Jak poradzić sobie z niepłodnością i ludźmi

“My dwoje w świecie. Z kim i jak chcemy rozmawiać o braku dziecka.” Jak poradzić sobie z niepłodnością i ludźmi

Jak poradzić sobie z niepłodnością? Jak o niej rozmawiać, z kim o niej rozmawiać? Choć temat wydaje się trudny, są techniki, które pozwolą Wam poczuć się silniejszymi w relacjach z innymi ludźmi.

Temat niepłodności, choć jest coraz bardziej powszechny, nadal stanowi  wyzwanie w relacjach społecznych. Brak wystarczającej wiedzy i społecznej wrażliwości w tym obszarze mogą w komunikacji z osobami doświadczającymi niepłodności powodować bardzo dotkliwe reakcje, w których może wybrzmiewać smutek, brak akceptacji i zrozumienia. W efekcie oceniającej postawy i niezręcznych wypowiedzi naszych znajomych i współpracowników, a czasem i rodziny budują się mury zamiast mostów. Dlatego jest to odpowiedni moment, żeby nauczyć się takiej komunikacji, która pozwoli nam budować dobre relacje z tymi, z którymi chcemy pozostać.

Jak poradzić sobie z niepłodnością

Jedną ze strategii radzenia sobie z otoczeniem odbieranym jako nieprzychylne stanowi milczenie, unikanie tematu niepłodności i społeczna izolacja par starających się o dziecko. I choć izolacja pełni funkcję ochronną, ma swoją, wysoką cenę: poczucie odmienności, osamotnienia i narastającego przekonania, że „tylko my mamy ten problem i jesteśmy z nim sami”.

Przeczytaj: Jak poradzić sobie z niepłodnością, gdy w ciążę zaszyły już wszystkie znajome i koleżanki?

Chociaż temat wydaje się trudny, jest wiele technik, które pozwolą nam poczuć się silniejszymi w relacjach z innymi i mimo wszystko pozostać w niepłodności w zgodzie ze sobą oraz w kontakcie ze światem. Dlatego 20 października o godz. 10.00 Przychodnia Lekarska nOvum zaprasza na warsztaty “My dwoje w świecie. Z kim i jak chcemy rozmawiać o niepłodności”. Warsztaty są otwarte zarówno dla pacjentów nOvum, jak i par leczących się w innych ośrodkach.

Na warsztacie skupimy się  na tym, jak to zrobić, z kim warto pracować nad relacjami, a które raczej odpuścić, aby nie tracić energii tam, gdzie zmiany w najbliższym czasie  nie są możliwe. Porozmawiamy też o tym, jak spokojnie i bez emocji stawiać swoje granice.

Jak poradzić sobie z niepłodnością: zagadnienia podczas warsztatu

  • Jak spokojnie i bez lęku stawiać granice i radzić sobie z trudnymi komentarzami w relacjach rodzinnych i w grupach społecznych.
  • W jaki sposób pracować z „krytykiem wewnętrznym”, aby nie czuć się „gorszą / gorszym” z powodu niepłodności i odzyskać dostęp do osobistej mocy.
  • W jaki sposób pozostać w dobrej relacji z bliskimi i przyjaciółmi w trudnych sytuacjach (np. szczęśliwej ciąży przyjaciółki), tak aby zadbać o siebie i swoje uczucia, a jednocześnie o ważną relację.

Zapisy odbywają się telefoniczne 22.566 80 00 lub mailowo: rejestracja@novum.com.pl. Więcej informacji na stronie www.novum.com.pl

Warsztaty są bezpłatne i odbywają się w Przychodni nOvum przy ul. Bociania 13. Liczba miejsc jest ograniczona, a przewidywany czas zakończenia spotkania, to godzina 15.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Niepłodność – trudna sztuka kochania (się)

Niepłodność – trudna sztuka kochania się

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *