Koronawirus a poród rodzinny

Wracają porody rodzinne. Minister Zdrowia mówi, kto o tym decyduje

“Poród rodzinny w czasie pandemii nie jest zakazany – nigdy nie było takiego odgórnego zakazu” – powiedział podczas konferencji prasowej 29 kwietnia Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. I dodał, że poród w gronie najbliższej rodziny jest możliwy, pod warunkiem spełnienia zasad sanitarnych, a ostateczna decyzja należy do dyrekcji danej placówki.

Pytanie, czy można rodzić z rodziną w czasie epidemii koronawirusa, to temat numer jeden wśród ciężarnych. Przez blisko dwa miesiące obowiązujących obostrzeń w tym obowiązującym zakazie odwiedzin w szpitalach kobiety rodzące zostały postawione w sytuacji, w której poród rodzinny nie był możliwy, o czym informowały same szpitale. Wiele ciężarnych, mimo zaplanowanego rodzinnego porodu, podczas rozwiązania były jedynie w towarzystwie personelu medycznego. Co więcej – na wielu porodówkach kobiety są proszone o założenie podczas porodu maseczki, która ma chronić nowo narodzone dziecko przez zarażeniem, a spotkanie z mężem czy partnerem możliwe jest dopiero w dniu opuszczenia szpitala.

“To absurd i narażanie kobiet na ogromny stres. Dlaczego w domu mogę być z mężem, spać w jednym łóżku, a podczas porodu muszę być sama, bo mąż staje się nagle zagrożeniem?!” “Panicznie boję się porodu. Od początku ciąży wiedziałam, że chcę rodzić z mężem. Przygotowywaliśmy się do tego momentu od połowy ciąży. Teraz nie mogę spać ze strachu przed porodem w samotności!” – to tylko niektóre wpisy z forum dla ciężarnych.

W sprawę obostrzeń dotyczących porodów rodzinnych podczas epidemii zaangażowała się także Fundacja Rodzić po Ludzku. Zauważa ona, że nawet tymczasowe zawieszenie takiej formy wsparcia dla rodzącej, jest naruszeniem zapisów dotyczących standardów opieki okołoporodowej. Fundacja wystosowała także do Ministerstwa Zdrowia apel o zmianę rekomendacji wstrzymania porodów rodzinnych, a szpitalom stworzyła możliwość bezpiecznego przeprowadzania tego typu porodów z zachowaniem bezpieczeństwa personelu i rodzącej pary.

WARTO WIEDZIEĆ: Lekarz odpowiada na pytania kobiet dotyczące ciąży w czasie koronawirusa

Minister Zdrowia: Porody rodzinne w czasie epidemii koronawirusa nie są zakazane

29 kwietnia, podczas konferencji prasowej dotyczącej luzowania obostrzeń dotyczących funkcjonowania społeczeństwa i działalności gospodarczej, dowiedzieliśmy się, że kolejny etap zdejmowania restrykcji będzie wprowadzany już po majówce, 4 maja. Pojawiła się kwestia otwarcia żłobków i przedszkoli, galerii handlowych oraz usług hotelowych, natomiast nie było ani słowa o porodach rodzinnych. To pytanie padło jednak ze strony dziennikarzy.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w odpowiedzi stwierdził, że nigdy nie było odgórnego zakazu porodu rodzinnego w czasie trwania epidemii i wciąż taka możliwość istnieje.

Podkreślił jednak, że muszą być spełnione odpowiednie warunki sanitarne i szpital musi zagwarantować personelowi, rodzącej oraz jej osobom towarzyszącym, ale przede wszystkim nowo narodzonemu dziecku, maksymalne bezpieczeństwo. Ostateczną decyzję, co do możliwości porodu rodzinnego zdaniem ministra podejmuje dyrekcja danego szpitala w porozumieniu z konsultantami do spraw położnictwa i ginekologii.

____________

Jeśli przed Tobą poród, sprawdź na stronie wybranego przez siebie szpitala, czy istnieje już możliwość porodu rodzinnego. 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: W Polsce urodziło się dziecko, którego oboje rodzice byli chorzy na Covid-19

Covid-19 w Polsce: Urodziło się dziecko, którego oboje rodzice są zakażeni! To był szczególny poród

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *