1 tydzień ciąży to planowanie ciąży. Ustal dni płodne i zobacz, jak się przygotować do ciąży

Kalendarz ciąży: 1 tydzień ciąży – planowanie ciąży, dni płodne, owulacja. Zobacz, jak się przygotować do ciąży

Ciąża: 1 tydzień ciąży jest bardzo ważny!

Pierwszy tydzień ciąży – ale ty nawet nie bierzesz pod uwagę, że w niej jesteś. Dlaczego? Bo pierwszy tydzień ciąży to – paradoksalnie – końcówka miesiączki, która właśnie trwa lub jesteś w ostatniej jej fazie. Jeśli jednak masz w planach ciążę lub się o nią do tej pory starałaś, ale bezskutecznie – zapewne obmyślasz, ile dni musi minąć do tych płodnych i samej owulacji.

Rozpoczynasz starania o ciążę – więc pierwszy tydzień ciąży jest tak naprawdę dla Ciebie bardzo ważny. By być pewną, że dobrze obliczasz swoje dni płodne oraz masz w danym cyklu owulację, możesz zaopatrzyć się w testy owulacyjne – najlepiej takie, które dają gwarancję – do nich zdaniem wielu kobiet zaliczają się testy owulacyjne ClearBlu. Dlaczego – możesz poczytać TUTAJ.

KALKULATOR DNI PŁODNYCH – SPRAWDŹ, KIEDY MASZ DNI PŁODNE

Pierwszy tydzień ciąży – twoje zadania

Przede wszystkim – zapamiętaj datę miesiączki. Zapyta cię o nią ginekolog, gdy pójdziesz na wizytę kilka tygodni później po pozytywnym teście ciążowym. To data ostatniej miesiączki posłuży do obliczenia wieku ciąży oraz planowanego terminu porodu.

Już teraz pamiętaj, że w pierwszym tygodniu ciąży musisz zadbać o ważne dla płodności sprawy. Dbaj o siebie – zacznij suplementować kwas foliowy, nie jedz byle czego – twoja dieta będzie miała znaczenie i duży wpływ na powodzenie poczęcia.

SUPLEMENTY POPRAWIAJĄCE PŁODNOŚĆ: FAKTY I MITY

Co jeść, by zajść w ciążę? Przede wszystkim jedz produkty nieprzetworzone, warzywa, owoce, ryby, pełnotłusty nabiał. Unikaj kofeiny, tłuszczów trans, cukru, prostych węglowodanów. O tym, co jeść, a czego unikać w pierwszym tygodniu ciąży przeczytasz TUTAJ.

Pierwszy tydzień ciąży – przygotowanie do ciąży jest bardzo ważne

Już teraz nie pij alkoholu, spróbuj ograniczyć albo rzucić palenie.  Pierwsze dni życia płodu są bardzo istotne – a w czasie pierwszych kilku tygodni będą kształtować się jego najważniejsze narządy oraz układ nerwowy. Pomimo że  używki  w  tym  czasie  nie  szkodzą  bezpośrednio  dziecku  –  dołóż  wszelkich starań, aby zawczasu oczyścić organizm z pozostałości wszelkich toksyn.

Na tym między innymi polega planowanie ciąży – i przygotowanie organizmu do tego, aby stanowił dla płodu właściwe i bezpieczne miejsce na rozwój. 

Pierwszy tydzień ciąży – WARTO WIEDZIEĆ:

Wieku ciąży nie liczy się od momentu zapłodnienia, a od daty ostatniej miesiączki. USG weryfikuje często termin porodu – jednak obie te daty w diagnostyce wzajemnie się uzupełniają.

Pierwszy tydzień ciąży: JAK WYLICZYĆ WIEK CIĄŻY

Nie jest to skomplikowane – jeśli termin ostatniej miesiączki wypadł np. we wtorek 5 listopada, kobieta według tych obliczeń będzie rodzić też we wtorek, dokładnie 40 tygodni od tej daty.

KALKULATOR CIĄŻY: Sprawdź, kiedy urodzisz

Pierwszy tydzień ciąży: badania, które musisz zrobić

Podstawowe badania wykonywane z krwi i moczu pozwolą ocenić ogólną kondycję organizmu i co ważniejsze uniknąć komplikacji, a nawet utracie ciąży. 

Oto podstawowa lista badań przed ciążą:

1. Morfologia krwi 

Określa ilości i jakości składników krwi. To bardzo ważne badanie wykrywające anemię (niedokrwistość), która może utrudniać zajście w ciążę. Umożliwia także wykrycie stanów zapalnych w organizmie i zaburzeń krzepliwości krwi.

2. Badanie ogólne moczu 

Dzięki niemu dowiesz się, czy w Twoim organizmie i układzie moczowym nie ma infekcji, które w czasie ciąży mogą być bardzo niebezpieczne – mogą spowodować nawet utratę ciąży!

3. Badanie grupy krwi 

Wykonywane u obojga partnerów w celu wykrycia konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny występuje, gdy ciężarna ma grupę krwi inną niż dziecka – najczęściej Rh–, a dziecko Rh+. Krew dziecka przedostająca się do krwi matki sprawia, że organizm matki traktuje ją jako intruza i zaczyna zwalczać płód. Konflikt serologiczny jest bardzo groźny i prowadzi do choroby hemolitycznej, jednak w przypadku wykrycia konfliktu lekarze mają możliwość kontroli płodu i podając leki zapobiegają powstawaniu przeciwciał u matki.

4. TSH 

To bardzo ważne badanie, gdyż nieprawidłowe działanie tarczycy może uniemożliwiać zajście w ciążę, a nawet powodować niepłodność! TSH to hormon przysadki regulujący poziom hormonów tarczycy. Nieprawidłowo działająca tarczyca jest również częstą przyczyną poronień.

5. Glukoza 

Nieprawidłowy poziom glukozy we krwi może utrudniać zajście w ciążę, a już w jej trakcie może powodować niebezpieczne komplikacje. Badanie glukozy wykonywane jest na czczo poprzez pobranie krwi przeważnie z palca u dłoni.

Pierwszy tydzień ciąży: Wykonaj badania w kierunku chorób zakaźnych!

Badania w kierunku chorób zakaźnych umożliwiają uniknięcie przekazania tej choroby dziecku. Osoby, które chorowały, na którąś z tych chorób mogą być nosicielami danego wirusa. Badania pozwalają wykryć przeciwciała powiązane z określonymi chorobami, takim jak: WZW B, toksoplazmoza, różyczka, HIV i cytomegalia.

Pierwszy tydzień ciąży – jak zaplanować płeć dziecka

Aby spłodzić córkę, najlepiej współżyć 2, 3 dni przed owulacją. Plemniki „chłopięce” są słabsze i zanim dojdzie do jajeczkowania, z pewnością zginą, z kolei „dziewczęce” są mocniejsze i te kilka dni wytrwają, aż do momentu owulacji. Aby mieć syna, najlepiej kochać się w dniu samej owulacji lub dzień po niej. Plemniki „męskie”, czyli z chromosomem Y, są szybsze od plemników „damskich” (z chromosomem X), dlatego szybciej dotrą do komórki jajowej.

4 miesiąc ciąży – najlepszy czas w życiu ciężarnej kobiety

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

do planowania rodziny i kontroli swoich dni płodnych polecam komputer cyklu cyclotest myway

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *