Program in vitro: 5 dziewczynek i jeden chłopiec - spełnione marzenia niepłodnych

Program in vitro: 5 dziewczynek i jeden chłopiec – spełnione marzenia niepłodnych

Program in vitro w Warszawie spełnił marzenie już kilku niepłodnych par, które po latach starań powitały na świecie swoje dzieci. Chętni warszawiacy, którzy bezskutecznie starają się o potomstwo, wciąż mogą skorzystać z pomocy i zakwalifikować się do programu. 

– Z dumą przekazujemy wieści o szczęściu naszych pacjentów. Pierwsze dzieci, poczęte w wyniku realizacji programu dofinansowania in vitro w Warszawie przyszły na świat w sierpniu. Jest wśród nich pięć dziewczynek, w tym dwie bliźniaczki oraz  jeden chłopiec. Wszystkie są zdrowe i otrzymały maksymalną liczbę punktów w skali Apgar. To nieopisana radość zarówno dla rodziców, jak i całego naszego zespołu – mówi Janusz Pałaszewski, ginekolog-położnik i ordynator w Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA w Warszawie. Kolejne dzieci są w drodze – dzięki dofinansowaniu miasta, obecnie  ponad 70 pacjentek kliniki jest w ciąży.

Warszawiacy wciąż mogą się zgłaszać do programu in vitro

Warszawski program pod nazwą „Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego” rozpoczął się w listopadzie 2017 roku i potrwa do końca 2019 roku. Skierowany jest do niepłodnych par, zarówno małżeństw, jak i związków nieformalnych z Warszawy.  Kobieta musi być w wieku 25-40 lat, a oboje pacjenci muszą pozytywnie przejść kwalifikację medyczną do zapłodnienia pozaustrojowego. Dofinansowanie wynosi do 5 tys. do każdej procedury, maksymalnie w ramach programu można poddać się zabiegowi trzykrotnie. Według szacunków magistratu, do 2019 roku z programu ma skorzystać 2,5 tys. par ze stolicy.

– Program jest adresowany przede wszystkim do najbardziej potrzebującej grupy – ludzi, którzy od dłuższego czasu starają się o potomstwo i którym inne metody leczenia niż in vitro nie są w stanie pomóc. Zgłaszają się do nas głównie osoby młode, tuż po trzydziestce, których dotychczasowe starania lub stan zdrowia nie pozwoliły na powiększenie rodziny – mówi dr Pałaszewski.

Większość par ma już za sobą historię leczenia i drogę, która do tej pory była dla nich dostępna. – Do programu przystąpiło wiele par, które wcześniej odkładały leczenie w czasie ze względów finansowych. Tymczasem w leczeniu niepłodności czas ma niebagatelne znaczenie. Wsparcie oferowane przez samorząd pozwoliło pacjentom szybciej podjąć niezbędne działania medyczne. Właśnie jedna z tych par we wrześniu spodziewa się nowego członka rodziny – dodaje Sylwia Barczewska, kierownik Kliniki INVICTA w Warszawie.

Przeczytaj: Kolejne województwo uruchamia program in vitro. Ma ruszyć we wrześniu. Sprawdź szczegóły

Stołeczna kampania jest realizowana przez sześć specjalistycznych zajmujących się leczeniem niepłodności. Budżet programu przewidziany na 24 miesiące wynosi ok. 10 mln złotych.

W Klinice INVICTA, która dostała największy kontrakt (765 cykli), do leczenia zakwalifikowano już ponad 200 par. Pierwsze dzieci są już na świecie, narodziny kolejnych planowane są w kolejnych tygodniach. – Według mnie program in vitro i dzieci, które się dzięki niemu urodziły, to najlepszy dowód na to, jak bardzo potrzebne i ważne są tego typu inicjatywy – podsumowuje dr Pałaszewski.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Mezoterapia jajników – zabieg dla kobiet z niskim AMH, który pomaga zajść w ciążę

Mezoterapia jajników – nowatorski zabieg, który pomaga kobietom zajść w ciążę

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *