Starania o ciąże w trakcie pandemii

Leczenie niepłodności w dobie pandemii – sprawdź, co zwiększy szanse na sukces w tych niespokojnych czasach

Rok trwania pandemii, a sytuacja nie staje się bardziej stabilna. Większość z nas nauczyła się już żyć z obowiązującymi obostrzeniami i nie odkładać życia na później. Dotyczy to również leczenia niepłodności, które – u wielu par – nie może czekać rok, dwa, trzy… aż sytuacja epidemiologiczna na świecie będzie opanowana. Leczenie należy podjąć od razu, gdy wymaga tego sytuacja. Jednak bez uwzględnienia nowej rzeczywistości i dostosowania się do panujących zasad, może nie być mowy o sukcesie.

Jak wygląda leczenie niepłodności w czasie pandemii?

Dyrekcja i lekarze pracujący w klinikach leczenia niepłodności wiedzą na pewno: leczenie nie może czekać, aż pandemia się zakończy. Dla bardzo wielu par to może oznaczać kres marzeń o rodzicielstwie. Czas jest tu kluczowym i bezlitosnym czynnikiem.

Niepłodne pary nie mogą czekać, aż pandemia się skończy. Leczenie trzeba podjąć niezwłocznie, jak tylko jest takie wskazanie. W niektórych przypadkach każdy miesiąc ma niebagatelne znaczenie.

Dlatego, o ile w marcu 2020 roku podejmowane były trudne decyzje w zakresie leczenia niepłodności, o tyle rok później leczenie odbywa się swobodnie na tyle, na ile pozwalają na to obostrzenia rządu.

Wprowadzono szereg środków ostrożności (o których piszemy niżej), aby leczenie było maksymalnie bezpieczne, a przez to skuteczne. Jednak aktualnie większość dostępnych badań i zabiegów odbywa się bez przeszkód:

  • odbywają się wizyty osobiste i konsultacje ze specjalistami, zarówno dla osób rozpoczynających, jak i kontynuujących leczenie: wizyty wstępne, wizyty kontrolne, monitoringi cyklu, konsultacje specjalistyczne (andrologiczne, urologiczne, seksuologiczne, endokrynologiczne, genetyczne, psychologiczne, ginekologiczne). W uzasadnionych przypadkach, np. dotyczących przedłużenia zwolnienia lekarskiego, wypisania recept, do których nie jest konieczna osobista wizyta, sugerowana jest teleporada.
  • przeprowadzane są wszystkie standardowo oferowane usługi,
  • realizowane są konsultacje w ramach profilaktyki onkologicznej (oncofertility),
  • realizowane są wszystkie zabiegi diagnostyczne, jak HSG, sono-HSG, histeroskopia,
  • przy leczeniu niepłodności wykorzystywane są procedury wspomaganego rozrodu jak inseminacje, zapłodnienie in vitro, kriotransfery*

*Na przykładzie Kliniki Leczenia Niepłodności nOvum

> Przeczytaj także: Koronawirus a leczenie niepłodności. Czy przerwać starania? Zalecenia dla par starających się o ciążę <<

Koronawirus: zalecenia dla niepłodnych

ZMIANY w klinikach leczenia niepłodności

Leczenie niepłodności w czasie pandemii będzie wyglądać nieco inaczej niż przed rozprzestrzenieniem się wirusa SARS-CoV-19.

Wprowadzenie obostrzeń, zmian w sposobie odbywania się konsultacji oraz zapewnienie wysokich środków bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego JEST KONIECZNE, aby kliniki mogły świadczyć usługi leczenia niepłodności na takim poziomie i w takim zakresie jak odbywało się to do marca 2020 r.  

Główną, szczególnie odczuwalną dla pacjentów zmianą, jest zakaz obecności osób towarzyszących oraz dzieci podczas wizyt lekarskich. Zrozumiałym jest, że partnerzy chcą być w tym szczególnym czasie razem, wspierać się i ramię w ramię słuchać tego, co ma im do przekazania lekarz. Jednak przestrzeganie tych zasad to jedyna możliwość, aby pacjenci mogli otrzymać potrzebną pomoc. 

Jakie jeszcze zmiany wprowadzają kliniki?

  • Obowiązkowy pomiar temperatury ciała przed wejściem – powyżej 37,5 stopni C pacjent proszony jest o powrót do domu. Pamiętaj! Jeśli jeszcze w domu czujesz, że temperatura ciała wzrosła, sprawdź ją termometrem i w razie przekroczenia 37,5 stopnia, poinformuj klinikę telefonicznie o sytuacji i przełóż wizytę. Nie ryzykuj zdrowia innych pacjentów, nie trać czasu na dojazd, dbaj o siebie i podejmij odpowiednie kroki. Dla dobra wszystkich pacjentów i powodzenia w leczeniu, pacjenci z podwyższoną temperaturą nie są wpuszczani na teren kliniki.
  • Konieczność poinformowania lekarza o WSZYSTKICH przyjmowanych lekach i suplementach diety – leczenie niepłodności podczas pandemii koronawirusa wymaga specjalnego podejścia i zastosowania szczególnych środków, stąd informacja o wszystkich przyjmowanych preparatach/lekach jest tym bardziej istotna.
  • Umawianie pacjentów z uwzględnieniem przerw – pacjenci umawiania są na konkretne godziny w odstępie czasowym, aby uniknąć tłumu w poczekalni oraz umożliwić wietrzenie i dezynfekcje gabinetów lekarskich. Stąd pacjenci proszeni są o przychodzenie na wskazaną przez rejestratorkę godzinę i nie zgłaszanie się do lekarza z dużym wyprzedzeniem czasowym.
  • Obowiązek podpisania oświadczenia – zgodnie z nim pacjent określa, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie przebywał za granicą, nie kontaktował się z osobą zakażoną lub potencjalnie zakażoną i nie odbywał kwarantanny.
  • Wypełnienie ankiety dotyczącej stanu zdrowia
  • Zachowanie 1,5 dystansu i witanie się bez podawania ręki
  • Dezynfekcja rąk; unikanie dotykania powierzchni
  • Zasłanianie nosa i usta maseczką ochronną
  • Pozostawienie odzieży wierzchniej w szatni

UWAGA! Jeśli pacjentka poddana jest terapii immunomodulacyjnej w trakcie realizacji procedur wspomaganego rozrodu, powinna jak najszybciej jej zaprzestać. W obliczu zagrożenia epidemiologicznego są to niezwykle ryzykowane działania zagrażające zdrowiu i życiu.

Zobacz także: „Poród nie poczeka…” – ciąża w czasie epidemii koronawirusa. Kobiety pytają, lekarz odpowiada

Kiedy pacjentowi/pacjentce może towarzyszyć osoba towarzysząca?

  • podczas wizyty wstępnej,
  • jeśli tego samego dnia ma miejsce punkcja jajników i oddanie nasienia,
  • podczas pierwszego USG we wczesnej ciąży,
  • gdy konieczne jest podpisanie umów i/lub zgód obydwojga partnerów.*

*Na przykładzie Kliniki Leczenia Niepłodności nOvum

PAMIĘTAJ! Odwołaj lub przełóż wizytę w klinice leczenia niepłodności, jeśli:

  1. Miałeś/-aś bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, która posiada pozytywny test PCR.
  2. Przebywałeś/-aś za granicą i od powrotu do Polski nie minęło 10 dni.
  3. Jesteś objęty/-a kwarantanną, w tym kwarantanną związaną z powrotem z zagranicy lub izolacją domową.
  4. Masz objawy takie jak: temperatura powyżej 37,5 stopni C, kaszel, duszności, brak węchu i smaku, bóle mięśni, osłabienie, ból gardła.

Wszystkie polskie kliniki leczenia niepłodności stosują się do zaleceń PTMRiE, SPiN PTGiP oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie EGiR w kwestii leczenia niepłodności w okresie zagrożenia zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Przestrzeganie powyższych zasad to nieodzowny element leczenia. Zachowanie ciągłości terapii oraz wykonanie badań w konkretnym terminie i momencie trwania cyklu będzie możliwe tylko wtedy, gdy placówki będą mogły funkcjonować bez przeszkód. A na to wszyscy pracują wspólnie: pacjenci, pracownicy administracyjni, lekarze, specjaliści, dyrekcja. Sprawne, skuteczne i bezpieczne leczenie niepłodności leży w interesie wszystkich tych osób. Dbajmy o to!

 

POLECAMY TAKŻE:

Czy człowiek musi wyginąć, czyli dlaczego jest coraz więcej problemów z zachodzeniem w ciążę?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *