Jeśli chcemy rozwijać swoje kompetencje z zakresu ratownictwa, to kurs instruktora KPP może dostarczyć nam wiele cennej wiedzy. Czego nauczymy się na takich zajęciach? Jak wygląda sam egzamin? Między innymi na te pytania odpowiemy w tym artykule!
Dlaczego warto rozwijać swoje kompetencje z zakresu pierwszej pomocy?
Przede wszystkim dlatego, że wypadek może przydarzyć nam się dosłownie wszędzie. Zarówno w pracy, na urlopie, jak i na zakupach, czy podczas firmowego wyjazdu integracyjnego. Nawet gdybyśmy dołożyli wszelkich starań, nie jesteśmy w stanie w stu procentach wyeliminować zagrożenia.
Doskonale obrazują to zdarzenia w ruchu drogowym. Jeśli poruszasz się zgodnie z przepisami, nie przekraczasz prędkości i zachowujesz odpowiednią odległość od innego pojazdu, to nie oznacza to, że inni kierowcy będą zachowywać się w dokładnie ten sam sposób.
Statystyka jest tutaj nieubłagana. Tylko w pierwszej połowie 2022 roku doszło do 9995 wypadków drogowych, w których zginęło 879 osób. Cieniem na bezpieczeństwo na szosie kładą się też dane ze słynnego już 7 sierpnia bieżącego roku. Mimo tego, że w całej Polsce doszło wtedy zaledwie do 65 wypadków, to życie w nich straciło aż 14 osób. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej osób stawia na profesjonalny kurs KPP — wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych osób.
Co musisz wiedzieć o kwalifikowanej pierwszej pomocy?
Dwa kluczowe akty prawne, które regulują jego zakres, to:
- ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 roku,
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 marca 2007 roku w sprawie kursu KPP.
Takie umocowanie programu szkolenia zapewnia bardzo szerokie omówienie wszystkich najważniejszych kwestii, które przekładają się na bezpieczeństwo każdego z nas: zarówno w domu, jak i na urlopie, czy w pracy.
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu, istnieje też ujednolicona baza pytań KPP, którą zarządza Ministerstwo Zdrowia. Profesjonalne firmy szkoleniowe, na przykład Centrum Ratownictwa, dają możliwość przeprowadzenia egzaminu próbnego z poziomu dedykowanej aplikacji — Ratownik. To świetny sposób, by poszerzyć swoją wiedzę.
Warto pamiętać też o tym, że egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Podczas tej pierwszej, kursant musi poprawnie odpowiedzieć na 27 z 30 pytań. Dopiero wtedy może przystąpić do części praktycznej, w czasie której wykonuje np. masaż serca lub musi użyć defibrylatora AED we właściwy sposób. Egzamin nadzoruje trzyosobowa komisja.
Jeśli uda nam się pozytywnie przejść zarówno przez część teoretyczną, jak i praktyczną, to otrzymujemy tytuł ratownika, który jest ważny przez trzy lata. To jednocześnie najwyższy stopień, jaki może zdobyć osoba, która nie jest zawodowo związana z ratownictwem.
Praca po kursie KPP — czy kwalifikowana pierwsza pomoc może pomóc w karierze zawodowej?
Bez wątpienia jest to jeden z najciekawszych kierunków rozwoju, jaki można wybrać. Kwestia ochrony zdrowia nabiera coraz większego znaczenia nie tylko w sektorze usług prywatnych, ale i w zakładach państwowych. Coraz popularniejsze stają się np. zakładowe grupy medyczne, których zadaniem jest zabezpieczenie i ustabilizowanie osoby poszkodowanej do czasu przyjazdu pogotowia.
Jeśli staramy się o pracę w służbach mundurowych, na przykład policji, straży pożarnej, czy wojsku, to ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy zapewni nam kilka dodatkowych punktów, dzięki czemu szanse na uzyskanie posady mogą znacznie wzrosnąć. Atutem ukończenia kursu KPP może być też wyższa podstawa wynagrodzenia — to kolejny atut, którego nie powinno się bagatelizować.
Źródło: Materiał Partnera
Dodaj komentarz