Wasze listy

Poronienia nawracające – dlaczego nie potrafię utrzymać kolejnej ciąży?

Nie umiesz poradzić sobie z problemem niepłodności? Kolejna próba zajścia w ciążę znów się nie powiodła, zawiodło in vitro? Nie wiesz, jak żyć bez dziecka? Nie masz wsparcia albo nie umiesz o nie prosić lub nie wiesz, gdzie go szukać? Napisz do nas – nie zostawimy Cię bez odpowiedzi i pomocy. Nasza skrzynka na listy działa non stop 24 h. 

Wasze HISTORIE >>> WASZE LISTY 

Witajcie, 

Mam nadzieję, że pomożecie nam w osiągnięciu pełnej rodziny… Staramy się z partnerem, ale każda ciąża kończy się samoistnym poronieniem. Pierwsza w 12. tygodniu, druga w 9. tygodniu i ostatnia w 8. tygodniu. Mam niedoczynność tarczycy – obecnie 1.35. Zrobiliśmy też badanie kariotypu – oba prawidłowe.

Co może być u nas przyczyną? Lekarz stwierdził, że po prostu tak musiało być, bo żadnych nieprawidłowości on nie widzi i że mamy nadal próbować, ale ile jeszcze razy ma nam się przytrafić tragedia straty kolejnego dziecka?! Mam nadzieję, że jest chociaż jakaś nadzieja na jakąś pomoc…

Czytelniczka


Odpowiedzi udziela dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku 


Szanowna Pani,

Zdarza się, że poronienie – w tym samym układzie partnerskim – powtarza się dwa lub więcej razy. Mówimy wtedy o tzw. poronieniach nawracających. Aż 95 % z nich ma miejsce – tak jak w Pani przypadku – w pierwszym trymestrze ciąży. Przyczyny utraty ciąż są złożone i zawsze wymagają specjalistycznej diagnostyki.

Do jednych z częstszych czynników, powodujących poronienia na wczesnym etapie ciąży, należą zaburzenia genetyczne (nieprawidłowości w materiale DNA zarodka i jego rozwoju). Wspominała Pani o prawidłowym wyniku badaniu kariotypu. Warto uzupełnić je o badanie fragmentacji DNA plemników u partnera.

Czasami  potrzebne są też dodatkowe badania genetyczne przyszłych rodziców, w tym m.in. panele testów, ukierunkowane na wykrycie mutacji w pojedynczych genach.


Analizie poddać można także materiał z poronienia. Nieprawidłowości hormonalne, stany zapalne oraz czynniki immunologiczne również mogą zwiększać ryzyko utraty ciąży. W takim przypadku pacjentkom zaleca się wykonanie m.in. panelu hormonalnego, badań infekcyjnych oraz oznaczenie przeciwciał.


Utraty ciąż mogą być też wywołane anatomicznymi wadami narządów rodnych, które lekarz jest w stanie wykryć podczas badania USG. Każde przewlekłe schorzenie może negatywnie wpływać na przebieg ciąży. Choroby nerek, otyłość czy niedowaga, cukrzyca, a nawet wady serca, zwiększają ryzyko utraty ciąż.

Coraz częściej w kontekście poronień wymienia się również nieprawidłowy styl życia.  Nadużywanie leków, nikotyny czy alkoholu, przewlekły stres, zaburzenia snu, a także zły stan emocjonalny, zwiększają ryzyko utraty ciąży.

W celu ustalenia, co jest przyczyną utraty ciąż, Pani i Pani partnerowi zaproponowałbym pogłębioną diagnostykę. Jedynie na podstawie wyników badań można określić możliwe ścieżki postępowania, a jeśli będzie potrzeba – zaplanować odpowiednie, spersonalizowane leczenie. Zachęcam do konsultacji, w ośrodku, który – jak INVICTA specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu.

dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Prawa kobiet po poronieniu. Sprawdź, co ci przysługuje oraz co musisz zrobić

Napisz do nas

Pomogliśmy już wielu osobom, pomożemy również Tobie. Wiemy, jak trudno pogodzić się z problemem niepłodności i wiemy, jak ciężka bywa droga do upragnionego szczęścia. My to przeszliśmy, a teraz pomożemy Tobie. Wystarczy, że KLIKNIESZ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *