Ratunku, bliźniaki?! Zobacz, co cię czeka z dwójką dzieci [zwłaszcza w nocy]

Nareszcie! W końcu po tylu staraniach test pokazuje dwie kreski. Spodziewasz się dziecka. Nie spodziewasz się jednak, że będziesz mieć ich od razu dwójkę? Bliźniaki – jak mówią mamy – to wszystko razy dwa: i codzienne problemy, i codzienne radości. Zobacz, co cię czeka z dwójką szkrabów.

Przyjście na świat dwójki dzieci to niewątpliwie masę wyzwań, z którymi będziesz musiała się zmierzyć. Często już na etapie ciąży zachodzisz w głowę, czy sobie poradzisz. Poradzisz sobie – to pewne. Pamiętaj, że choć wszystko wyda ci się dwa razy trudniejsze, dla równowagi będziesz mieć także dwa razy więcej śmiechu i radości.

Bliźniaki to fenomen – wszystko razy dwa: miłość, radość, ale i obawy, pytania, wątpliwości i obowiązki. Tak – również zmęczenie razy dwa, którego z pewnością doświadczysz, zwłaszcza jeśli będziesz mieć za sobą takie noce jak ta…

Pamiętam, jak bardzo byłam zmęczona, niewyspana, a co za tym idzie – rozdrażniona. Kolejny płacz dziecka doprowadzał mnie do szału i wzbudzał mordercze instynkty. Och, jak pragnęłam wtedy ciszy i spokoju! Wyjść, trzasnąć drzwiami i biec jak najdalej” – pisze Marta Kabulska, psycholog, mama bliźniaków, autorka strony ratunkublizniaki.pl. 

Jak podkreśla jednak, bliźniaki to także odkrywanie siebie samego na nowo – ze zdziwieniem dowiadujesz się, że coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe do ogarnięcia, teraz to bułka z masłem.

Nie musisz być idealną kobietą, by być idealną mamą

Bo z granicami wytrzymałości już tak jest, że im bardziej się do nich zbliżamy, tym bardziej się od nas oddalają, udowadniając nam samym, że możemy wciąż więcej i więcej. Znasz to uczucie doskonale, jeśli o swoją upragnioną ciążę starałaś się kilka lat. Teraz przed tobą kolejne wyzwanie, któremu na pewno doskonale sprostasz.

Pamiętaj jednak – podobnie jak na etapie starań o dziecko, tak na etapie bycia mamą, dobrze odrzucić myślenie o sobie jak o perfekcyjnej pani domu, kobiecie idealnej.

Nie musisz być idealna, by być idealną mamą. Masz prawo do złości, zmęczenia, poczucia osamotnienia. Możesz, a nawet musisz prosić o pomoc, bo przy dwójce dzieci sama na dłuższą metę polegniesz – zwłaszcza psychicznie. Macierzyństwo to i radość, ale i trud. A jak trud, to także trudne emocje, z którymi na pewno się zmierzysz. Pamiętasz je dokładnie jeszcze sprzed ciąży – owszem, to będzie inna rzeczywistość, ale mechanizm działa podobnie: to, jak sobie ze wszystkim poradzisz, zależy od tego, jak będziesz reagowała na rzeczywistość i jak traktowała siebie samą. Wracaj do tych lekcji sprzed ciąży – z pewnością będą ci pomocne.

Polecamy także:

Ciąża pojedyncza i wielopłodowa po in vitro – sprawdź, jak przebiega

Trojaczki z in vitro – historia z finałem, którego nikt się nie spodziewał


Ratunku, bliźniaki! na tej stronie znajdziesz sporo praktycznej wiedzy dotyczącej zarówno ciąży bliźniaczej, porodu, jak i poszczególnych etapów rozwoju maluchów. Polecamy.

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *