szczepienia przeciwko Covid-19 poprawiają jakość nasienia

Poprawa męskiej płodności po szczepieniu przeciwko COVID-19

Okazuje się, że szczepienia przeciwko COVID-19 znacząco poprawiają męską płodność. To najnowsze odkrycie naukowców z uniwersytetu w Miami. W badaniach zastosowano preparaty wykorzystujące technologię bazującą na mRNA.

Badanie opublikowano w prestiżowym amerykańskim magazynie „JAMA (Journal of the American Medical Association)”. Na Twitterze skomentował je m.in. dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-​19.

„Rewelacyjne wyniki badań. Poprawa jakości nasienia po szczepieniach przeciwko COVID-19. Mężczyźni produkują więcej plemników po szczepieniach, co może zwiększyć szansę na potomstwo” – napisał doktor.

Screen/Twitter

Tym samym oficjalnie zaprzeczono szerzącej się w mediach społecznościowych nieprawdziwej informacji, jakoby szczepienia negatywnie wpływały na płodność.

Zaszczepieni szczepionką mRNA

Badanie amerykańskich naukowców polegało na pobraniu próbek nasienia od 45 mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat, którzy wcześniej zostali przebadani pod kątem ewentualnych problemów z płodnością.  Uczestnicy dostarczyli próbkę nasienia powstrzymując się od stosunków na 2 do 7 dni przed zaszczepieniem pierwszą dawką szczepionki mRNA. Po 70 dniach szczepienie powtórzono. W analizie uwzględniono szczepionki przeciwko COVID-19 produkowane przez dwie firmy, Pfizer/BioNTech oraz Moderna, oparte na wspomnianej technologii. Kolejnym krokiem było zbadanie nasienia po względem objętości, stężenia, ruchliwości i całkowitej liczby plemników.

Poprawa męskiej płodności

Uzyskane wyniki jednoznacznie wskazują, że po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 jakość nasienia badanych mężczyzn wyraźnie się poprawiła. W jednej ejakulacji znajdowało się więcej ruchliwych plemników.  Znacząco lepsze wyniki uzyskało również ośmiu z przebadanych 45 mężczyzn  z potwierdzoną oligospermią, czyli obniżoną liczbą plemników (poniżej 20 mln/ml).

Średnia liczba plemników w tej grupie wynosiła 8,5 mln/ml, a po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 u siedmiu z nich liczba plemników wzrosła (mediana to 22 mln/ml). U jednego mężczyzny nie stwierdzono poprawy.

U żadnego z badanych mężczyzn nie doszło do pogorszenia jakiegokolwiek parametru jakości nasienia. Jak dodają specjaliści, w przypadku  szczepionek w technologii mRNA, w których nie wykorzystuje się żywych wirusów, pogorszenie jakości nasienia nie byłoby raczej możliwe.

W badaniu nie wykorzystano szczepionek Johnson&Johnson ani AstraZeneca, które nie są oparte na mRNA. Według naukowców wybrano szczepionki, które były bardziej dostępne w USA, jednak wyniki dotyczące pozostałych szczepionek powinny być podobne, mimo różnicy w ich budowie.

 

Żródło: JAMA

 

Tekst: Agata Panas

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Covid-19 u mężczyzn. Jak wpływa na jakość nasienia – komentarz androloga

Covid-19 u mężczyzn. Jak wpływa na jakość nasienia

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *