Poród w czasach koronawirusa

„Poród nie poczeka…” – ciąża w czasie epidemii koronawirusa. Kobiety pytają, lekarz odpowiada

Epidemia koronawirusa szczególnie mocno stresuje kobiety w ciąży. Choć specjaliści w Polsce wydali zalecenia i rekomendacje dotyczące opieki okołoporodowej, w głowach przyszłych mam wciąż dudnią pytania podszyte lękiem i strachem – zarówno o rozwój ciąży, jak i sam poród.  Na najczęstsze pytania ciężarnych odpowiada dr n. med. Ewa Kurowska, Kierownik Kliniki Położnictwa i Zdrowia Kobiety w szpitalu Medicover.

Poród nie poczeka na koniec epidemii!

Stan epidemii koronawirusa w Polsce spowodował mnóstwo zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu społeczeństwa. Obowiązek izolacji i unikania kontaktów międzyludzkich wymusił konieczność modyfikacji wielu planów – zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Dla ciężarnych to szczególnie stresujący czas. Ciąża rozwija się wszak codziennie, a poród nie poczeka na „lepsze czasy”. Właśnie dlatego tak wiele obaw, lęku i pytań jest ze strony przyszłych mam.  Czym grozi zachorowanie w ciąży? Co dalej z wizytami lekarskimi i badaniami z kalendarza ciąży? Czy do porodu wzywać karetkę? Co z porodem rodzinnym i czy cesarskie cięcie jest w tej sytuacji bezpieczne? A jeśli jestem nosicielką?! 

Na najczęstsze pytania kobiet w ciąży na temat koronawirusa i jego wpływu na ciążę, rodzaj porodu, połóg i karmienie odpowiada dr n. med. Ewa Kurowska, specjalista ginekolog-położnik, Kierownik Kliniki Położnictwa i Zdrowia Kobiety w Szpitalu Medicover.

Czy kobiety w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia koronawirusem i zachorowania na Covid-19? Jakie są zalecenia dla ciężarnych na czas kwarantanny i stanu zagrożenia epidemicznego?

Kobiety w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka! Przyszłe mamy powinny zachować szczególną ostrożność i dbałość o przestrzeganie  poniższych zasad, które mówią, że należy bezwzględnie:

  • Regularnie myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund. Jeżeli przyszła mama nie  może umyć rąk, powinna zdezynfekować je preparatem na bazie alkoholu (z zawartością co najmniej 60%) – takie preparaty do dezynfekcji rąk nie szkodzą ani ciężarnej, ani dziecku w brzuchu mamy!
  • Unikać dotykania rękami twarzy – w szczególności ust, nosa i oczu.

ponadto:

  • #zostańwdomu – kobiety w ciąży mogą wyjść na krótki spacer, ale w miejsca, gdzie nie będzie dużo ludzi. 
  • Kiedy ciężarna kaszle lub kicha, powinna zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, następnie chusteczkę należy wyrzucić do kosza i od razu umyć lub zdezynfekować ręce.
  • Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z osobami chorymi, mającymi objawy chorób układu oddechowego (kaszel, kichanie).
  • Powinny unikać skupisk ludzi oraz dzielenia się jedzeniem, piciem i naczyniami.

Czy istnieją dodatkowe – oprócz znanych: gorączka, kaszel, duszności – objawy zakażenia koronawirusem u kobiet w ciąży? Na jakie reakcje organizmu szczególnie zwrócić uwagę? 

Objawy u kobiet w ciąży są takie same jak u innych osób. Mogą obejmować m.in.:

Niekiedy jednak wirusy mogą powodować poważne choroby dolnych dróg oddechowych, takie jak zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli, szczególnie u kobiet z chorobami układu krążenia czy upośledzoną odpornością.

Czy ciężarna zakażona koronawirusem podlega jakimś szczególnym procedurom leczenia? W jaki sposób konsultować się z lekarzem?

W przypadku podejrzenia zakażenia należy postępować zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Należy niezwłocznie skontaktować z infolinią NFZ pod numerem telefonu 800 190 590, gdzie uzyskamy informację, jak dalej należy postępować. Nasze pacjentki mogą się skontaktować z lekarzem za pomocą Telefonicznej Porady Medycznej (pod numerem telefonu 500 900 510) lub za pomocą Medicover OnLine. Podczas takiej rozmowy lekarz oceni stan zdrowia i przekaże zalecenia o dalszym postępowaniu. Warto się zorientować, czy takie usługi dostępne są także w innych placówkach, w których przyjmuje lekarz prowadzący danej ciężarnej. 

 Jakie badania w ciąży NIE powinny być przekładane ze względu na epidemię i gdzie można je wykonać? A jakie badania mogą poczekać? 

Kobiety w ciąży w naszym Szpitalu wszystkie badania mają wykonywane wg kalendarza prowadzenia ciąży. Nie odwołujemy jak również nie przekładamy terminów niezbędnych badań. Pacjentki mają również możliwość odbycia telekonsultacji w ciąży, jeśli nie jest ona zagrożona. Badania można wykonać w laboratoriach, które dostosowane są do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Pobieranie krwi  czy badania diagnostyczne typu USG wynikające z kalendarza ciąży są bezpieczne – oczywiście pod warunkiem zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa i higieny. 

Czy w momencie rozpoczęcia akcji porodowej należy wezwać karetkę, czy samemu udać się do szpitala –jak to wygląda w obecnej sytuacji epidemiologicznej?

Jeżeli akcja porodowa przebiega standardowo, czyli  bez komplikacji, pacjentka powinna sama zgłosić się do szpitala położniczego. Warto sprawdzić ewentualne tymczasowe zmiany w funkcjonowaniu placówki, która została wybrana na miejsce porodu. Być może konieczne będzie udanie się do innego szpitala – warto zadbać o te informacje wcześniej. 

Co z porodami rodzinnymi – czy są możliwe, oraz jak wygląda w obecnej sytuacji cesarskie cięcie – czy to bezpieczne?

W Szpitalu Medicover wstrzymaliśmy możliwość porodu rodzinnego – z osobą towarzyszącą. I tak dzieje się już teraz na wszystkich oddziałach porodowych w Polsce. Jest to podyktowane bezpieczeństwem pacjentek i ich dzieci oraz personelu medycznego. Podstawą do wprowadzenia tego typu restrykcji jest sytuacja epidemiologiczna w Polsce  oraz rozporządzenie Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii – prof. Czajkowskiego oraz  Wojewódzkiego Konsultanta, Rektora UM w Warszawie – prof. M. Wielgosia. [rozporządzenie można przeczytać TU] Operacje cesarskiego cięcia odbywają się bez zmian i taka metoda porodu sama w sobie nie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zakażenia.

Czy istnieje jakaś rekomendacja co do sposobu karmienia po porodzie w czasie epidemii? Jakie środki ostrożności zachować?

Dane na ten temat są zmienne: wprawdzie nie stwierdzono obecności koronawirusa w mleku kobiecym, jednak bliskość mamy i dziecka podczas karmienia jest  – w przypadku mamy seropozytywnej – bardzo istotnym czynnikiem ryzyka zakażenia. Z tego powodu rozważana jest separacja mamy i dziecka. Laktacja nie musi być jednak wstrzymywana.


Dr n. med. Ewa Kurowska  – specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej, Kierownik Kliniki Położnictwa i Zdrowia Kobiety w Szpitalu Medicover.

 

 

 


 

 

POLECAMY TAKŻE: Badania laboratoryjne i diagnostyczne w czasie epidemii koronawirusa – robić czy odłożyć?

Badania laboratoryjne i diagnostyczne w czasie epidemii koronawirusa – robić czy odłożyć?

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *