodczych i niektóre choroby, takie jak endometrioza, czy PCOS. To również takie schorzenia jak niedrożność jajowodów, wrogi śluz szyjkowy, polipy, zrosty i inne zmiany w obrębie macicy, jajowodów czy jajników.
  • W przypadku mężczyzn najczęstszym powodem niepłodności są nieprawidłowe parametry nasienia – niedostateczna liczba plemników, nieprawidłowa budowa tych komórek lub zaburzenia ich ruchliwości. Płodność mogą obniżać także infekcje układu moczowo-płciowego oraz niektóre choroby jąder, np. żylaki powrózka nasiennego w dużym nasileniu.

Na płodność obu płci może negatywnie wpływać nieprawidłowy styl życia – nieodpowiednia dieta, używki, ekspozycja na stres, brak lub nadmiar aktywności fizycznej. A także choroby przewlekłe powodujące zaburzenia hormonalne i metaboliczne, (takie jak cukrzyca). Dlatego też osoby starające się o dziecko powinny zadbać o ogólny stan zdrowia i dobrą kondycję organizmu.

Jak leczyć niepłodność?

Współczesna nauka dysponuje wieloma metodami leczenia niepłodności. To, jakie zostaną zastosowane, jest zawsze kwestią indywidualną – zależy głównie od rozpoznanej przyczyny niepłodności i stanu zdrowia pacjentów. Warto wiedzieć, że niepłodność można leczyć także wtedy, gdy przyczyny problemu nie udało się ustalić.

Najczęściej stosowane metody leczenia niepłodności, to:

  • Leczenie farmakologiczne – przyjmowanie leków pozwalających wyrównać stężenie wybranych hormonów, wyleczyć infekcję lub poprawić właściwości śluzu szyjkowego.
  • Leczenie chirurgiczne – usunięcie polipów, zrostów, żylaków i innych zmian w obrębie kobiecych lub męskich narządów rodnych. Współcześnie stosuje się często małoinwazyjne, endoskopowe metody możliwe do zrealizowania w ramach chirurgii jednego dnia.
  • Metody rozrodu wspomaganego – inseminacja (wprowadzenie nasienia do dróg rodnych kobiety za pomocą specjalnego cewnika) oraz in vitro. W obu przypadkach możliwe jest wcześniejsze laboratoryjne poprawienie jakości nasienia. In vitro jest najskuteczniejszą ze wszystkich stosowanych dziś metod leczenia niepłodności.

Od czego zacząć? Do jakiego lekarza się udać?

Pierwszym krokiem jest wizyta w klinice leczenia niepłodności. W takim miejscu możliwe jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki (wykonanie badań i rozpoznanie przyczyn niepłodności) oraz leczenie różnymi metodami. Tego rodzaju pełną opiekę oferuje klinika Gameta we Wrocławiu. Pierwsza wizyta obejmuje dokładny wywiad lekarski i podstawowe badania, takie jak USG narządów rodnych. Lekarz kieruje także na inne badania – między innymi laboratoryjne (to na przykład badanie rezerwy jajnikowej kobiety na podstawie stężenia konkretnych hormonów, czy seminogram – badanie nasienia mężczyzny). Kolejny krok to rozpoczęcie leczenia wybranymi metodami, dobieranymi indywidualnie do przypadku każdej pary.

W klinikach leczenia niepłodności można uzyskać pełną pomoc – od pełnej diagnostyki, przez leczenie aż po wsparcie psychologiczne i administracyjne (związane na przykład z dofinansowaniem procedury in vitro).

 

POLECAMY TAKŻE:  

 

Pierwsza wizyta niepłodnościowa – dlaczego nie warto odkładać na później

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *