Jak poradzić sobie z niepłodnością i ludźmi

“My dwoje w świecie. Z kim i jak chcemy rozmawiać o braku dziecka.” Jak poradzić sobie z niepłodnością i ludźmi

Jak poradzić sobie z niepłodnością? Jak o niej rozmawiać, z kim o niej rozmawiać? Choć temat wydaje się trudny, są techniki, które pozwolą Wam poczuć się silniejszymi w relacjach z innymi ludźmi.

Temat niepłodności, choć jest coraz bardziej powszechny, nadal stanowi  wyzwanie w relacjach społecznych. Brak wystarczającej wiedzy i społecznej wrażliwości w tym obszarze mogą w komunikacji z osobami doświadczającymi niepłodności powodować bardzo dotkliwe reakcje, w których może wybrzmiewać smutek, brak akceptacji i zrozumienia. W efekcie oceniającej postawy i niezręcznych wypowiedzi naszych znajomych i współpracowników, a czasem i rodziny budują się mury zamiast mostów. Dlatego jest to odpowiedni moment, żeby nauczyć się takiej komunikacji, która pozwoli nam budować dobre relacje z tymi, z którymi chcemy pozostać.

Jak poradzić sobie z niepłodnością

Jedną ze strategii radzenia sobie z otoczeniem odbieranym jako nieprzychylne stanowi milczenie, unikanie tematu niepłodności i społeczna izolacja par starających się o dziecko. I choć izolacja pełni funkcję ochronną, ma swoją, wysoką cenę: poczucie odmienności, osamotnienia i narastającego przekonania, że „tylko my mamy ten problem i jesteśmy z nim sami”.

Przeczytaj: Jak poradzić sobie z niepłodnością, gdy w ciążę zaszyły już wszystkie znajome i koleżanki?

Chociaż temat wydaje się trudny, jest wiele technik, które pozwolą nam poczuć się silniejszymi w relacjach z innymi i mimo wszystko pozostać w niepłodności w zgodzie ze sobą oraz w kontakcie ze światem. Dlatego 20 października o godz. 10.00 Przychodnia Lekarska nOvum zaprasza na warsztaty “My dwoje w świecie. Z kim i jak chcemy rozmawiać o niepłodności”. Warsztaty są otwarte zarówno dla pacjentów nOvum, jak i par leczących się w innych ośrodkach.

Na warsztacie skupimy się  na tym, jak to zrobić, z kim warto pracować nad relacjami, a które raczej odpuścić, aby nie tracić energii tam, gdzie zmiany w najbliższym czasie  nie są możliwe. Porozmawiamy też o tym, jak spokojnie i bez emocji stawiać swoje granice.

Jak poradzić sobie z niepłodnością: zagadnienia podczas warsztatu

  • Jak spokojnie i bez lęku stawiać granice i radzić sobie z trudnymi komentarzami w relacjach rodzinnych i w grupach społecznych.
  • W jaki sposób pracować z „krytykiem wewnętrznym”, aby nie czuć się „gorszą / gorszym” z powodu niepłodności i odzyskać dostęp do osobistej mocy.
  • W jaki sposób pozostać w dobrej relacji z bliskimi i przyjaciółmi w trudnych sytuacjach (np. szczęśliwej ciąży przyjaciółki), tak aby zadbać o siebie i swoje uczucia, a jednocześnie o ważną relację.

Zapisy odbywają się telefoniczne 22.566 80 00 lub mailowo: rejestracja@novum.com.pl. Więcej informacji na stronie www.novum.com.pl

Warsztaty są bezpłatne i odbywają się w Przychodni nOvum przy ul. Bociania 13. Liczba miejsc jest ograniczona, a przewidywany czas zakończenia spotkania, to godzina 15.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Niepłodność – trudna sztuka kochania (się)

Niepłodność – trudna sztuka kochania się

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *