Poród w czasach koronawirusa

„Poród nie poczeka…” – ciąża w czasie epidemii koronawirusa. Kobiety pytają, lekarz odpowiada

Epidemia koronawirusa szczególnie mocno stresuje kobiety w ciąży. Choć specjaliści w Polsce wydali zalecenia i rekomendacje dotyczące opieki okołoporodowej, w głowach przyszłych mam wciąż dudnią pytania podszyte lękiem i strachem – zarówno o rozwój ciąży, jak i sam poród.  Na najczęstsze pytania ciężarnych odpowiada dr n. med. Ewa Kurowska, Kierownik Kliniki Położnictwa i Zdrowia Kobiety w szpitalu Medicover.

Poród nie poczeka na koniec epidemii!

Stan epidemii koronawirusa w Polsce spowodował mnóstwo zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu społeczeństwa. Obowiązek izolacji i unikania kontaktów międzyludzkich wymusił konieczność modyfikacji wielu planów – zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Dla ciężarnych to szczególnie stresujący czas. Ciąża rozwija się wszak codziennie, a poród nie poczeka na „lepsze czasy”. Właśnie dlatego tak wiele obaw, lęku i pytań jest ze strony przyszłych mam.  Czym grozi zachorowanie w ciąży? Co dalej z wizytami lekarskimi i badaniami z kalendarza ciąży? Czy do porodu wzywać karetkę? Co z porodem rodzinnym i czy cesarskie cięcie jest w tej sytuacji bezpieczne? A jeśli jestem nosicielką?! 

Na najczęstsze pytania kobiet w ciąży na temat koronawirusa i jego wpływu na ciążę, rodzaj porodu, połóg i karmienie odpowiada dr n. med. Ewa Kurowska, specjalista ginekolog-położnik, Kierownik Kliniki Położnictwa i Zdrowia Kobiety w Szpitalu Medicover.

Czy kobiety w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia koronawirusem i zachorowania na Covid-19? Jakie są zalecenia dla ciężarnych na czas kwarantanny i stanu zagrożenia epidemicznego?

Kobiety w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka! Przyszłe mamy powinny zachować szczególną ostrożność i dbałość o przestrzeganie  poniższych zasad, które mówią, że należy bezwzględnie:

  • Regularnie myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund. Jeżeli przyszła mama nie  może umyć rąk, powinna zdezynfekować je preparatem na bazie alkoholu (z zawartością co najmniej 60%) – takie preparaty do dezynfekcji rąk nie szkodzą ani ciężarnej, ani dziecku w brzuchu mamy!
  • Unikać dotykania rękami twarzy – w szczególności ust, nosa i oczu.

ponadto:

  • #zostańwdomu – kobiety w ciąży mogą wyjść na krótki spacer, ale w miejsca, gdzie nie będzie dużo ludzi. 
  • Kiedy ciężarna kaszle lub kicha, powinna zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, następnie chusteczkę należy wyrzucić do kosza i od razu umyć lub zdezynfekować ręce.
  • Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z osobami chorymi, mającymi objawy chorób układu oddechowego (kaszel, kichanie).
  • Powinny unikać skupisk ludzi oraz dzielenia się jedzeniem, piciem i naczyniami.

Czy istnieją dodatkowe – oprócz znanych: gorączka, kaszel, duszności – objawy zakażenia koronawirusem u kobiet w ciąży? Na jakie reakcje organizmu szczególnie zwrócić uwagę? 

Objawy u kobiet w ciąży są takie same jak u innych osób. Mogą obejmować m.in.:

Niekiedy jednak wirusy mogą powodować poważne choroby dolnych dróg oddechowych, takie jak zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli, szczególnie u kobiet z chorobami układu krążenia czy upośledzoną odpornością.

Czy ciężarna zakażona koronawirusem podlega jakimś szczególnym procedurom leczenia? W jaki sposób konsultować się z lekarzem?

W przypadku podejrzenia zakażenia należy postępować zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Należy niezwłocznie skontaktować z infolinią NFZ pod numerem telefonu 800 190 590, gdzie uzyskamy informację, jak dalej należy postępować. Nasze pacjentki mogą się skontaktować z lekarzem za pomocą Telefonicznej Porady Medycznej (pod numerem telefonu 500 900 510) lub za pomocą Medicover OnLine. Podczas takiej rozmowy lekarz oceni stan zdrowia i przekaże zalecenia o dalszym postępowaniu. Warto się zorientować, czy takie usługi dostępne są także w innych placówkach, w których przyjmuje lekarz prowadzący danej ciężarnej. 

 Jakie badania w ciąży NIE powinny być przekładane ze względu na epidemię i gdzie można je wykonać? A jakie badania mogą poczekać? 

Kobiety w ciąży w naszym Szpitalu wszystkie badania mają wykonywane wg kalendarza prowadzenia ciąży. Nie odwołujemy jak również nie przekładamy terminów niezbędnych badań. Pacjentki mają również możliwość odbycia telekonsultacji w ciąży, jeśli nie jest ona zagrożona. Badania można wykonać w laboratoriach, które dostosowane są do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Pobieranie krwi  czy badania diagnostyczne typu USG wynikające z kalendarza ciąży są bezpieczne – oczywiście pod warunkiem zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa i higieny. 

Czy w momencie rozpoczęcia akcji porodowej należy wezwać karetkę, czy samemu udać się do szpitala –jak to wygląda w obecnej sytuacji epidemiologicznej?

Jeżeli akcja porodowa przebiega standardowo, czyli  bez komplikacji, pacjentka powinna sama zgłosić się do szpitala położniczego. Warto sprawdzić ewentualne tymczasowe zmiany w funkcjonowaniu placówki, która została wybrana na miejsce porodu. Być może konieczne będzie udanie się do innego szpitala – warto zadbać o te informacje wcześniej. 

Co z porodami rodzinnymi – czy są możliwe, oraz jak wygląda w obecnej sytuacji cesarskie cięcie – czy to bezpieczne?

W Szpitalu Medicover wstrzymaliśmy możliwość porodu rodzinnego – z osobą towarzyszącą. I tak dzieje się już teraz na wszystkich oddziałach porodowych w Polsce. Jest to podyktowane bezpieczeństwem pacjentek i ich dzieci oraz personelu medycznego. Podstawą do wprowadzenia tego typu restrykcji jest sytuacja epidemiologiczna w Polsce  oraz rozporządzenie Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii – prof. Czajkowskiego oraz  Wojewódzkiego Konsultanta, Rektora UM w Warszawie – prof. M. Wielgosia. [rozporządzenie można przeczytać TU] Operacje cesarskiego cięcia odbywają się bez zmian i taka metoda porodu sama w sobie nie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zakażenia.

Czy istnieje jakaś rekomendacja co do sposobu karmienia po porodzie w czasie epidemii? Jakie środki ostrożności zachować?

Dane na ten temat są zmienne: wprawdzie nie stwierdzono obecności koronawirusa w mleku kobiecym, jednak bliskość mamy i dziecka podczas karmienia jest  – w przypadku mamy seropozytywnej – bardzo istotnym czynnikiem ryzyka zakażenia. Z tego powodu rozważana jest separacja mamy i dziecka. Laktacja nie musi być jednak wstrzymywana.


Dr n. med. Ewa Kurowska  – specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej, Kierownik Kliniki Położnictwa i Zdrowia Kobiety w Szpitalu Medicover.

 

 

 


 

 

POLECAMY TAKŻE: Badania laboratoryjne i diagnostyczne w czasie epidemii koronawirusa – robić czy odłożyć?

Badania laboratoryjne i diagnostyczne w czasie epidemii koronawirusa – robić czy odłożyć?

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *