Równy dostęp do leczenia niepłodności dla polskich par

Równy dostęp do leczenia niepłodności dla polskich par – czy wróci refundacja in vitro?

Parlament Europejski debatuje o równym dostępie do leczenia niepłodności dla polskich par

2 czerwca, w Światowy Dzień In Vitro, z inicjatywy Wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ewy Kopacz, we współpracy z Fundacją Małgorzaty Rozenek-Majdan odbył się panel ekspercki i konferencja prasowa „Wsparcie dla płodności, to wsparcie dla Polski. W kontekście regulacji Unii Europejskiej”. Celem panelu było zainteresowanie szerokiej opinii publicznej brakiem finansowania in vitro dla polskich par.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) kłopoty z płodnością ma 10-12 proc. populacji w krajach najbardziej uprzemysłowionych. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii szacuje, że w Polsce jest około 1,5 mln par z tym problemem, czyli około 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym, a liczba osób wymagających kompleksowego leczenia nadal rośnie.

Tymczasem rządowe wsparcie leczenia niepłodności, w tym refundacja procedury in vitro dla polskich par, praktycznie nie istnieje. Praktycznie – bo w teorii można starać się o finansowanie niepłodności za pomocą naprotechnologii. Tyle tylko – że w porównaniu do in vitro – jest ona wysoce nieskuteczna.

– Od 1 lipca 2013 r. po raz pierwszy w historii polskiej medycyny zabiegi in vitro zaczęły być finansowane ze środków publicznych w Polsce. Z dumą mogę powiedzieć, że podczas działalności rządowego programu PO-PSL w latach 2013-2016 urodziło się 21 666 dzieci. Niestety obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości zaprzestał finansowania tej metody pozostawiając pary z mało skuteczną naprotechnologią. Efektem jest brak sukcesów w leczeniu niepłodności, jak i rozgoryczenie wielu par niemogących zostać rodzicami. Celem konferencji, którą zorganizowaliśmy w Parlamencie Europejskim 2 czerwca 2022 roku pt.  „Wsparcie dla płodności to wsparcie dla Polski” było zainteresowanie opinii publicznej brakiem finansowania in vitro dla polskich par, dla których ta metoda jest jedyną nadzieją na posiadanie potomstwa.  Równy dostęp do leczenia i praw reprodukcyjnych powinien być prawem wszystkich obywateli Unii Europejskiej – podkreśla Ewa Kopacz, Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Przywrócenie tego, co już było

W Polsce istniał już rządowy program refundacji kosztów procedur medycznych, w tym in vitro – najbardziej skutecznej i opłacalnej terapii dla pacjentów, zmagających się z niepłodnością. Od 2016 roku rząd nie refunduje już procedur medycznych, a „dziurę” starają się łatać samorządy – i choć część z nich z sukcesem realizuje swoje programy i lokalnie pomaga maksymalnie największej liczbie pacjentów, ich wsparcie jest jedynie kroplą w morzu potrzeb. A tych jest bardzo dużo.

– Ważne, żeby podkreślić jedną, kluczową rzecz – nie chcemy wymyślać programu refundacji leczenia niepłodności na nowo, tylko przywrócić ten który nie dość, że już funkcjonował, to jeszcze funkcjonował z sukcesem. A co najważniejsze był popierany przez dużą część społeczeństwa, niezależnie od poglądów politycznych – mówi Małgorzata Rozenek-Majdan, założycielka Fundacji MRM. Zmiana zaczyna się od języka i dyskusji. W tym przypadku będzie to zdecydowanie język sprzeciwu dla ograniczenia finansowania procedur medycznych, mających na celu skuteczne leczenie niepłodności.

W trakcie panelu eksperckiego i konferencji prasowej „Wsparcie dla płodności to wsparcie dla Polski”, w Parlamencie Europejskim poruszono m.in. zagadnienie demograficzne. Przyglądano się, jakie zjawiska realnie wpływają na możliwość posiadania potomstwa.

– W skali globalnej Europę, a szczególnie kraje unijne, wyróżnia najniższy poziom rozrodczości. Projekcje Eurostatu pokazują, że spadek liczby ludności będzie występował w każdym pięcioleciu do 2050 roku. Maleje dzietność i mimo że wydłuża się czas życia, to rośnie przewaga zgonów, co stanowi poważne zagrożenie dla naszego potencjału demograficznego i ekonomicznego. Współcześnie leczenie niepłodności, w tym terapia in vitro, zyskuje zupełnie nowy wymiar. To już nie tylko jednostkowa pomoc potrzebującej parze, ale także niezbędne narzędzie polityki rodzinnej. Inwestycja w dzietność to inwestycja w stronę pobudzenia demokracji. – mówi prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Inne wątki, które stanowiły podstawę wymiany doświadczeń panelistów, to temat wsparcia leczenia niepłodności w kontekście lokalnym, samorządowym i biznesowym. Omawiano działanie funkcjonujących programów oddolnych oraz wielokrotnie podkreślono konieczność państwowego wsparcia terapii in vitro.

Transmisję wydarzenia można znaleźć na FB Wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ewy Kopacz oraz na Instagramie Fundacji MRM.

 

Źródło: Informacja prasowa

 

 

POLECAMY:

In vitro w Polsce. Kosztowna droga do macierzyństwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *