Potencjał. Badania nasienia w procesie leczenia niepłodności i starań o ciążę

Badanie nasienia to pierwszy, niezbędny i najbardziej podstawowy test w diagnostyce niepłodności. Dostarcza informacji na temat płodności męskiej. Dzięki badaniu nasienia wiemy, czy dany mężczyzna w ogóle produkuje plemniki, jaka ich część się rusza oraz w jakiej są kondycji.

Kiedy warto wykonać badanie nasienia?

Badanie nasienia należy wykonać od razu na początku diagnostyki, kiedy tylko powstały wątpliwości, czy wszystko jest w porządku z płodnością pary. Takie podejrzenia powinny się pojawić, jeśli po roku częstego współżycia (3-4 razy w tygodniu) bez zabezpieczeń kobieta nie zaszła w ciążę.  Wynik badania dobrze jest mieć ze sobą na pierwszej wizycie lekarskiej w kierunku niepłodności.

Czasami zdarza się, że mężczyzna chce poznać stan swojej płodności jeszcze bez związku ze staraniami o dziecko lub dopiero takie starania planując. Dotyczy to często mężczyzn intensywnie uprawiających sport, a szczególnie stosujących doping farmakologiczny (testosteron, analogi androgenów, bustery testosteronu, itp.) Także wszelkie nieprawidłowości anatomiczne w obrębie moszny, np. tylko jedno jądro w worku mosznowym lub widoczne żylaki powrózka nasiennego powinny skłonić mężczyznę do wykonania badania nasienia.

Na pewno koniecznie należy wykonać badanie nasienia, a następnie zamrozić jego próbki przed planowanym leczeniem, które może uszkodzić płodność – dotyczy to szczególnie chemio- czy radioterapii.

Jak się przygotować do badania nasienia?

Przed oddaniem nasienia należy zachować kilkudniowy okres powstrzymania się od współżycia – najlepiej, aby było to od 2 do 5 dni. Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi czas, jaki upłynął od ostatniego wytrysku, może zaburzyć ocenę parametrów nasienia i utrudnić ich interpretację.

W tym czasie dobrze jest też zachować swój zwykły tryb życia i np. nie podejmować ekstremalnych wysiłków fizycznych czy nie spożywać nadmiernie alkoholu lub innych używek – może to wpłynąć chociażby na stan nawodnienia organizmu i zaburzyć uzyskane wyniki.

W dniu badania należy dokładnie umyć narządy płciowe, pamiętając o okolicy pod napletkiem. Przed  badaniem należy umyć ręce wodą z mydłem, nie stosować żeli/lubrykantów itp., które mogą przedostać się do próbki. Nie należy również oddawać nasienia do prezerwatywy, a następnie przenosić materiał do pojemnika, może to spowodować uszkodzenie plemników poprzez substancje zawarte w prezerwatywie oraz utratę części materiału do badania.

 Jak wygląda procedura oddania materiału – nasienia do badania?

Badanie nasienia najlepiej jest wykonać w klinice leczenia niepłodności. Takie placówki dysponują odpowiednim osobnym pomieszczeniem, w którym na drodze masturbacji oddaje się nasienie do jałowego pojemnika. W większości klinik para może być razem, jeśli wyraża takie życzenie. Ważne jest, żeby cała próbka znalazła się w pojemniku – ilość plemników przelicza się na objętość uzyskanego ejakulatu!

Próbkę nasienia do badania można również przynieść z domu – bardzo ważne jest tu jednak zachowanie odpowiedniego czasu (do godziny od ejakulacji) i warunków transportu (w temp ok 25 st. C). Niedotrzymanie tych warunków może skutkować otrzymaniem błędnych wyników!

Rodzaje badań nasienia – podstawowe a rozszerzone. Które warto wykonać?

Podstawowym badaniem w diagnostyce niepłodności jest badanie ogólne nasienia. Wynik badania powinien zawierać informacje o wyglądzie nasienia, jego objętości oraz ocenę mikroskopową plemników – ilość, ruchliwość i budowa (morfologia).

Rozszerzone badanie nasienia zawiera dodatkowe informacje na temat konkretnych wad plemników i ich ilości. Może zdarzyć się, że plemnik ma tylko nieprawidłowy kształt główki, ale równie dobrze może mieć kilka wad jednocześnie ulokowanych w obrębie wstawki i witki. Zliczając poszczególne wady i analizując ich nagromadzenie, można ustalić indeksy teratozoospermii. Najczęściej spotykany indeks to tzw.: TZI, czyli średnia liczba anomalii przypadająca na jednego nieprawidłowego plemnika.

Badanie rozszerzone ma większą wartość diagnostyczną dla lekarza oceniającego wynik badania, co pozwala lepiej ocenić szanse na powodzenie zajścia w ciążę.

Które badanie nasienia warto wykonać – manualne czy komputerowe?

Badanie może być wykonane wyłącznie manualnie przez diagnostę lub do oceny może być dodatkowo użyty algorytm komputerowy (CASA – computer assisted sperm analysis). To drugie rozwiązanie zapewnia, że wynik otrzymany przez pacjenta jest wystandaryzowany i spełnia określone normy jakości.

 Jak czytać i interpretować wyniki badania nasienia?

Badanie nasienia wykonywane jest według zaleceń WHO. Ostatnie normy ukazały się w 2021 r. i zawsze powinny znajdować się na otrzymanym przez pacjenta wyniku. Zgodnie z nimi objętość pojedynczej próbki ejakulatu nie powinna być mniejsza niż 1,4 ml, górna wartość nie jest określona.

Nasienie powinno się samoistnie upłynnić w czasie krótszym niż 60 min,  powinno zawierać co najmniej 39 mln plemników w całym ejakulacie. Wydolność mechanizmów produkcji plemników określa koncentracja, czyli ilość plemników w mililitrze nasienia – powinno być ich nie mniej niż 16 mln. Bardzo ważnym parametrem jest ruchliwość plemników (min. 42%), a szczególnie odsetek plemników w ruchu postępowym ( min. 30%).

Tu warto też sobie przeliczyć (albo odnaleźć na wyniku) rzeczywistą szacowaną ilość plemników poruszających się do przodu – to ta właśnie frakcja wpłynie poprzez śluz szyjkowy do jamy macicy – za optymalną uważa się około 10 mln plemników w ruchu postępowym. Jeśli jest ich mniej niż 1,5 mln – ciąż w staraniach naturalnych lub po inseminacji właściwie się nie obserwuje. W ejakulacie powinno być co najmniej 54% plemników żywych, z czego 4% o prawidłowej morfologii.

Jeśli w badaniu nasienia nie znaleziono plemników w ogóle (azoospermia) – badanie przede wszystkim należy powtórzyć.

Jakie inne testy warto rozważyć, jako dalszą diagnostykę niepłodności męskiej?

W diagnostyce i leczeniu niepłodności męskiej stosuje się też różne inne testy oceniające różne parametry nasienia, np.

test fragmentacji DNA – określa odsetek plemników z uszkodzonym (pofragmentownym) DNA ( nie powinien być wyższy niż 20%)

test wiązania z hialuronianem (HBA) – test czynnościowy dla ruszających się plemników, 80% z nich powinno przyłączyć się do kwasu hialuronowego ( podobnie czynią w naturze łącząc się z komórką jajową i zapoczątkowując zapłodnienie)

test MAR – służy do wykrycia przeciwciał przeciwplemnikowych obecnych w nasieniu i będących przyczyną niepłodności na podłożu immunologicznym

badania biochemiczne nasienia – określenie poziomu cynku, fosfatazy kwaśnej, fruktozy czy alfa glukozydazy obojętnej (NAG) pomaga w ocenie funkcjonowania prostaty, pęcherzyków nasiennych czy najądrzy

test stresu oksydacyjnego – nieprawidłowy statyczny potencjał oksydacyjno-redukcyjny (sORP) prowadzi do uszkodzenia DNA plemników i zmniejszenia ich ruchliwości

Możemy także wykonać posiew i/lub badania genetyczne w kierunku obecności różnych patogenów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby, ureaplasma, mycoplasma czy chlamydia. Te mikroorganizmy mogą być przyczyną wielu stanów chorobowych związanych z niepłodnością lub leżących u podłoża innych chorób zupełnie od niej niezależnych.

W przypadku nieprawidłowych wyników badania nasienia dalsza diagnostyka zostaje rozszerzona o badania z krwi i inne w zależności od sytuacji medycznej pacjenta.

 Czy badanie nasienia może być błędne?

Jest wiele czynników wpływających na otrzymany wynik badania nasienia.

Jeśli próbka nasienia:

– została oddana z zachowaniem odpowiedniego czasu abstynencji seksualnej

– jest kompletna – czyli cały materiał trafił do pojemnika,

– została dostarczona do kliniki max. 1h od pobrania ejakulatu,

– była transportowana w odpowiednich warunkach w temp ok 25 st,

– znajduje się w jałowym pojemniku,

– zastosowano wytyczne dot. higieny przed pobraniem próbki,

badanie będzie miarodajne.

W niektórych przypadkach materiał może być trudny do oceny, wówczas informacja taka powinna zostać zawarta na wyniku (np. komentarz o braku homogenności materiału; wysoka zawartość ciałek żelatynowych, silna aglutynacja, prawdopodobne zanieczyszczenie próbki inną substancją itp.). Taka adnotacja niesie ze sobą ryzyko niemiarodajnej oceny danej próbki i wówczas badanie powinno zostać powtórzone zanim zostanie postawiona diagnoza.

Należy pamiętać, że wynik badania nasienia może zmieniać się w czasie i jest zależny od stylu życia pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia i wieku.

W przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku zalecana jest konsultacja ze specjalistą, który zinterpretuje wynik i ustali dalsze postępowanie.

 

lek. med. Alicja Bednarowska-Flisiak,
Dyrektor Medyczny Leczenia Niepłodności, Fertina

 

 

 

Dowiedz się więcej o badaniach nasienia: https://fertina.pl/leczenie-nieplodnosci/opis-wizyt/badanie-ogolne-nasienia

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Ocena drożności jajowodów. Na czym polega, jak pomaga w leczeniu niepłodności

 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *