1 tydzień ciąży to planowanie ciąży. Ustal dni płodne i zobacz, jak się przygotować do ciąży

Kalendarz ciąży: 1 tydzień ciąży – planowanie ciąży, dni płodne, owulacja. Zobacz, jak się przygotować do ciąży

Ciąża: 1 tydzień ciąży jest bardzo ważny!

Pierwszy tydzień ciąży – ale ty nawet nie bierzesz pod uwagę, że w niej jesteś. Dlaczego? Bo pierwszy tydzień ciąży to – paradoksalnie – końcówka miesiączki, która właśnie trwa lub jesteś w ostatniej jej fazie. Jeśli jednak masz w planach ciążę lub się o nią do tej pory starałaś, ale bezskutecznie – zapewne obmyślasz, ile dni musi minąć do tych płodnych i samej owulacji.

Rozpoczynasz starania o ciążę – więc pierwszy tydzień ciąży jest tak naprawdę dla Ciebie bardzo ważny. By być pewną, że dobrze obliczasz swoje dni płodne oraz masz w danym cyklu owulację, możesz zaopatrzyć się w testy owulacyjne – najlepiej takie, które dają gwarancję – do nich zdaniem wielu kobiet zaliczają się testy owulacyjne ClearBlu. Dlaczego – możesz poczytać TUTAJ.

KALKULATOR DNI PŁODNYCH – SPRAWDŹ, KIEDY MASZ DNI PŁODNE

Pierwszy tydzień ciąży – twoje zadania

Przede wszystkim – zapamiętaj datę miesiączki. Zapyta cię o nią ginekolog, gdy pójdziesz na wizytę kilka tygodni później po pozytywnym teście ciążowym. To data ostatniej miesiączki posłuży do obliczenia wieku ciąży oraz planowanego terminu porodu.

Już teraz pamiętaj, że w pierwszym tygodniu ciąży musisz zadbać o ważne dla płodności sprawy. Dbaj o siebie – zacznij suplementować kwas foliowy, nie jedz byle czego – twoja dieta będzie miała znaczenie i duży wpływ na powodzenie poczęcia.

SUPLEMENTY POPRAWIAJĄCE PŁODNOŚĆ: FAKTY I MITY

Co jeść, by zajść w ciążę? Przede wszystkim jedz produkty nieprzetworzone, warzywa, owoce, ryby, pełnotłusty nabiał. Unikaj kofeiny, tłuszczów trans, cukru, prostych węglowodanów. O tym, co jeść, a czego unikać w pierwszym tygodniu ciąży przeczytasz TUTAJ.

Pierwszy tydzień ciąży – przygotowanie do ciąży jest bardzo ważne

Już teraz nie pij alkoholu, spróbuj ograniczyć albo rzucić palenie.  Pierwsze dni życia płodu są bardzo istotne – a w czasie pierwszych kilku tygodni będą kształtować się jego najważniejsze narządy oraz układ nerwowy. Pomimo że  używki  w  tym  czasie  nie  szkodzą  bezpośrednio  dziecku  –  dołóż  wszelkich starań, aby zawczasu oczyścić organizm z pozostałości wszelkich toksyn.

Na tym między innymi polega planowanie ciąży – i przygotowanie organizmu do tego, aby stanowił dla płodu właściwe i bezpieczne miejsce na rozwój. 

Pierwszy tydzień ciąży – WARTO WIEDZIEĆ:

Wieku ciąży nie liczy się od momentu zapłodnienia, a od daty ostatniej miesiączki. USG weryfikuje często termin porodu – jednak obie te daty w diagnostyce wzajemnie się uzupełniają.

Pierwszy tydzień ciąży: JAK WYLICZYĆ WIEK CIĄŻY

Nie jest to skomplikowane – jeśli termin ostatniej miesiączki wypadł np. we wtorek 5 listopada, kobieta według tych obliczeń będzie rodzić też we wtorek, dokładnie 40 tygodni od tej daty.

KALKULATOR CIĄŻY: Sprawdź, kiedy urodzisz

Pierwszy tydzień ciąży: badania, które musisz zrobić

Podstawowe badania wykonywane z krwi i moczu pozwolą ocenić ogólną kondycję organizmu i co ważniejsze uniknąć komplikacji, a nawet utracie ciąży. 

Oto podstawowa lista badań przed ciążą:

1. Morfologia krwi 

Określa ilości i jakości składników krwi. To bardzo ważne badanie wykrywające anemię (niedokrwistość), która może utrudniać zajście w ciążę. Umożliwia także wykrycie stanów zapalnych w organizmie i zaburzeń krzepliwości krwi.

2. Badanie ogólne moczu 

Dzięki niemu dowiesz się, czy w Twoim organizmie i układzie moczowym nie ma infekcji, które w czasie ciąży mogą być bardzo niebezpieczne – mogą spowodować nawet utratę ciąży!

3. Badanie grupy krwi 

Wykonywane u obojga partnerów w celu wykrycia konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny występuje, gdy ciężarna ma grupę krwi inną niż dziecka – najczęściej Rh–, a dziecko Rh+. Krew dziecka przedostająca się do krwi matki sprawia, że organizm matki traktuje ją jako intruza i zaczyna zwalczać płód. Konflikt serologiczny jest bardzo groźny i prowadzi do choroby hemolitycznej, jednak w przypadku wykrycia konfliktu lekarze mają możliwość kontroli płodu i podając leki zapobiegają powstawaniu przeciwciał u matki.

4. TSH 

To bardzo ważne badanie, gdyż nieprawidłowe działanie tarczycy może uniemożliwiać zajście w ciążę, a nawet powodować niepłodność! TSH to hormon przysadki regulujący poziom hormonów tarczycy. Nieprawidłowo działająca tarczyca jest również częstą przyczyną poronień.

5. Glukoza 

Nieprawidłowy poziom glukozy we krwi może utrudniać zajście w ciążę, a już w jej trakcie może powodować niebezpieczne komplikacje. Badanie glukozy wykonywane jest na czczo poprzez pobranie krwi przeważnie z palca u dłoni.

Pierwszy tydzień ciąży: Wykonaj badania w kierunku chorób zakaźnych!

Badania w kierunku chorób zakaźnych umożliwiają uniknięcie przekazania tej choroby dziecku. Osoby, które chorowały, na którąś z tych chorób mogą być nosicielami danego wirusa. Badania pozwalają wykryć przeciwciała powiązane z określonymi chorobami, takim jak: WZW B, toksoplazmoza, różyczka, HIV i cytomegalia.

Pierwszy tydzień ciąży – jak zaplanować płeć dziecka

Aby spłodzić córkę, najlepiej współżyć 2, 3 dni przed owulacją. Plemniki „chłopięce” są słabsze i zanim dojdzie do jajeczkowania, z pewnością zginą, z kolei „dziewczęce” są mocniejsze i te kilka dni wytrwają, aż do momentu owulacji. Aby mieć syna, najlepiej kochać się w dniu samej owulacji lub dzień po niej. Plemniki „męskie”, czyli z chromosomem Y, są szybsze od plemników „damskich” (z chromosomem X), dlatego szybciej dotrą do komórki jajowej.

4 miesiąc ciąży – najlepszy czas w życiu ciężarnej kobiety

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *