Ratunku, bliźniaki?! Zobacz, co cię czeka z dwójką dzieci [zwłaszcza w nocy]

Nareszcie! W końcu po tylu staraniach test pokazuje dwie kreski. Spodziewasz się dziecka. Nie spodziewasz się jednak, że będziesz mieć ich od razu dwójkę? Bliźniaki – jak mówią mamy – to wszystko razy dwa: i codzienne problemy, i codzienne radości. Zobacz, co cię czeka z dwójką szkrabów.

Przyjście na świat dwójki dzieci to niewątpliwie masę wyzwań, z którymi będziesz musiała się zmierzyć. Często już na etapie ciąży zachodzisz w głowę, czy sobie poradzisz. Poradzisz sobie – to pewne. Pamiętaj, że choć wszystko wyda ci się dwa razy trudniejsze, dla równowagi będziesz mieć także dwa razy więcej śmiechu i radości.

Bliźniaki to fenomen – wszystko razy dwa: miłość, radość, ale i obawy, pytania, wątpliwości i obowiązki. Tak – również zmęczenie razy dwa, którego z pewnością doświadczysz, zwłaszcza jeśli będziesz mieć za sobą takie noce jak ta…

Pamiętam, jak bardzo byłam zmęczona, niewyspana, a co za tym idzie – rozdrażniona. Kolejny płacz dziecka doprowadzał mnie do szału i wzbudzał mordercze instynkty. Och, jak pragnęłam wtedy ciszy i spokoju! Wyjść, trzasnąć drzwiami i biec jak najdalej” – pisze Marta Kabulska, psycholog, mama bliźniaków, autorka strony ratunkublizniaki.pl. 

Jak podkreśla jednak, bliźniaki to także odkrywanie siebie samego na nowo – ze zdziwieniem dowiadujesz się, że coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe do ogarnięcia, teraz to bułka z masłem.

Nie musisz być idealną kobietą, by być idealną mamą

Bo z granicami wytrzymałości już tak jest, że im bardziej się do nich zbliżamy, tym bardziej się od nas oddalają, udowadniając nam samym, że możemy wciąż więcej i więcej. Znasz to uczucie doskonale, jeśli o swoją upragnioną ciążę starałaś się kilka lat. Teraz przed tobą kolejne wyzwanie, któremu na pewno doskonale sprostasz.

Pamiętaj jednak – podobnie jak na etapie starań o dziecko, tak na etapie bycia mamą, dobrze odrzucić myślenie o sobie jak o perfekcyjnej pani domu, kobiecie idealnej.

Nie musisz być idealna, by być idealną mamą. Masz prawo do złości, zmęczenia, poczucia osamotnienia. Możesz, a nawet musisz prosić o pomoc, bo przy dwójce dzieci sama na dłuższą metę polegniesz – zwłaszcza psychicznie. Macierzyństwo to i radość, ale i trud. A jak trud, to także trudne emocje, z którymi na pewno się zmierzysz. Pamiętasz je dokładnie jeszcze sprzed ciąży – owszem, to będzie inna rzeczywistość, ale mechanizm działa podobnie: to, jak sobie ze wszystkim poradzisz, zależy od tego, jak będziesz reagowała na rzeczywistość i jak traktowała siebie samą. Wracaj do tych lekcji sprzed ciąży – z pewnością będą ci pomocne.

Polecamy także:

Ciąża pojedyncza i wielopłodowa po in vitro – sprawdź, jak przebiega

Trojaczki z in vitro – historia z finałem, którego nikt się nie spodziewał


Ratunku, bliźniaki! na tej stronie znajdziesz sporo praktycznej wiedzy dotyczącej zarówno ciąży bliźniaczej, porodu, jak i poszczególnych etapów rozwoju maluchów. Polecamy.

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *