Co na niepłodność wtórną?

Niepłodność wtórna – jak pokonać trudności z zajściem w kolejną ciążę

Macie już dzieci, a wcześniejsze ciąże przebiegały bezproblemowo? Zastanawiasz się, dlaczego właśnie teraz, mimo starań, nie udaje się zajść w ciążę Niepłodność wtórna dotyka ok. 20 proc. par leczących się na niepłodność. Dotyczy osób, które mimo starań, nie mogą mieć kolejnego dziecka. Dlaczego tak się dzieje?

Już co 4 osoba w Polsce cierpi na niepłodność. Wśród tych osób znajdują się również osoby, które mają już dzieci. Może wydawać się to dziwne, jednak niepłodność wtórna jest chorobą nabytą i dotyka wiele par starających się o rodzeństwo dla swoich dzieci. Osoby te bardzo często nie przypuszczają nawet, że skoro już mają dziecko (bądź dzieci), to problem niepłodności może dotyczyć również ich.

Z medycznego punktu widzenia niepłodność wtórną stwierdza się u par, które przez 6 miesięcy regularnego współżycia bez zabezpieczenia nie mogą począć dziecka.

Jeszcze do niedawna WHO zalecało diagnostykę w kierunku niepłodności dopiero po roku starań, jednak ze względu na wiek pacjentów, często już niemogących sobie pozwolić na czekanie, UK Royal College of Obstericians and Gynaecologists zaleca badania już po półrocznym, bezowocnym okresie starań bez używania antykoncepcji. Zwlekanie może być w tym przypadku przekreśleniem szans na potomstwo.

Niepłodność wtórna – model rodziny 2+1 nie zawsze z wyboru

Według danych GUS od lat 90. walczymy z niżem demograficznym. Po niewielkim wzroście urodzeń w 2009 roku, od 2010 roku liczba urodzeń znowu spada. W świetle badań z 2014 roku, najwięcej gospodarstw domowych stanowią rodziny z jednym dzieckiem. Większość osób taki stan rzeczy argumentuje względami ekonomicznymi. Ponadto pary często nie decydują się na kolejne dziecko, gdyż oczekują od życia stabilizacji, chcą się rozwijać zawodowo. Z tych samych względów również decyzja o powiększeniu rodziny często odkładana jest na dalszy plan.

Lekarze alarmują, że już po 25. roku życia płodność kobiety powoli spada, po czym po 33. roku życia nabiera tempa i obniża się dużo szybciej. U mężczyzn jakość nasienia również spada wraz z wiekiem – najnowsze badania WHO wykazują, że niepłodność u 51 proc. par wywołana jest anomaliami nasienia.

Niepłodność wtórna u kobiet

Jedną z przyczyn niepłodności wtórnej u kobiet jest wiek. Im później staracie się o potomstwo, tym trudniej. U kobiet wraz z postępującym wiekiem zmniejsza się liczbą i jakość komórek jajowych. Ponadto, wraz z wiekiem również zwiększa się ryzyko poronień we wczesnych stadiach rozwoju płodu. Kolejnym ważnym czynnikiem mogą być zrosty i blizny powstałe podczas cesarskiego cięcia przy wcześniejszej ciąży. U kobiet, które rodziły naturalnie mogło dojść do uszkodzenia szyjki macicy. Przyczyną niepłodności wtórnej mogą być również stany zapalne po urodzeniu dziecka, a także zabiegi narządów rodnych, endometrioza czy zaburzenia hormonalne (w tym Hashimoto i PCOS – zespół policystycznych jajników), a także choroby cywilizacyjne tj. cukrzyca czy nadciśnienie.

Niepłodność wtórna u mężczyzn

Mężczyźni, którzy już mają potomstwo mogą również borykać się z problemem niepłodności wtórnej. Główną przyczyną jest wiek partnera – wraz z upływem lat obniża się również jego płodność. Dotyczy to zarówno jakości, jak i ilości nasienia. Z badań wynika, że liczba plemników u 33 proc. mężczyzn jest poniżej normy przyjętej przez WHO (poniżej 15 mln w 1 ml ejakulatu). Zdrowy mężczyzna ma od 15 do 300 mln plemników w 1 ml. Ponadto, u 49 proc. mężczyzn pojawiły się także zaburzenia ruchliwości plemników.

Niemożność poczęcia dziecka może być również spowodowana infekcjami i zapaleniami np. zapaleniem powrózka nasiennego. Na męską niepłodność wtórną ogromny wpływ ma również styl życia m. in.: zła dieta, przegrzewanie jąder czy używki. 

Jak leczyć niepłodność wtórną?

Przede wszystkim należy podkreślić, że nie macie już czasu, aby próbować dwa, trzy lata i w nieskończoność odwlekać podjęcie decyzji o leczeniu. Wystarczy pół roku bezowocnych aktywnych starań, aby udać się do kliniki w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych. Takie badania powinna wykonać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Nawet gdy jedno z was ma już wynik stwierdzający niepłodność, to należy także potwierdzić stan zdrowia drugiej osoby. To właśnie na etapie diagnozy możliwe jest odnalezienie przyczyny, która sprawia, że nie możecie mieć kolejnego dziecka. I to od niej zależy podjęcie kolejnych kroków.

Nie bójcie się diagnozy – przyczyny czasami są błahe i można je szybko wyleczyć. >>> Chcesz leczyć niepłodność? Zrób to, a przyspieszysz efekt!

Styl życia wpływa na niepłodność wtórną

Czasami wystarczy zmiana stylu życia – odpowiednia dieta, redukcja stresu – to kroki, które mogą przyczynić się do zajścia w ciążę. Podobnie jak podczas starań o pierwsze dziecko, niezwykle ważne jest, by zadbać odpowiednią ilość witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Mimo że podstawą jest oczywiście zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, to nie wszystkie składniki zawarte w naturalnych produktach pokryją zapotrzebowanie na poszczególne elementy. Dlatego parom starającym się także o kolejne dziecko, zwłaszcza gdy starania z różnych przyczyn są utrudnione, zaleca się przyjmowanie preparatów, których skład ułożony jest pod kątem problemów z płodnością.

Należy  do nich np. PROfertil, który dostępny jest zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Paniom pomoże wzmocnić komórki jajowe, a mężczyznom poprawić parametry nasienia.  Nie jest to suplement diety, a żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, co oznacza, że działanie preparatu potwierdzone zostało badaniami klinicznymi. PROfertil polecany jest parom starającym się o dziecko zarówno przez specjalistów niepłodności, a także pary, które doświadczyły jego skuteczności i doczekały się potomstwa. Choć preparatów na płodność i niepłodność jest już dziś szeroki wybór, z ostrożnością należy podchodzić przy ich zakupie. O pułapkach czyhających na zdesperowane niekiedy pary, pisaliśmy w tym artykule >>> KLIK

PROfertil to skuteczność potwierdzona przez badania i pacjentów.

Niepłodność wtórna to trudny temat. Wiele kobiet doświadczających choroby nie kryje, że czują się osamotnione, ale też nierozumiane przez inne kobiety – co ciekawe: te, które również walczą o dziecko, tyle że pierwsze. Trudno mówić im o bólu emocjonalnym, gdy w odpowiedzi słyszy się: “Przecież macie już dziecko – cieszcie się tym, bo inni nie mają wcale”. Z drugiej strony pojawiają się pytania “Kiedy postaracie się o drugie dziecko?”. Jeszcze gorzej, gdy o braciszka lub siostrzyczkę dopytuje pierworodne dziecko.  To powoduje zarówno frustrację, ale także zwiększa stres i napięcie, a to czynniki bardzo mocno wpływające na trudności z zajściem w ciążę. Dlatego, jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z problemem albo nie masz z kim o tym porozmawiać, warto rozważyć wizytę u psychologa. Bardzo często psychoterapia pozwala nie tylko uporać się z  brakiem kolejnej ciąży, ale także uporządkować codzienność macierzyńską. Jedno jest pewne – nie dajcie sobie wmówić, że niepłodność wtórna to fanaberia. To tak samo choroba jak niepłodność pierwotna i tak samo jak ona – wymaga odpowiedniego leczenia.

 

POLECAMY: Jak nie stracić poczucia rzeczywistości podczas starań o ciążę

Jak nie stracić poczucia rzeczywistości podczas starań o ciążę

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *