Przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii

Niepłodna kobieta będzie mogła urodzić! Pierwszy udany przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii

Ponad 30 lekarzy, 17 godzin przy stole chirurgicznym, a wszystko to, by niepłodna kobieta zyskała nadzieję na upragnione dziecko! Lekarze potwierdzili już, że pierwszy przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii zakończył się sukcesem. Zarówno biorczyni, jak i dawczyni czują się dobrze i oczekują na szybkie powiększenie rodziny!

Pierwszy udany przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii

Dla niepłodnej 34-latki z Wielkiej Brytanii, która zdecydowała się pozostać anonimowa, dziecko jest wielkim marzeniem. Niestety, nadzieje na naturalną ciążę przekreśliła druzgocąca diagnoza. Pacjentka cierpi na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera – rzadką chorobę, która charakteryzuje się brakiem lub niedorozwojem macicy i pochwy. Jednocześnie u takiej kobiety jajniki i jajowody funkcjonują normalnie. Pojawiają się komórki jajowe, a organizm jest zdolny do zapłodnienia. Niestety, uniemożliwia to brak odpowiedniego środowiska do zagnieżdżenia i rozwoju zarodka.

Na pomoc Brytyjce przyszła jej 40-letnia siostra. Sama urodziła już dwójkę dzieci i bardzo chciała, aby tego szczęścia zaznała też jej siostra. Pierwszy przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii przeprowadził zespół lekarzy ze szpitala klinicznego im. Winstona Churchilla w Oksfordzie.

Pierwsze dwa tygodnie po operacji były dla wszystkich stresujące, ze względu na ryzyko odrzucenia macicy. Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem oraz przeszczepiony narząd “funkcjonuje perfekcyjnie”. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, co udało się nam osiągnąć i cieszymy się szczęściem biorczyni. Bardzo uważnie monitorujemy jej postępy – powiedziała Isabel Quiroga, chirurg transplantolog, która pokierowała zespołem lekarzy dokonujących przeszczepu.  

 

Ciąża po przeszczepie macicy – jak wygląda?

Przed przeszczepem macicy pacjentka z Wielkiej Brytanii przeszła leczenie niepłodności. Pobrane wcześniej komórki jajowe zostały zamrożone i są przechowywyane do czasu, gdy przeszczepiona macica będzie stanowiła bezpieczne miejsce do rozwoju ciąży.

Aktualnie pacjentka kontynuuje terapię immunosupresyjną, która zapobiega odrzuceniu przeszczepu. Gdy lekarze uznają, że jej organizm jest gotowy na ciążę, zostanie przeprowadzona procedura in vitro. Zabieg planowany jest jesienią tego roku.

Jest absolutnie zachwycona, bardzo szczęśliwa i ma nadzieję, że będzie mogła urodzić nie jedno, ale dwoje dzieci. Jej macica funkcjonuje doskonale i bardzo uważnie monitorujemy jej postępy – dodaje Isabel Quiroga.

Ze względu na ryzyko związane z długotrwałym przyjmowaniem leków immunosupresyjnych, po maksymalnie dwóch ciążach przeszczepiona macica zostanie pacjentce usunięta.

Koszt operacji wyniósł 25 tysięcy funtów. Pierwszy przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii został sfinansowany przez organizację charytatywną Womb Transplant UK.

 

Przeszczep macicy na świecie

Pierwszy udany przeszczep macicy wykonano w 2014 roku w Szwecji. Od tego czasu na świecie wykonano ponad sto takich operacji. Na przykład 2021 r. we Francji kobieta urodziła dziecko, dzięki przeszczepowi macicy od swojej 57-letniej mamy. Przez ostatnie 9 lat pacjentki z przeszczepioną macicą urodziły łącznie 50 dzieci.

 

Źródło:

PAP
BBC
TVN24

 

ZOBACZ TAKŻE:

Ciąża przy wysokim AMH – jak przyspieszyć starania o dziecko

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *