Będzie refundacja in vitro w Bydgoszczy! Niepłodni zaskoczeni wyborem klinik

Rusza miejski program in vitro w Bydgoszczy. Miasto wybrało już kliniki, które będą realizatorami programu. Zakwalifikowane pary otrzymają 5 tysięcy złotych dopłaty do jednej procedury ivf oraz 2 tysiące złotych do procedury adopcji zarodka. 

In vitro w Bydgoszczy – do trzech razy sztuka

17 marca podczas nadzwyczajnej sesji bydgoskiej Rady Miasta została przegłosowana uchwała o wprowadzeniu w Bydgoszczy „Programu Polityki Zdrowotnej z zakresu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Bydgoszczy w latach 2019-2022”. 18 marca Ratusz poinformował, że miasto wybrało realizatorów programu.

Program in vitro: Pieniądze z Bydgoszczy, leczenie w… Łodzi? Niepłodni zaskoczeni

18 marca ogłoszono, że program będzie realizowany przez dwie kliniki: Klinikę Zdrówko w Bydgoszczy oraz – co budzi zdziwienie zainteresowanych programem par – Gametę-Szpital sp. z o. o. i Wspólnicy sp.k., która mieści się w Łodzi.

“To dziwny wybór, biorąc pod uwagę, że w mieście, na miejscu, mamy klinikę Invicta” – to komentarz jednej z internautek pod informacją o programie in vitro. Zdziwienia wyborem nie kryją także inne pary mieszkające w Bydgoszczy: “Dojazdy do Łodzi to dodatkowy koszt i czas – to ponad 200 kilometrów, a w Bydgoszczy mamy renomowaną placówkę. Liczyłam, że to ona będzie realizatorem. Nie rozumiem, ale dobrze, że program w końcu startuje…” – pisała inna internautka. 

Jak poinformowali urzędnicy bydgoskiego Ratusza, wybór podjęty został przez komisję konkursową, w skład której weszli eksperci do spraw niepłodności. Wybrane oferty oceniono jako najkorzystniejsze z punktu widzenia mieszkańców zainteresowanych przystąpieniem do programu.

Z refundacji in vitro w Bydgoszczy mają skorzystać 103 pary, a miasto przeznaczy na ten cel 500 tys. złotych rocznie. W ramach programu niepłodni dostaną dopłatę do jednej procedury in vitro w wysokości 5 tys. złotych. Dofinansowana zostanie także procedura adopcji zarodka – 2 tys. złotych.

Program in vitro w Bydgoszczy

(Fot. Foter.com) Pary otrzymają 5 tys. zł dopłaty do jednej procedury ivf oraz 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka.

In vitro w Bydgoszczy – kryteria naboru

Pary, które przystąpią do procedury kwalifikacyjnej, muszą spełnić następujące wymogi:

  • Wiek kobiety: 20-43 lata
  • Udokumentowana diagnostyka i leczenie niepłodności
  • Para pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim
  • Para zamieszkuje na terenie Bydgoszczy
  • Para musi wyrazić zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Niepłodni, którzy spełniają powyższe kryteria, powinni zgłosić się do jednej z placówek realizujących bydgoski program in vitro. Tam przejdą kwalifikację medyczną.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Cztery fazy zapłodnienia pozaustrojowego. Zobacz, ile to trwa

Czym jest in vitro? Oto cztery fazy zapłodnienia pozaustrojowego. Zobacz, ile to trwa

 

Źródło: Gazeta Pomorska/pomorska.pl

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *