Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu in vitro!

W piątek 15 grudnia Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Oznacza to, że obywatelski projekt ustawy  „Tak dla in vitro” czeka już tylko na wdrożenie w życie. Przewidywany czas startu programu to 1 czerwca – to zarówno Międzynarodowy Dzień Dziecka, jak i wigilia Światowego Dnia In Vitro. Proszę Państwa, wraca normalność. 

 

Prezydent Andrzej Duda: „Tak dla in vitro”

„Podejmując decyzję o podpisaniu ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będącej inicjatywą obywatelską, Prezydent brał pod rozwagę fakt, że metoda in vitro w ocenie części społeczeństwa budzi wątpliwości natury etycznej. Wobec wyzwań demograficznych, dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, także tym chcącym korzystać z innych metod leczenia, Prezydent zapowiada złożenie projektu ustawy zapewniającego finansowanie ich ze środków publicznych” – czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta. 

Na początku stycznia 2024 r. planowane jest posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia poświęcone przygotowaniu projektu. Jak mogliśmy słyszeć podczas czytań ustawy w Sejmie – planowany start programu in vitro dla wszystkich Polek i Polaków to 1 czerwca. 

Fot. Screen/ Twitter/X Kancelaria Prezydenta @prezydentpl

 

To wielki przełom i spełnienie marzeń blisko 3 mln Polek i Polaków o możliwości pełnego leczenia niepłodności.

Przez ostatnich 8 lat niepłodni mogli liczyć jedynie na samorządowe inicjatywy finansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Dla wielu par oznaczało to jednak dyskwalifikację i konieczność albo wstrzymania leczenia, albo finansowanie in vitro z własnych środków, co dla większości przekraczało możliwości finansowe. 

Sejm przyjął ustawę „Tak dla in vitro”. To dla niepłodnych par więcej niż radość!

15 października Polska zadecydowała w wyborach o nowym rządzie! To właśnie większościowa koalicja – jak mówił o niej w swoim exposé  Premier Donald Tusk “Koalicja 15 października” – jako pierwszą ustawę procedowała tę dotyczącą obywatelskiego projektu “Tak dla in vitro”. Zarówno w pierwszym, jak i drugim czytaniu – projekt zyskał poparcie większości posłów i posłanek,  także niektórych członków klubu PiS. Projekt został też przyjęty przez Senat.

15 grudnia prezydent Andrzej Duda, mimo nacisków Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, który tego samego dnia apelował do prezydenta o odmowę podpisania ustawy albo skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego – nie ugiął się i podpisał “Tak dla in vitro”.

Nie mniej niż 500 mln zł rocznie na in vitro

„Tak dla in vitro” to projekt obywatelski. Zgodnie z jego zapisami minister zdrowia będzie zobowiązany opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. W ustawie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie zostanie przeznaczona na realizację programu i będzie wynosić nie mniej niż 500 mln zł.

Finansowanie in vitro z budżetu coraz bliżej. Senatorowie jednogłośnie za ustawą

 

 

 

Źródło: PAP, Twitter/X

 

 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *