oglądanie telewizji w nocy szkodzi plemnikom

Oglądasz seriale w nocy? Możesz mieć problem z plemnikami

Dotychczas wiadomo było, że telefon komórkowy trzymany w kieszeni spodni niekorzystnie wpływa na męską płodność. Podobnie praca z laptopem na kolanach. Według najnowszych badań, niebezpieczne dla męskiego nasienia może być również używanie urządzeń elektronicznych tuż przed snem lub w nocy.

O tym, że jakość męskiego nasienia systematycznie spada, wiadomo nie od dziś. Według badań przeprowadzonych w ramach kampanii Płodny Polak, aż 54% przebadanych polskich mężczyzn miało nieprawidłowe wyniki nasienia. Obecnie czynnik męski stanowi połowę przypadków leczenia niepłodności.

Naukowcy od lat doszukują przyczyn pogarszania jakości męskiego nasienia. Wiadomo, że na stan jakości nasienia wpływa przegrzanie jąder, które może być spowodowane m.in. pracą z laptopem na kolanach. Negatywne na płodność wpływa również  promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez telefony noszone w kieszeniach spodni. Smartfony nie mają dobrej passy, bo według najnowszych badań, światło emitowane z popularnych urządzeń elektronicznych również źle wpływa na jakość męskiego nasienia.

Badano nawyki przed snem

W Instytucie Snu i Zmęczenia w Assuta Medical Center w Tel-Awiwie przeprowadzono badania sprawdzające korelację męskich nawyków przed snem, a jakości ich nasienia. Według badaczy, wiele osób tuż zaśnięciem sprawdza swój telefon. Jeśli podczas scrollowania wpadnie nam coś ciekawego w oko, to zamiast planowanych pięciu minut – spędzamy z komórką czy tabletem  co najmniej pół godziny. W takich sytuacjach ekran naszego smartfona, czy innego urządzenia to często jedyne źródło świata.  Popularny nawyk postanowili dokładnie zbadać badacze snu.

Naukowcy pobrali próbki nasienia od 116 mężczyzn w wieku od 21 do 59 lat. Uczestnicy mieli do wypełnienia kwestionariusz, w którym opisywali czynności, które wykonują przed snem. Oprócz powiązania jakości nasienia z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych w nocy, zespół naukowców badał również związek snu a jakością plemników.

Nocny serial nie dla panów

Wstępne wyniki opublikowane jako streszczenie w czasopiśmie „Sleep” wykazały, że im większa ekspozycja na urządzenia emitujące światło wieczorem i po zaśnięciu, tym gorsze wyniki jakości nasienia. Mężczyźni mieli niższe stężenie plemników, które wykazywały niższą ruchliwość. Mieli oni również wyższy procent plemników nieruchomych (tzw. immotile).

– Najbardziej szkodliwe okazuje się być korzystanie wieczorem z smartfonów, tabletów, laptopów, a oglądanie telewizji – wyjaśnia dr Armit Green, szef badań i rozwoju w Instytucie Snu i Zmęczenia w Assuta Medical Center w Tel-Awiwie.

Dlaczego światło urządzeń może być niebezpieczne? Według badacza, w dużej mierze może chodzić o melatoninę, której wydzielanie hamowane jest przez światło, jakie emitują m.in. ekrany smartfonów, telewizorów, czy komputerów. – Wpływ melatoniny na zdolności reprodukcyjne zwierząt jest dobrze udokumentowane. Coraz więcej pojawia się dowodów na to, że być może związek ten jest również istotny dla płodności męskiej – mówi naukowiec.

Dłuższy sen na zdrowie   

Według badacza, optymalnie byłoby gdyby osoby zmagające się z niepłodnością (zarówno kobiety jak i mężczyźni) nie korzystali z urządzeń elektronicznych przynajmniej dwie godziny przed snem. Czas ten można wykorzystać na wyciszenie, a najlepiej na sen, bo kolejnym wnioskiem z badania było powiązanie dłuższego wypoczynku nocnego z większą, całkowitą liczbą plemników oraz ich rychliwością. Badane osoby, które narzekały na  problemy ze snem miały gorszą jakość nasienia. Idealnie byłoby gdyby zarówno mężczyźni jak i kobiety spali po 6 do 8 godzin dziennie.

 
Źródło: https://aasm.org/, Romper

 

Tekst: Agata Panas

 

POLECAMY TAKŻE: Obniżanie się jakości nasienia – nie tylko męski problem

Obniżanie się jakości nasienia – nie tylko męski problem

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *