Długi i krótki cykl owulacyjny

Długi i krótki cykl owulacyjny – jak starać się o ciążę

Należy wreszcie rozprawić się z mitem, że prawidłowy cykl kobiecy to tylko ten, który trwa 28 dni. Warto o tym wiedzieć i udać się do specjalisty, gdy cykl faktycznie jest za długi bądź za krótki. Bagatelizowanie tego może (ale nie musi!) przyczyniać się do m.in. trudności w zajściu w ciążę, a także uniemożliwiać leczenie poważnych chorób.

Ile trwa prawidłowy cykl kobiety?

Należy podkreślić, że wiele kobiet w dalszym ciągu uważa, że prawidłowy cykl kobiecy trwa 28 dni i każdy krótszy bądź dłuższy cykl oceniają jako nieprawidłowy. Nie jest to jednak prawdą. 

Prawidłowy cykl mieści się w zakresie 21-35 dni. Z kolei odstęp między kolejnymi miesiączkami może się różnić maksymalnie o 8 dni. 

Dlatego też nie warto martwić się nieregularnymi miesiączkami, jeśli twój cykl ma minimalnie 21 dni i maksymalnie 35 dni. Dodatkowo, nie uznaje się za nieregularne cykli np. takich jak: miesiączka po 31 dniach od ostatniej, kolejna po 27 dniach, a następna po 33 dniach, gdyż te przykładowe cykle mieszczą się w wymaganych zakresach. 

Jeśli kobieta w ciągu roku ma różną długość cykli, to należy zwrócić uwagę, jakiej długości cykl w ciągu roku występuje najczęściej i to będzie jej optymalna długość cyklu (np. właśnie ta długość będzie stanowiła odpowiedź na pytanie o długość cyklu). 

>>> czytaj dalej: Badania i normy: W jakiej fazie cyklu wykonać badania hormonalne?

Czemu długość cyklu ma znaczenie podczas starań o dziecko?

Oczywiście długość cyklu ma znaczenie przede wszystkim ze względu na owulację, czyli czas, w którym kobieta jest najbardziej płodna i ma największą szansę na ciążę.

Należy podkreślić, że owulacja występuje z reguły 14 dni PRZED kolejną miesiączką. UWAGA! Wiele kobiet w dalszym ciągu błędnie określa ją poprzez wyliczenie daty owulacji, która przypada 14 dni PO ostatniej miesiączce. 

Dlatego też u kobiet, u których długość cyklu wynosi 28 dni, owulacja najczęściej będzie 14. dnia cyklu. Z kolei kobieta, która będzie miała cykl 22-dniowy owulację będzie miała prawdopodobnie 8 dnia cyklu.

Z kolei kobiety, których cykle są nieregularne, nie mogą mieć pewności, kiedy dokładnie wypadnie owulacja. Zaleca się wtedy metody, które umożliwiają ocenę, czy jest to właśnie ten dzień np. poprzez monitoring cyklu, mierzenie temperatury, obserwację ciała (m.in. śluzu), testy owulacyjne itd. 

Zbyt długi cykl – kiedy i co dalej?

Długi cykl miesiączkowy występuje wtedy, gdy trwa dłużej niż 35 dni. Jeśli kobieta ma tego typu cykle, może utrudniać to zajście w ciążę, jednak nie dzieje się tak zawsze. Co jest pewne to to, że starania o dziecko w takich przypadkach będą znacznie dłuższe, gdyż ze względu na długość cykli, w ciągu roku będzie mniej szans na zapłodnienie komórki jajowej. 

Niestety, faktem jest również, że u kobiet mających długie cykle, częściej występują cykle bezowulacyjne, które także utrudniają zajście w ciążę. Trudnością może być również późno występująca owulacja, gdyż według specjalistów – im owulacja występuje później, tym komórka jajowa może być mniej zdolna do zapłodnienia. 

WAŻNE! Należy jeszcze raz podkreślić, że kobiety, które mają długie cykle mogą, ale nie muszą mieć problemów z zajściem w ciążę. Są kobiety, które przy cyklach powyżej 35 dni bez żadnych trudności zachodzą w ciążę. 

Długie cykle – przyczyny

Długie cykle mogą występować u kobiet, które bardzo intensywnie ćwiczą. Przyczyną tych zaburzeń mogą być również drastyczne diety, stres lub wchodzenia w okres premenopauzy. 

Długie cykle mogą być także wynikiem wielu chorób m.in.: PCOS (zespół polistycznych jajników), torbieli, hiperprolaktynemii, zaburzeń przysadki wywołanych np. nowotworem przysadki mózgowej lub guzami, chorób tarczycy (np. niedoczynność tarczycy), choroby Cushinga (nadczynność nadnerczy) i Addisona (niedoczynność nadnerczy), bulimii lub anoreksji.

Gdy cykl jest za krótki… 

Krótki cykl miesiączkowy występuje wtedy, gdy trwa krócej niż 21 dni. Jeśli kobieta ma tego typu cykle, także jak w przypadku krótkich cykli, może utrudniać to zajście w ciążę, jednak nie dzieje się tak zawsze.

Trudności w uzyskaniu ciąży wynikać mogą nie z długości ogólnej cyklu, a z długości fazy lutealnej (druga faza cyklu – występuje od owulacji do miesiączki). Jeśli ta część cyklu jest krótsza niż 10 dni, mogą pojawić się trudności w staraniach o dziecko. W takiej sytuacji endometrium może nie być na tyle optymalne, by doszło do pomyślnej implantacji zarodka w macicy. 

Krótkie cykle – przyczyny

Krótkie cykle mogą być przyczyną np. zapalenia przydatków – macicy, jajników albo jajowodów – lub zaburzeń hormonalnych (niedobór gestagenu – hormon przygotowujący do zajścia w ciążę). Ponadto przyczynami mogą być również: cykle bezowulacyjne bądź przedwczesna owulacja. 

Krótkie cykle mogą również oznaczać nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu wydzielania dokrewnego.

Diagnostyka i leczenie

Jeśli twoje cykle są nieregularne, za krótkie bądź za długie i dodatkowo staracie się o dziecko, to należy udać się do specjalisty. Podstawą do postawienia diagnozy jest wywiad lekarski, badanie ginekologiczne oraz USG. 

Dodatkowo, lekarz może zlecić podstawowe badania hormonalne m.in. poziom progesteronu, estrogenów, LH, FSH, prolaktyny, testosteronu, SHBG oraz androstendionu. Jeśli powyższe badania nie pomogą w odnalezieniu przyczyny za długich bądź za krótkich cykli, lekarz może zlecić badania dodatkowe. 

Jeśli jednak przyczyna zostanie odnaleziona, można rozpocząć leczenie, które z pewnością przyczyni się do szybszego uzyskania ciąży. 

W przypadku krótkich cykli, może być zastosowane leczenie średnimi dawkami estrogenów, które umożliwią ich wydłużenie. Konkretną dawkę specjalista ustala indywidualnie dla każdej pacjentki. Z kolei gdy skrócenia wymaga faza ciałka żółtego stosowane jest leczenie polegające na podawaniu progesteronu, również w określonych indywidualnie dawkach. Natomiast przy długich cyklach, specjalista dopasowuje leczenie do stwierdzonej przyczyny, czyli inne przy PCOS, inne przy niedoczynności tarczycy i inne np. przy torbielach.


Polecamy także:

Te dni to najlepszy czas na udany seks. Jesteś wtedy wyjątkowo piękna i płodna!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *