przywrotnik pospolity na płodność

Przywrotnik pospolity – pomoże zajść w ciążę, a potem złagodzi dolegliwości ciążowe

Wśród wielu naturalnych substancji wspomagających płodność, przywrotnik pospolity zajmuje szczególne miejsce. Nie tylko reguluje cykl miesiączkowy, co znacząco ułatwia planowanie zapłodnienia, ale też wzmacnia narządy płciowe. Dzięki temu organizm jest lepiej przygotowany na ciążę i poród. Sprawdź, jak bezpiecznie i skutecznie stosować przywrotnik pospolity przed ciążą i w ciąży!

Przywrotnik pospolity – zdrowie w kwiatach

Przywrotnik pospolity, nazywany też lwią łapą, nawrotnikiem i gwiazdoszem, to roślina lecznicza występująca w warunkach naturalnych na terenie niemal całej Europy. Jej dobroczynne działanie znane było już w Średniowieczu. Obecnie wiemy o nim znacznie więcej.

Ta niepozorna roślina zawiera mnóstwo wartościowych substancji. Oprócz składników mineralnych i witamin, w tym dużych ilości witaminy C, znajdziesz w nim m.in.:

  • garbniki
  • flawonoidy
  • fitosterole
  • luteinę
  • krzemionkę
  • saponiny
  • żywice
  • kwas chinowy
  • kwas taninowy
  • gorycze
  • kwas elagowy
  • kwas galusowy
  • ubichinon
  • kwas kumarowy

Przywrotnik pospolity wykazuje właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe i moczopędne. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, łagodzi dolegliwości takie jak biegunki czy wzdęcia. Wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka, hemoroidów i zapalenia odbytu. Działa uspokajająco, przyśpiesza gojenie ran i reguluje pracę układu moczowego. Świetnie wpływa na skórę – wspomaga leczenie trądziku i wybielanie przebarwień skórnych.

Wpływ na płodność

Medycyna ludowa już dawno temu okrzyknęła przywrotnik pospolity najlepszym przyjacielem kobiet. Ta dobroczynna roślina pomaga m.in. uregulować cykl menstruacyjny. Zmniejsza też obfitość krwawienia i niweluje dolegliwości przedmiesiączkowe – działa rozkurczowo i uśmierza ból. Chętnie korzystają z tego wszystkie kobiety, jednak szczególne znaczenie ma przy planowaniu ciąży.

Przywrotnik pospolity wzmacnia wiązadła maciczne. To właściwość szczególnie cenna dla kobiet ze skłonnościami do poronień. Regularne picie naparu z przywrotnika minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą zmniejsza ryzyko niedonoszenia ciąży. Wzmocniony organizm jest lepiej przygotowany na troszczenie się o nowego człowieka.

Z kolei nasiadówki z przywrotnika pomagają złagodzić stany zapalne pochwy i wspomagają leczenie infekcji. A to kwestia szczególnie ważna przy planowaniu ciąży.

Łagodzenie dolegliwości ciążowych

Herbatka z przywrotnika działa pozytywnie na organizm kobiety w ciąży. Nie tylko zmniejsza ryzyko poronienia, ale też łagodzi wiele uciążliwych dolegliwości, typowych dla ciąży. Pozytywny wpływ na układ pokarmowy pomaga zniwelować męczące nudności i kłopoty trawienne. Przywrotnik zapobiega wzdęciom i biegunkom.

Dobroczynne działanie przywrotnika okazuje się zbawienne w trakcie porodu. Dzięki właściwościom ściągającym ziele to zapobiega krwotokom porodowym. Wspominane wcześniej wzmocnienie mięśni macicy ma w momencie rozwiązania szczególne znaczenie – dzięki niemu poród jest łatwiejszy i przebiega sprawniej.

Przywrotnik likwiduje przyczyny nietrzymania moczu – przypadłości, która często zdarza się w ciąży i po porodzie. Stymuluje bowiem pracę mięśni – nie tylko macicy, ale też m.in. mięśni Kegla. Zapobiega również rozwojowi żylaków, które niestety dopadają wiele przyszłych mam.

Przywrotnik pospolity – wskazania i przeciwwskazania

Przywrotnik pospolity jest naturalnym zielem, który w rozsądnych ilościach może być bezpiecznie stosowany praktycznie w każdym wypadku. Nie powoduje skutków ubocznych.

Naparu z przywrotnika nie można jednak podawać dzieciom. W okresie karmienia piersią najlepiej kwestię tę skonsultować z lekarzem.

Jak stosować przywrotnik pospolity?

Jeśli planujesz zajść w ciążę, zacznij pić napar z przywrotnika na 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem. Oczywiście możesz zacząć robić to wcześniej – roślina ta działa bowiem korzystnie na ogólne zdrowie organizmu.

Jeśli spodziewasz się dziecka, zacznij pić napar z przywrotnika od 3 miesiąca ciąży. Koniecznie też stosuj go na 4 tygodnie przed porodem. Zawarte w tej roślinie substancje ułatwiają poród, usprawniają jego przebieg i zmniejszają ryzyko powikłań.

Przepis na herbatkę z przywrotnika jest bardzo prosty. Czubatką łyżkę suszu zalej 200 ml wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem 10-15 minut. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki naparu. Jeśli masz wątpliwości co do ilości napoju, zapytaj o to swojego lekarza – w niektórych przypadkach dawka może zostać ustalona indywidualnie. Specjaliści nierzadko zalecają zwiększenie ilości wypijanego naparu z przywrotnika, szczególnie w okresie planowania ciąży i tuż przed porodem.

Gdzie kupić przywrotnik pospolity?

Przywrotnik pospolity jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie – jeśli masz do tego warunki, spróbuj samodzielnie go wyhodować. Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele – zbiera się je wyłącznie w okresie kwitnienia wraz z przyziemnymi łodygami. Suszenie odbywa się w zaciemnionym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej.

Oczywiście nie każdy ma możliwość uprawy i suszenia przywrotnika samodzielnie. Jeśli poszukujesz produktu gotowego, najlepiej wybierz się do sklepu zielarskiego. Unikaj produktów z niesprawdzonych źródeł, „cudownych” herbatek i preparatów na płodność. Najlepsze wspomaganie organizmu to wspomaganie naturalne, najlepiej skonsultowane wcześniej z lekarzem prowadzącym.

 

POLECAMY TAKŻE: Naturalne sposoby na ciążę – poprawią płodność, przyspieszą leczenie niepłodności

Naturalne sposoby na ciążę – poprawią płodność, przyspieszą leczenie niepłodności

 

Źródło:
Grau J., Jung R., Munker B., Zioła i Owoce leśne, Warszawa 1996, s. 92, 257.

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *