Będzie refundacja in vitro w Bydgoszczy! Niepłodni zaskoczeni wyborem klinik

Rusza miejski program in vitro w Bydgoszczy. Miasto wybrało już kliniki, które będą realizatorami programu. Zakwalifikowane pary otrzymają 5 tysięcy złotych dopłaty do jednej procedury ivf oraz 2 tysiące złotych do procedury adopcji zarodka. 

In vitro w Bydgoszczy – do trzech razy sztuka

17 marca podczas nadzwyczajnej sesji bydgoskiej Rady Miasta została przegłosowana uchwała o wprowadzeniu w Bydgoszczy „Programu Polityki Zdrowotnej z zakresu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Bydgoszczy w latach 2019-2022”. 18 marca Ratusz poinformował, że miasto wybrało realizatorów programu.

Program in vitro: Pieniądze z Bydgoszczy, leczenie w… Łodzi? Niepłodni zaskoczeni

18 marca ogłoszono, że program będzie realizowany przez dwie kliniki: Klinikę Zdrówko w Bydgoszczy oraz – co budzi zdziwienie zainteresowanych programem par – Gametę-Szpital sp. z o. o. i Wspólnicy sp.k., która mieści się w Łodzi.

“To dziwny wybór, biorąc pod uwagę, że w mieście, na miejscu, mamy klinikę Invicta” – to komentarz jednej z internautek pod informacją o programie in vitro. Zdziwienia wyborem nie kryją także inne pary mieszkające w Bydgoszczy: “Dojazdy do Łodzi to dodatkowy koszt i czas – to ponad 200 kilometrów, a w Bydgoszczy mamy renomowaną placówkę. Liczyłam, że to ona będzie realizatorem. Nie rozumiem, ale dobrze, że program w końcu startuje…” – pisała inna internautka. 

Jak poinformowali urzędnicy bydgoskiego Ratusza, wybór podjęty został przez komisję konkursową, w skład której weszli eksperci do spraw niepłodności. Wybrane oferty oceniono jako najkorzystniejsze z punktu widzenia mieszkańców zainteresowanych przystąpieniem do programu.

Z refundacji in vitro w Bydgoszczy mają skorzystać 103 pary, a miasto przeznaczy na ten cel 500 tys. złotych rocznie. W ramach programu niepłodni dostaną dopłatę do jednej procedury in vitro w wysokości 5 tys. złotych. Dofinansowana zostanie także procedura adopcji zarodka – 2 tys. złotych.

Program in vitro w Bydgoszczy

(Fot. Foter.com) Pary otrzymają 5 tys. zł dopłaty do jednej procedury ivf oraz 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka.

In vitro w Bydgoszczy – kryteria naboru

Pary, które przystąpią do procedury kwalifikacyjnej, muszą spełnić następujące wymogi:

  • Wiek kobiety: 20-43 lata
  • Udokumentowana diagnostyka i leczenie niepłodności
  • Para pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim
  • Para zamieszkuje na terenie Bydgoszczy
  • Para musi wyrazić zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Niepłodni, którzy spełniają powyższe kryteria, powinni zgłosić się do jednej z placówek realizujących bydgoski program in vitro. Tam przejdą kwalifikację medyczną.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Cztery fazy zapłodnienia pozaustrojowego. Zobacz, ile to trwa

Czym jest in vitro? Oto cztery fazy zapłodnienia pozaustrojowego. Zobacz, ile to trwa

 

Źródło: Gazeta Pomorska/pomorska.pl

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *