Łódzki program in vitro w czołówce skuteczności

Zainteresowanie łódzkim programem in vitro z roku na rok się zwiększa, a samorząd dokłada kolejne pieniądze na pomoc niepłodnym. W 2019 roku na dofinansowanie ivf w Łodzi przeznaczony jest milion złotych. Taka sama kwota zabezpieczona jest także na rok 2020. Trwa nabór kolejnych par.

Rok 2016 na stałe zapisał się w pamięci niepłodnych par w Polsce jako koniec marzeń o ogólnodostępnej refundacji in vitro. Zlikwidowano państwowy program in vitro i od trzech lat pieniądze przeznaczane są na program leczenia niepłodności za pomocą naprotechnologii, która wyklucza metody wspomaganego rozrodu – zarówno in vitro, jak i inseminację.

Na olbrzymie zapotrzebowanie na takie metody leczenia niepłodności odpowiedziało kilka polskich miast, których samorządy i rady zagłosowały za wprowadzeniem miejskich programów in vitro finansowanych z własnych budżetów. Jednym z nich była i jest Łódź, gdzie do tej pory dzięki dofinansowaniu przyszło na świat ponad 100 dzieci, a w drodze są kolejne maluchy.

In vitro w Łodzi: Milion złotych rocznie

Miejski program in vitro w Łodzi na lata 2019-2020 przewiduje po milion złotych na dofinansowania ivf w każdym roku. Do programu zgłosiło się już ponad 600 par i jak podkreślają jego realizatorzy, Łódź pod względem organizacyjnym wzorowo wprowadza w życie program, a jego efektywność przewyższa średnią europejską i Stanów Zjednoczonych.

Realizatorami łódzkiego programu są dwie kliniki: Gameta oraz Salve Medica. Jak wynika z raportu udostępnionego przez Ministra Zdrowia dotyczącego procentowej skuteczności leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach rządowego programu w latach 2013-2016 – łódzka Salve plasuje się na pierwszym miejscu z wynikiem 41 proc*.

In vitro dla Mazowsza

Salve Medica to także jedyna placówka, która realizowała marszałkowski program in vitro w województwie łódzkim, który trwał od 26 lipca 2018 do 30 listopada 2018 r. Obecnie klinika zgłosiła się do udziału w programie refundacji i wsparcia leczenia niepłodności dla województwa mazowieckiego. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie pracuje właśnie nad projektem programu, a jego rozpoczęcie jest przewidziane na ostatni kwartał 2019 roku. Jeśli kandydatura Salve Medica pozytywnie przejdzie proces weryfikacji, wiele niepłodnych par niekwalifikujących się z powodu miejsca zamieszkania do programu w Łodzi – będzie mogło skorzystać z oferty refundacji in vitro dla Mazowsza. 

Kto może przystąpić do programu in vitro w Łodzi?

Tymczasem trwa nabór kolejnych par do programu in vitro w Łodzi. Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które zmagają się z niepłodnością i spełniają następujące kryteria:

 • wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat, a w ocenie biochemicznej i ultrasonograficznej istnieje szansa na wyidukowanie u niej mnogiego jajeczkowana (AMH powyżej 0,7 ng/ml co najmniej trzy pęcherzyki w jajniku)
 • warunkowo mogą zostać zakwalifikowane kobiety do 42. roku życia, jeżeli stężenie AMH przekracza 1,5 ng/ml i liczba pęcherzyków w jajnikach jest powyżej 5
 • pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim (zgodnie z definicją dawstwa partnerskiego określoną w art. 2 ust. 1 pkt 8) ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności
 • w dniu kwalifikacji do programu posiadają miejsce zamieszkania na terenie Łodzi
 • szybkiej kwalifikacji podlegają pary ze schorzeniem nowotworowym, u których stosuje się mrożenie gamet lub zarodków w celu zachowania płodności.

Aby zgłosić się do programu, należy przyjść do klinki na wizytę lekarską i po kwalifikacji wypełnić wniosek. Kwalifikacja par przeprowadzana jest zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i warunkami ustawy o leczeniu niepłodności (wszystkie inne metody leczenia, rekomendowane przez PTMRiE zakończyły się niepowodzeniem lub nie ma innych metod leczenia przy danej stwierdzonej przyczynie niepłodności).

Program in vitro w Łodzi – wymagane badania do ivf

Na wizytę para powinna przyjść razem i mieć ze sobą dokumenty potwierdzające dotychczasowe leczenie niepłodności, a także wyniki aktualnych badań:

 • Badanie nasienia (ważne 6 m-cy)
 • AMH (ważne 180 dni)
 • TSH kobieta (ważne 6 m-cy)
 • Grupa krwi wykonuje para
 • HbsAg wykonuje para (ważne 3 m-ce)
 • a-HCV wykonuje para (ważne 3 m-ce)
 • a-Hbc wykonuje para (ważne 3 m-ce)
 • HIV wykonuje para (ważne 3 m-ce)
 • WR wykonuje para (ważne 3 m-ce)
 • Toxo IgM kobieta (ważne 3 m-ce)
 • Toxo IgG kobieta (ważne 3 m-ce)
 • Rubella IgM kobieta (ważne 3 m-ce)
 • Rubella IgG kobieta (ważne 3 m-ce)
 • Cytologia kobieta (wynik ważny 2 lata)

W razie konieczności, lekarz przeprowadzający kwalifikację może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, np. histeroskopię diagnostyczną, kariotyp czy CFTR.

Więcej informacji o programie i dofinansowaniu znajduje się TUTAJ

* Dane dotyczą Programu “Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”

 

 

PRZECZYTAJ: Są pieniądze na program in vitro na Mazowszu. Jedna para dostanie 18 tys. zł

Są pieniądze na program in vitro na Mazowszu. Jedna para dostanie 18 tys. zł

 

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *