Są pieniądze na program in vitro na Mazowszu. Jedna para dostanie 18 tys. zł

6,6 miliona złotych – tyle pieniędzy przeznaczono na wsparcie in vitro w województwie mazowieckim! Radni zadecydowali, że nie tylko pary z Warszawy, ale także niepłodni zamieszkujący w małych miasteczkach czy wsiach w granicach Mazowsza, będą mogli ubiegać się o refundację in vitro.

In vitro na Mazowszu – szansa dla mieszkańców małych miejscowości

Mazowiecki samorząd przeznaczy ponad 6,6 miliona złotych na dopłaty do in vitro dla niepłodnych mieszkańców Mazowsza. Wojewódzki program in vitro ma być realizowany w latach 2019-2020. Planowana data startu programu to druga połowa 2019 r. Obecnie rozpoczną się prace nad opracowaniem programu, a następnie konieczna będzie pozytywna opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, nie kryje satysfakcji, że radni zagłosowali za przyjęciem takiej inicjatywy. Jak podkreśla – zapotrzebowanie na pomoc w leczeniu niepłodności jest na terenie województwa olbrzymie.  

–  Na Mazowszu jest wiele par, które marzą o rodzicielstwie, a z przyczyn zdrowotnych nie mogą zrealizować swoich planów. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie mogliby skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny, jakim jest właśnie metoda in vitro, ale z przyczyn finansowych nie mogą sobie na to pozwolić – mówił w komunikacie prasowym.

Nawet 18 tysięcy złotych na in vitro dla jednej pary

Wysokość przewidzianych dopłat do in vitro na Mazowszu ma wynieść od 6 do nawet 18 tysięcy złotych. Pomoc zakłada nie jedną, a trzy procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Po zatwierdzeniu programu przez AOTMiT, na drodze konkursu zostaną wyłonione kliniki, które odpowiadać będą za realizację mazowieckiego programu in vitro.

Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego, zapewnia, że środki na program in vitro są już zabezpieczone. – Teraz rozpoczynamy prace nad naszym programem – dodała.

Na Mazowszu, według danych Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii, z niepłodnością zmaga się 3715 par. W Polsce problem dotyczy od 10 do 16 proc. par, a z leczenia za pomocą in vitro korzysta w kraju ok. 25 tysięcy par.

PRZECZYTAJ: Bydgoszcz dołącza do miast refundujących in vitro. Leczenie będzie jednak w Łodzi?

Będzie refundacja in vitro w Bydgoszczy! Niepłodni zaskoczeni wyborem klinik

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *