Lesbijki i singielki też mają prawo do in vitro. We Francji - tak

Lesbijki i singielki też mają prawo do in vitro. We Francji – tak

Gdy w Polsce politycy i Kościół głośno i agresywnie wypowiadają się za zakazem in vitro, na Zachodzie nie tylko in vitro ma się dobrze, ale także swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej grup społecznych.

In vitro dla lesbijek i kobiet niezamężnych

Francuski Krajowy Komitet Konsultatywny Etyki wydał pozytywną opinię, aby pary homoseksualne oraz kobiety samotne miały prawo do zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Złożenie projektu w tej sprawie przewidywane jest na początek 2019 roku. Według wszelkich prognoz projekt powinien zostać przyjęty.

Obecnie z in vitro we Francji mogą korzystać jedynie kobiety zamężne.

We Francji małżeństwa osób homoseksualnych są zalegalizowane od 5 lat, od 2013 roku. Projekt o in vitro to kolejny ukłon w stronę par jednopłciowych, aby przyznać im pełnię praw, jakimi cieszą się pary heteroseksualne.

Sprawdź: Pierwszego zapłodnienia in vitro dokonała kobieta, a nie zdobywca Nobla

Opinia społeczna podzielona

Mimo iż we Francji związki homoseksualne są zalegalizowane od kilku lat opinia społeczna jest podzielona w sprawie in vitro dla lesbijek. Jak mówi Jean Francois Delfraissy, dyrektor Krajowego Komitetu Konsultacyjnego ds. Etyki:

„Część społeczeństwa francuskiego nie chce poszerzania in vitro, ale jednocześnie są też zwolennicy zmian. Po wysłuchaniu argumentów obu stron, Krajowy Komitet Konsultacyjny ds. Etyki podtrzymuje swoją wcześniejszą opinię za poszerzeniem dostępu.”

Sprawdź: 8 lat starań, 5 inseminacji, 2 straty, in vitro i… Bruno. „Żałuję tylko jednego”

In vitro dla par homoseksualnych i singielek jest krytykowane przez francuskich biskupów, którzy podpisali apel „Zgodność w rodzeniu”. Według biskupów, powoływanie na świat dziecka nie ma być sprowadzone do produkcji, a rola ojca do dawcy nasienia. Nie obyło się także bez strajków stowarzyszeń katolickich. Jednak większość Francuzów, bo aż 60%, chce szerszego niż dotychczas dostępu do in vitro. Podobnie jak prezydent Francji, Emmanuel Macron, który podczas swojej kampanii wyraził aprobatę dla in vitro dla par homoseksualnych.

Czy Francuzki zyskają szerszy dostęp do in vitro, okaże się już w przyszłym roku.

CZYTAJ TAKŻE:

Kaja Godek: In vitro to patologia. Metoda powinna być CAŁKOWICIE zabroniona!

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *