Zanim usłyszysz “in vitro”, czeka cię pół roku zmian w codziennym życiu

Niepłodność nie jest tylko problemem medycznym związanym z nieprawidłowościami w budowie narządów rozrodczych czy sprawami hormonalnymi. Jej przyczyn może być znacznie więcej, a co więcej – często sami nieświadomie ją pogłębiamy. W klinice leczenia niepłodności nie od razu usłyszysz: in vitro. Co cię czeka przed?

Mądry lekarz, zanim skieruje swoich pacjentów na liczne i drogie badania w związku z problemami z zajściem w ciążę, na pewno zapyta o kilka bardzo istotnych kwestii związanych z waszym codziennym życiem. Jak pracujecie, ile czasu spędzacie za biurkiem, co najczęściej jecie, ile alkoholu pijecie, czy palicie. I choć może się wydawać, że to jedynie rutynowy medyczny wywiad z okazji pierwszej wizyty, to jednak od uczciwych (!) odpowiedzi, będzie naprawdę całkiem sporo zależało, jaki plan leczenia zaleci specjalista.

Coraz młodsi niepłodni

Oczywiście, że długotrwałe i bezowocne starania o dziecko nie będą spowodowane tylko i wyłącznie tym, że nie uprawiacie sportu czy zbyt często jecie niezbyt zdrowe jedzenie (choć dieta często jest bagatelizowana, a właśnie od niej bardzo wiele zależy!), ale zmiana w zakresie stylu życia z pewnością przyspieszy również efekty leczenia i zwiększy szanse powodzenia wszelkich dalszych procedur, którym będziecie poddawani.

Zbyt stresująca praca, nadużywanie alkoholu, otyłość, brak ruchu i niewłaściwa dieta – to czynniki, które faktycznie zwiększają ryzyko kłopotów z zajściem w ciążę, ale także poronień. I choć dla ministra zdrowia, który głosi w nowym Narodowym Programie Prokreacyjnym, że to w zasadzie (chyba) wystarczy, by wyleczyć się z niepłodności, trzeba przyznać, że aspektu zdrowego stylu życia nie należy lekceważyć.

Pary, które starają się o dziecko, przede wszystkim muszą  znaleźć czas na odpoczynek, włączyć do swojego menu produkty bogate w witaminy oraz składniki odżywcze, a także zażywać suplementy, które przygotują organizm na zapłodnienie i zwiększą prawdopodobieństwo poczęcia w sposób naturalny. Taka kuracja trwa maksymalnie pół roku – tłumaczy dr Ireneusz Niedużak, ginkolog z Kliniki Bocian. I dodaje, że problem z zajściem w ciążę mają coraz młodsze pary. Kiedyś ten problem pojawiał się dosyć rzadko, dzisiaj coraz częściej spotykają się z nim lekarze nie tylko w leczeniu niepłodności, lecz także lekarze innych specjalizacji.

Naukowcy i eksperci medyczni tłumaczą, że współczesny mężczyzna ma o jedną trzecią mniej plemników niż ten ze starszego pokolenia. To przede wszystkim efekt stylu życia, długotrwałego stresu oraz złego odżywiania. Niepłodność może być też spowodowana niedoborem witamin i minerałów, włączaniem w samochodach podgrzewanych foteli czy zbyt częstym korzystaniem z nowych technologii.

>>> przeczytaj: O co lekarza powinien zapytać niepłodny mężczyzna

Zmień codzienność na zdrowszą

Charakter naszej pracy coraz częściej związany jest nie tylko ze stresem, ale także z długim okresem pracy siedzącej. Mamy coraz mniej ruchu i  coraz więcej sprzętu elektronicznego nas otacza, co też jest zdecydowanie niekorzystne. Szkodliwe są również środki chemiczne i pestycydy – tłumaczy dr Ireneusz Niedużak.

W przypadku kobiet jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn niepłodności jest wiek. Im kobieta jest starsza, tym szanse na to, by zajść w ciążę, maleją.

Kolejne istotne kwestie to przede wszystkim stres emocjonalny, niewłaściwa dieta, niedobór witamin i minerałów, nadwaga, anemia, nierównowaga hormonalna po przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych oraz zaburzenia owulacji.

Ktoś, kto pracuje po 8–10 godzin przy komputerze, powinien po powrocie do domu przynajmniej pójść na spacer – apeluje specjalista.

Nie od razu in vitro

Pary, które mają problem z zajściem w ciąży, często szukają pomocy w klinikach leczenia niepłodności. Na początku wykonywane są podstawowe badania ginekologiczne, w tym USG oraz badania hormonalne, które pozwalają zdiagnozować ewentualne zaburzenia cyklu owulacyjnego i nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych. Przed rozpoczęciem specjalistycznej kuracji lekarze przede wszystkim zalecają jednak zmianę trybu życia. Optymalna kuracja powinna trwać 3–6 miesięcy. – Parom, które właśnie zmieniają swój tryb życia czy sposób odżywiania, udaje się po pewnym czasie zajść w ciążę w naturalny sposób czy przy jakiejś naszej niewielkiej pomocy – mówi dr Ireneusz Niedużak.

>>> przeczytaj: Procedura in vitro krok po kroku

Do najpopularniejszych metod leczenia niepłodności należą farmakologiczna stymulacja owulacji, inseminacja domaciczna oraz zapłodnienie pozaustrojowe, czyli metoda in vitro. 

Źródło: Newseria Lifestyle

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *