Zainteresowanie łódzkim programem in vitro z roku na rok się zwiększa, a samorząd dokłada kolejne pieniądze na pomoc niepłodnym. W 2019 roku na dofinansowanie ivf w Łodzi przeznaczony jest milion złotych. Taka sama kwota zabezpieczona jest także na rok 2020. Trwa nabór kolejnych par.
Rok 2016 na stałe zapisał się w pamięci niepłodnych par w Polsce jako koniec marzeń o ogólnodostępnej refundacji in vitro. Zlikwidowano państwowy program in vitro i od trzech lat pieniądze przeznaczane są na program leczenia niepłodności za pomocą naprotechnologii, która wyklucza metody wspomaganego rozrodu – zarówno in vitro, jak i inseminację.
Na olbrzymie zapotrzebowanie na takie metody leczenia niepłodności odpowiedziało kilka polskich miast, których samorządy i rady zagłosowały za wprowadzeniem miejskich programów in vitro finansowanych z własnych budżetów. Jednym z nich była i jest Łódź, gdzie do tej pory dzięki dofinansowaniu przyszło na świat ponad 100 dzieci, a w drodze są kolejne maluchy.
In vitro w Łodzi: Milion złotych rocznie
Miejski program in vitro w Łodzi na lata 2019-2020 przewiduje po milion złotych na dofinansowania ivf w każdym roku. Do programu zgłosiło się już ponad 600 par i jak podkreślają jego realizatorzy, Łódź pod względem organizacyjnym wzorowo wprowadza w życie program, a jego efektywność przewyższa średnią europejską i Stanów Zjednoczonych.
Realizatorami łódzkiego programu są dwie kliniki: Gameta oraz Salve Medica. Jak wynika z raportu udostępnionego przez Ministra Zdrowia dotyczącego procentowej skuteczności leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach rządowego programu w latach 2013-2016 – łódzka Salve plasuje się na pierwszym miejscu z wynikiem 41 proc*.
In vitro dla Mazowsza
Salve Medica to także jedyna placówka, która realizowała marszałkowski program in vitro w województwie łódzkim, który trwał od 26 lipca 2018 do 30 listopada 2018 r. Obecnie klinika zgłosiła się do udziału w programie refundacji i wsparcia leczenia niepłodności dla województwa mazowieckiego. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie pracuje właśnie nad projektem programu, a jego rozpoczęcie jest przewidziane na ostatni kwartał 2019 roku. Jeśli kandydatura Salve Medica pozytywnie przejdzie proces weryfikacji, wiele niepłodnych par niekwalifikujących się z powodu miejsca zamieszkania do programu w Łodzi – będzie mogło skorzystać z oferty refundacji in vitro dla Mazowsza.
Kto może przystąpić do programu in vitro w Łodzi?
Tymczasem trwa nabór kolejnych par do programu in vitro w Łodzi. Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które zmagają się z niepłodnością i spełniają następujące kryteria:
- wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat, a w ocenie biochemicznej i ultrasonograficznej istnieje szansa na wyidukowanie u niej mnogiego jajeczkowana (AMH powyżej 0,7 ng/ml co najmniej trzy pęcherzyki w jajniku)
- warunkowo mogą zostać zakwalifikowane kobiety do 42. roku życia, jeżeli stężenie AMH przekracza 1,5 ng/ml i liczba pęcherzyków w jajnikach jest powyżej 5
- pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim (zgodnie z definicją dawstwa partnerskiego określoną w art. 2 ust. 1 pkt 8) ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności
- w dniu kwalifikacji do programu posiadają miejsce zamieszkania na terenie Łodzi
- szybkiej kwalifikacji podlegają pary ze schorzeniem nowotworowym, u których stosuje się mrożenie gamet lub zarodków w celu zachowania płodności.
Aby zgłosić się do programu, należy przyjść do klinki na wizytę lekarską i po kwalifikacji wypełnić wniosek. Kwalifikacja par przeprowadzana jest zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i warunkami ustawy o leczeniu niepłodności (wszystkie inne metody leczenia, rekomendowane przez PTMRiE zakończyły się niepowodzeniem lub nie ma innych metod leczenia przy danej stwierdzonej przyczynie niepłodności).
Program in vitro w Łodzi – wymagane badania do ivf
Na wizytę para powinna przyjść razem i mieć ze sobą dokumenty potwierdzające dotychczasowe leczenie niepłodności, a także wyniki aktualnych badań:
- Badanie nasienia (ważne 6 m-cy)
- AMH (ważne 180 dni)
- TSH kobieta (ważne 6 m-cy)
- Grupa krwi wykonuje para
- HbsAg wykonuje para (ważne 3 m-ce)
- a-HCV wykonuje para (ważne 3 m-ce)
- a-Hbc wykonuje para (ważne 3 m-ce)
- HIV wykonuje para (ważne 3 m-ce)
- WR wykonuje para (ważne 3 m-ce)
- Toxo IgM kobieta (ważne 3 m-ce)
- Toxo IgG kobieta (ważne 3 m-ce)
- Rubella IgM kobieta (ważne 3 m-ce)
- Rubella IgG kobieta (ważne 3 m-ce)
- Cytologia kobieta (wynik ważny 2 lata)
W razie konieczności, lekarz przeprowadzający kwalifikację może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, np. histeroskopię diagnostyczną, kariotyp czy CFTR.
Więcej informacji o programie i dofinansowaniu znajduje się TUTAJ
* Dane dotyczą Programu “Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”

PRZECZYTAJ: Są pieniądze na program in vitro na Mazowszu. Jedna para dostanie 18 tys. zł
Są pieniądze na program in vitro na Mazowszu. Jedna para dostanie 18 tys. zł

Dodaj komentarz