Program in vitro w Głogowie

Program in vitro w Głogowie przegłosowany! Niepłodne pary otrzymają wsparcie

Pod koniec października rada miejska podjęła decyzję o przyjęciu projektu dofinansowania in vitro dla mieszkańców Głogowa zmagających się z niepłodnością. To odpowiedź na problem starzenia się społeczeństwa i niskiego przyrostu demograficznego. Sprawdź, kogo obejmie program in vitro w Głogowie i kiedy można zgłaszać się po wparcie.

Program in vitro w Głogowie

Na zeszłotygodniowej sesji rady miasta większością głosów przyjęto do realizacji program in vitro w Głogowie. Sam projekt wzbudził dyskusje i kontrowersje części radnych, jednak ostatecznie aż 13 z 21 z nich głosowało za jego uchwaleniem.

(…) Apeluję o przyjęcie tej uchwały. Bo każde dziecko nie jest na wagę złota, ale na wagę szczęścia każdej rodziny. Dzietność w naszym mieście spada, to ważny argument. Ale najważniejszy argument jest taki, żeby rodziny, które pragną mieć wreszcie dziecko miały na to szansę. Ja bym się nawet zastanowił nad zwiększeniem tego dofinansowania – powiedział radny Sławomir Majewski.

Dofinansowanie in vitro w Głogowie wyniesie 5.000 zł do zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie oraz 2.000 zł do części klinicznej adopcji zarodka. Każda para będzie mogła skorzystać maksymalnie z trzech procedur, pod warunkiem dostępności miejsc i pozytywnej kwalifikacji.

Program in vitro w Głogowie został zaplanowany na lata 2022-2025. Oznacza to, że ze wsparcia prawdopodobnie będzie można skorzystać jeszcze w tym roku. Wsparcie z budżetu ma pomóc około 20 parom rocznie.

Kto skorzysta z refundacji

Program in vitro w Głogowie skierowany jest do par, które mieszkają na terenie gminy Głogów od co najmniej roku i tutaj rozliczają się z urzędem skarbowym. Para musi pozostawać w związku małżeńskim lub partnerskim, a wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-40 lat. Osoby chcące skorzystać z refundacji muszą spełniać podstawowe warunki zdrowotne dawstwa lub podjęcia leczenia oraz nie mogą brać udziału w podobnym projekcie finansowanym ze środków publicznych. Program skierowany jest do par, u których nie zadziałały (lub nie istniała możliwość) zastosowania innych metod walki z niepłodnością.

Program stanowi odpowiedź na niski przyrost demograficzny mieszkańców Głogowa. W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.:

Monitoring sytuacji demograficznej i społecznej Głogowa wskazuje jednoznacznie na starzenie się społeczeństwa i małą liczbę urodzeń. Wsparcie grupy osób starających się o potomstwo wydaje się więc szczególnie ważne, mające wymiar interwencji i inwestycji społecznej. Elementem polityki społecznej powinny być obok innych działań, działania o charakterze pronatalistycznym.

Pomysłodawcy projektu in vitro wskazywali na korzyść z zapewnienia wsparcia niepłodnym parom, którą niewątpliwie będzie większa determinacja do walki o ciążę. Zapłodnienie pozaustrojowe nie jest jednak tanią metodą, a bez wsparcia samorządu jedynie część par ma szanse z niej skorzystać.

 

Źródło:
https://glogow.naszemiasto.pl/glogow-bedzie-finansowal-in-vitro-radni-przeglosowali/ar/c14-9053217

 

ZOBACZ TAKŻE:

Nastolatkowie urodzeni dzięki in vitro mniej agresywni

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *