Program in vitro w Świdniku

Miejski program in vitro w Świdniku – dofinansowania już wkrótce!

Uznawane za białą plamę na mapie polskich dofinansowań in vitro, województwo lubelskie wreszcie zyska wsparcie! Pionierem w wykorzystaniu w ten sposób budżetu obywatelskiego będzie Świdnik. „Miejski program in vitro” ma objąć 11 par z terenu miasta. Koszty realizacji projektu mają wynieść 70 tys. zł, z czego aż 66 tys. trafi do niepłodnych par decydujących się na metodę zapłodnienia pozaustrojowego!

In vitro w Świdniku – 6 tys. dofinansowania dla każdej pary

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu „Miejski program in vitro”, stanowi on odpowiedź na duże zainteresowanie mieszkańców Świdnika metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Ze względu na wysokie koszty leczenia i brak refundacji z NFZ, wiele par nie może sobie na nie pozwolić. Tymczasem powodzenie in vitro i wyczekane dziecko da rodzicom mnóstwo radości i pomoże stworzyć pełną rodzinę.

Każda z 11 wybranych par otrzyma około 6 tys. zł dofinansowania do in vitro. Z własnej kieszeni pokryją one tylko różnicę pomiędzy wsparciem z samorządu a rzeczywistym kosztem leczenia. Z programu będą mogły skorzystać osoby zamieszkujące w Świdniku. Podstawą wyboru będzie kwalifikacja medyczna oraz kolejność zgłoszeń. Nie będzie żadnych innych kryteriów, np. dochodowych.

„Miejski program in vitro” w Świdniku zajął 4. miejsce w głosowaniu, wyprzedzając tym samym aż 38 innych projektów. Za dofinansowaniem in vitro oddano aż 609 głosów. Jak podkreśliła w wywiadzie dla Radia Lublin Magda Szabała z klubu Świdnik Wspólna Sprawa, która wraz z Edytą Lipniowiecką zgłosiła projekt do budżetu, to naprawdę dobry wynik, który pokazuje, jak potrzebne jest dofinansowanie in vitro w województwie lubelskim. Co roku w budżecie obywatelskim Świdnika rozdysponowywane jest 1 mln zł.

 

Źródło:
ttps://swidnik.budzet-obywatelski.org/projekt/12215
https://radio.lublin.pl/2021/10/swidnik-wprowadzi-w-zycie-miejski-program-in-vitro

 

ZOBACZ TAKŻE: In vitro nie zmienia natury, ale jej pomaga! Jak przygotować się do IVF

In vitro nie zmienia natury, ale jej pomaga! Jak przygotować się do IVF

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *