Nowa ulga dla rodzin 2+2 i więcej

Nowa ulga dla rodzin wielodzietnych? Dodatkowe 30 tysięcy zł na dziecko

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w skomplikowanym zarówno dla obywateli, jak i ekspertów, Nowym Ładzie. Od 1 lipca ma zostać wprowadzona zmodyfikowana wersja zmian podatkowych, która będzie bardziej przyjazna i zrozumiała. Jeśli reforma wejdzie w życie w takiej formie, rodzice co najmniej dwójki dzieci będą mogli liczyć na dodatkowe 30 tysięcy złotych.

Jak podaje Fakt.pl skorygowana wersja Nowego Ładu, która ma wejść od 1 lipca 2022 r., może okazać się znacznie bardziej korzystna dla rodzin wielodzietnych.

Niestety na zmianach nie skorzystają rodzice jedynaków.

Rodziny wielodzietne – jakich nowych ulg mogą się spodziewać?   

Zmiany zaproponowane przez resort rodziny dotyczące Nowego Ładu przewidują nową ulgę dla rodzin co najmniej 2+2 i więcej dzieci. Rodzice min. dwójki dzieci, którzy rozliczają się razem, mogliby skorzystać z sumy wolnej od podatków w wysokości 30 tys. zł na każde dziecko. W praktyce okazałoby się, że czym więcej dzieci, tym większa kwota wolna od podatku.

Wraz ze wzrostem liczby dzieci, zwiększają się bowiem wydatki rodzin na cele konsumpcyjne oraz rośnie obciążenie podatkami […] Konieczny staje się więc rozwój systemu podatkowego w kierunku lepszego uwzględnienia faktu wychowywania dzieci i związanych z tym wydatków rodzin (Fakt.pl).

30 tys. zł wolne od podatku na dziecko – dla kogo?

Warunkiem rozliczania się zgodnie z nowymi ulgami podatkowymi, jak wynika z przedstawionych informacji, jest wspólne rozliczanie się z podatków obojga rodziców, będących małżeństwem. Osobne rozliczanie PIT będzie dyskwalifikować z ubiegania się o ulgę.

Jak dla Faktu tłumaczył dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, obecnie małżeństwo może skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku (o ile rozliczają się razem), czyli w sumie 60 tys. zł. Gdy posiadają jedno dziecko, kwota ta nie ulega zmianie. Zgodnie z planowaną reformą rodzina z dwojgiem dzieci rozliczająca się razem będzie miała nieopodatkowane dochody do kwoty 90 tys. zł., czyli zwiększą się o dodatkowe 30 tys. zł na drugie dziecko. Na każde kolejne dziecko kwota wolna od podatku będzie się zwiększać o kolejne 30 tys. zł. 

Przy jednym dziecku kwota wolna od podatku nie ulegnie zmianie.

Przeczytaj także: PIT 2021/2022 – sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem i z jakich ulg możesz skorzystać

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla, że im większa jest liczba dzieci, tym bardziej rośnie obciążenie rodziny podatkami, co może nie zaspakajać ich wszystkich potrzeb. Nowa forma rozliczenia miałaby zastąpić poprzednio wprowadzoną z dniem 1 stycznia ulgę dla rodzin 4+.

Na obecną chwilę nie wiadomo, jeszcze czy zaproponowane przez ministerstwo rodziny zmiany zostaną zatwierdzone przez resort finansów i wprowadzone w takim kształcie. Jeśli jednak ustawa zostanie przyjęta, dla rodzin wielodzietnych będzie ona oznaczała istotną pomoc finansową. Jak mówi wiceminister finansów Artur Soboń:

Chcemy jednak w jeszcze większym stopniu wspierać rodziny poprzez system podatkowy i o tym rozmawiamy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (…) Przyglądamy się rozwiązaniom jakie są np. we Francji, gdzie wspólne rozliczanie się rodzin przynosi duże korzyści.

 

POLECAMY TAKŻE:

Nowe ulgi i świadczenia dla rodzin wielodzietnych w 2022 roku

Źródło: https://www.fakt.pl/pieniadze/zmiany-w-polskim-ladzie-ekspert-rzad-chce-zniechecic-do-malzenstw/f30g6xq?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2 

Fot. Zdjęcie autorstwa Anastasia Shuraeva z Pexels

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *