MATERIAŁ PARTNERA

Pierwsza wizyta niepłodnościowa w klinice Gyncentrum – kiedy jest ten moment, gdy warto udać się do specjalisty?

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności jest z jednej strony niezwykle emocjonująca, z drugiej – stanowi ważny, wręcz milowy, krok w życiu każdej pary marzącej o rodzicielstwie. Jest to moment, w którym wszelkie obawy i nadzieje splatają się w jedno, a w głowie kłębią miliony pytań. Jak to będzie? Co nas czeka? Czy do pierwszej wizyty w klinice powinniśmy się jakoś przygotować? W tym artykule wyjaśnimy, jak przebiega pierwsza wizyta niepłodnościowa w klinice Gyncentrum – jednym z wiodących ośrodków leczenia niepłodności w Polsce. Jeśli interesuje Was ten temat, przeczytajcie do końca!

Warto postawić na najlepszych!

Wybór kliniki leczenia niepłodności na pewno nie powinien być przypadkowy. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt ośrodków zajmujących się diagnostyką i leczeniem niepłodnych par. Jednak poziom i zakres świadczonych w nich usług nie jest taki sam. Powierzając komuś tak ważny aspekt naszego życia, jakim bez wątpienia jest zdrowie prokreacyjne, warto postawić na profesjonalistów.

Sprawdźmy, jak długo placówka funkcjonuje na rynku, czy cieszy się renomą, zapewnia pełną diagnostykę oraz korzysta z zaawansowanych technik wspomaganego rozrodu. Nie we wszystkich ośrodkach możemy wykonać wszystkie niezbędne testy, a przecież chodzi o to, by nie biegać od placówki do placówki, chcąc wykonać komplet badań. Możliwość przeprowadzenia diagnostyki w ramach jednej kliniki to ogromne udogodnienie, które warto wziąć po uwagę.

Nie zapominajmy też, że przyczyny niepłodności mogą być bardzo różne, istotne jest więc, aby diagnozująca się para miała łatwy dostęp do lekarzy wielu specjalności – ginekologa, endokrynologa, androloga, genetyka, immunologa czy wreszcie dietetyka. Jednocześnie przez cały czas powinna być prowadzona przez jednego lekarza oraz mieć przypisanego jednego opiekuna, który przeprowadzi ją przez wszystkie etapy diagnostyki i leczenia.

Najlepiej, aby klinika dysponowała też własnym bankiem komórek rozrodczych. W trakcie diagnostyki może się bowiem okazać, że jedyną szansą dla pary na posiadanie potomstwa jest in vitro z komórką jajową dawczyni albo nasieniem dawcy. Diagnostyka i leczenie niepłodności nierzadko wymaga sporych nakładów finansowych. Nie każda para będzie w stanie od razu pokryć wszystkie koszty z tym związane. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, warto sprawdzić, czy klinika daje pacjentom możliwość płatności ratalnej, gwarantuje bezpieczeństwo finansowe oraz bierze udział w miejskich programach in vitro, w ramach których para może uzyskać dofinansowanie do leczenia.

Klinika Gyncentrum jest ośrodkiem, który spełnia wszystkie powyższe wymogi i udogodnienia, dzięki czemu może liczyć na pozycję lidera wśród klinik leczenia niepłodności w Polsce. No dobrze, ale przejdźmy już jednak do konkretów. Wybór dokonany. Teraz nadszedł czas na pierwszą wizytę niepłodnościową.  

Pierwsza wizyta niepłodnościowa – czy to już?

Wiele par na myśl o własnej niepłodności reaguje niedowierzaniem. Młode, zdrowe pary, przekonane o wysokich zdolnościach reprodukcyjnych nagle uświadamiają sobie, że zajście w ciążę to nie taka prosta sprawa. Oczywiście nie od razu pojawia się panika. Pierwszy miesiąc bezowocnych starań, drugi, miesiąc, trzeci, czwarty… To jeszcze nie powód do zmartwień, nie czas, by szukać pomocy specjalistów. Przecież w końcu musi się udać. I tak wiele par zwleka z pierwszą wizytą w klinice leczenia niepłodności całymi miesiącami, a nawet latami – męcząc się, frustrując i nie dając sobie szansy na szybkie osiągnięcie upragnionego celu, jakim jest bycie rodzicami. Kiedy zatem jest ten właściwy moment, by udać się na pierwszą wizytę w klinice leczenia niepłodności?

Na taką wizytę należy głosić się już po 12. miesiącach bezowocnych starań o dziecko. Mówimy oczywiście o parach współżyjących regularnie, tj. 3-4 razy w tygodniu i niestosujących żadnej metody antykoncepcji. Czas ten należy skrócić nawet do 6. miesięcy, jeśli kobieta ma ponad 35 lat lub choruje na jakieś schorzenia ginekologiczne czy endokrynologiczne.

Umówienie pierwszej wizyty niepłodnościowej – co jest potrzebne?

Tak naprawdę nic. Wystarczy wejść na stronie kliniki w odpowiednią zakładkę, wypełnić formularz dedykowany pierwszej wizycie niepłodnościowej i czekać na kontakt ze strony konsultanta, który ustali z nami najdogodniejszy termin wizyty. Rezerwacji terminu można też oczywiście dokonać telefonicznie.

Czy na pierwszą wizytę przyjść z wynikami badań? Jeśli tak, to jakimi?

Para, która po raz pierwszy przychodzi na wizytę do kliniki leczenia niepłodności, nie ma obowiązku przynosić żadnych wyników badań. Rzadko zdarzają się jednak pary, które wcześniej nie próbowały zdiagnozować się w jakikolwiek sposób. Dlatego jeśli mamy aktualne wyniki badań laboratoryjnych (morfologia, badania hormonalne, ocena rezerwy jajnikowej itp.), wypisy ze szpitali, karty informacyjne dotyczące dotychczasowego leczenia, warto wziąć je na pierwszą wizytę. Dzięki temu będzie ona bardziej merytoryczna, a lekarz już na tym etapie będzie mógł wstępnie rozeznać się z sytuacją.

Czy na pierwszą wizytę do kliniki leczenia niepłodności warto przyjść z partnerem?

Jak najbardziej! Na pierwszą wizytę niepłodnościową warto przyjść we dwoje, jest to nawet wskazane. Niepłodność zawsze rozpatrywana jest bowiem w kontekście pary. Dlatego diagnostyce musi poddać się zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Ponadto obecność partnera podczas pierwszej wizyty może stanowić ogromne wsparcie emocjonalne w tym trudnym i często stresującym momencie. Każdy z partnerów może też podzielić się własnymi spostrzeżeniami, dostarczyć informacji istotnych dla lekarza, o których drugi z partnerów mógłby zapomnieć lub nie pomyśleć, będąc w stresie. Jest to również doskonała okazja, by wzmocnić więź między partnerami oraz poczucie, że na swojej niełatwej drodze do rodzicielstwa nie kroczą w pojedynkę, lecz wspólnie.

O co lekarz może zapytać w trakcie pierwszej wizyty w klinice?

Pierwsza wizyta niepłodnościowa w klinice Gyncentrum polega przede wszystkim na rozmowie. Lekarz zbiera dokładny wywiad medyczny, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat stanu zdrowia pary oraz wskazać, co potencjalnie może być przyczyną występującej u niej niepłodności. W trakcie pierwszej wizyty pada wiele pytań. Niektóre z nich są bardziej ogólne, inne dotyczą zdrowia intymnego. Na wszystkie warto odpowiadać szczerze, gdyż tylko w ten sposób, lekarz będzie w stanie ustalić prawdziwą przyczynę niepłodności i zaproponować skuteczne leczenie.

Podczas pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności para może zostać zapytana o:

  • problemy z płodnością występujące w rodzinie,
  • choroby przebyte w dzieciństwie,
  • choroby przewlekłe występujące obecnie,
  • zażywane leki,
  • przebyte zabiegi operacyjne,
  • stosowaną wcześniej metodę antykoncepcji,
  • częstość współżycia,
  • jakość współżycia (czy występują problemy z erekcją, obniżone libido itp.),
  • styl życia (rodzaj wykonywanej pracy, dietę, nałogi).

Pierwsza wizyta niepłodnościowa krok po kroku

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności może trwać nawet kilkadziesiąt minut, dlatego warto przeznaczyć sobie na nią trochę więcej czasu. Do ośrodka najlepiej przyjść kilka minut przed planowaną godziną, by na spokojnie zdążyć się zarejestrować i wypełnić niezbędne ankiety. Następnie pacjenci kierowani są do gabinetu lekarskiego, w którym lekarz przeprowadza wspomniany wywiad medyczny.

W kolejnym kroku wykonuje badanie ginekologiczne wraz z USG oraz zleca pozostałe badania. Dalsze kroki zależą już od wywiadu medycznego i wyników badań, zarówno tych przyniesionych przez pacjentów na wizytę, jak i tych zleconych już w klinice. Na ich podstawie lekarz przygotowuje plan leczenia. Nie zawsze sytuacja wymaga sięgnięcia po najbardziej zaawansowane metody, takie jak in vitro – przynajmniej nie dzieje się to od razu. Czasem wystarczy zmiana diety, zmiana stylu życia, by parze udało się zajść w ciążę w sposób naturalny. Niekiedy pomocne okazuje się leczenie hormonalne lub zabieg chirurgiczny. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i od ustalonej przez specjalistę przyczyny niepłodności.

Podsumowując, pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności bywa momentem przełomowym dla par miesiącami starających się o dziecko. Wybierając klinikę, warto postawić na taką z wieloletnim doświadczeniem, zapewniającą kompleksową diagnostykę oraz dostęp do zaawansowanych technik wspomaganego rozrodu. Ponieważ niepłodność to problem pary, na pierwszą wizytę do kliniki najlepiej przyjść we dwoje. Nie trzeba mieć ze sobą wyników żadnych badań, chyba że para była już wcześniej diagnozowana w kierunku przyczyn niepłodności. Cała wizyta koncentruje się na rozmowie z pacjentami, podczas której lekarz rozeznaje się z indywidualną sytuacją pary. Kobieta badana jest również ginekologicznie. Choć pierwsza wizyta niepłodnościowa bywa stresująca i stanowi dopiero początek długiej drogi, warto zrobić ten pierwszy krok, by przybliżyć się do celu – upragnionego rodzicielstwa.

 

 

logo gyncentrum nieplodnirazem

Ośrodki leczenia niepłodności i diagnostyki prenatalnej Gyncentrum znajdują się w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu i Warszawie. A już niebawem także we Wrocławiu. Umawianie wizyt i szczegółowa oferta na gyncentrum.pl/kliniki-gyncentrum/

 

 

 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *