diagnostyka niepłodności - bezpłatne badania

Są wolne miejsca na bezpłatne badania diagnostyczne. Zapisz się już dziś!

Nie możesz zajść w ciążę? Nie wiesz dlaczego? Zacznij od odpowiedniej diagnostyki. W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od kilku lat realizowany jest rządowy Program Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego. W jego ramach, niepłodne pary z całej Polski mogą skorzystać m.in. z prawie stu bezpłatnych badań diagnostycznych.

Program Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego realizowany jest od 2016 roku. Został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, aby zastąpić rządowy program refundacji in vitro. W programie bierze udział 16 ośrodków w całej Polsce, w tym Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.

– Wychodząc naprzeciw rosnącemu problemowi niepłodności, założenie inicjatorów było takie, aby zwiększyć dostępność do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności dla wszystkich par starających się o dziecko – wyjaśnia dr n. med. Piotr Marianowski, specjalista położnictwa i ginekologii z UCZKiN WUM.

– Dzięki temu, pacjenci, którzy się do nas zgłoszą realizują w naszym ośrodku pierwszy krok w kierunku dlaczego leczenia. Niektórym udaje się zajść w ciąże po wykonanych badaniach, innym po zabiegach, a pozostali podejmują leczenie bardziej zaawansowanymi metodami, np. in vitro  – mówi ginekolog.

W pierwszej edycji Programu realizowanego w latach 2016-2020 do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy pl. S. Starynkiewicza w Warszawie zgłosiło się 820 par. Dr Marianowski szacuje, że około 20% z nich udało się zajść w ciążę. Niestety, dane te są szacunkowe, bo z pacjentkami w ciąży czasami urywa się kontakt.

Szereg bezpłatnych badań

W ramach Programu realizowanych jest blisko 140 badań. Wśród nich są zarówno badania podstawowe, jak i bardziej zaawanasowane np. genetyczne czy immunologiczne. W ofercie znajduje się również niezbędne leczenie operacyjne oraz zachowawcze.

W pierwszej kolejności pacjentom wykonywane są podstawowe badania, następnie na podstawie ich wyników parze proponowany jest plan dalszego leczenia.  Przystępując do Programu każdy z ośrodków został wyposażony w odpowiedni sprzęt i infrastrukturę, tak, aby całą diagnostykę wykonać nie tylko na najwyższym możliwym poziomie, ale również wygodnie, bo w jednym miejscu.

– W pierwszej kolejności rekomendujemy wykonanie badań partnerowi. Poza podstawową oceną ilości i jakości nasienia wśród refundowanych badań jest m.in. ocena odsetka fragmentacji chromatyny plemnikowej ( DNA plemników), dzięki której zdobywamy wiedzę, czy materiał genetyczny partnera nie jest uszkodzony. To bardzo ważna informacja, ponieważ uszkodzone DNA plemników zmniejsza szanse na zapłodnienie. W prywatnych placówkach takie badanie kosztuje ok. 700 złotych – tłumaczy dr Marianowski. 

Wśród badań przeznaczonych dla kobiet są m.in. ocena poziomu rezerwy jajnikowej  (AMH) oraz podstawowe  badania hormonalne.

Proponujemy również badanie drożności jajowodów. Badanie wykonuje się pod kontrolą USG. Badanie to ma ogromne znaczenie w postępowaniu z niepłodną parą ze względu na swoją wartość diagnostyczną, bo dowiadujemy się czy jajowody są drożne i terapeutyczną, bo podczas badania są one po prostu przepchane co często sprawia, że pacjentki szybko zachodzą w ciążę. Takie badanie w prywatnych klinikach to również koszt ok. 700-800 zł. Zakwalifikowane pary mogą skorzystać z tych usług za darmo – mówi ginekolog.

W Programie refundowane są również badania genetyczne np. wykonywane w przypadku wcześniejszych poronień oraz badania kariotypu, wykluczające nieprawidłowości w budowie i liczbie chromosomów, co również może być przyczyną niepłodności lub nawracających poronień.

Z zabiegów, realizowane są laparoskopie oraz histeroskopie. Oprócz tego, każdej parze zostaje przydzielony lekarz prowadzący oraz zapewniony zostaje dostęp do specjalistów m.in. do urologa, andrologia, endokrynologa, immunologa, genetyka. Przez cały okres trwania leczenia para uzyskuje również opiekę psychologiczną.

Oczywiście, dla zakwalifikowanych pacjentów cały proces leczenia jest całkowicie bezpłatny.

Preludium do in vitro

Jak podkreśla dr Marianowski ogromnym plusem Programu jest nie tylko dostępność usług, ale przede wszystkim dobrze zorganizowany ciąg leczenia, dzięki któremu dostęp do zaawansowanych technologii uzyskują również pary, których nie stać za opłacenie wszystkich kosztów leczenia niepłodności w prywatnych placówkach.

– W pierwszej kolejności pacjenci przychodzą do nas. Tu odbywają bezpłatną, wstępną diagnostykę. Następnie albo zachodzą w ciążę, albo po stwierdzeniu przyczyny ich niepowodzeń są kierowani do dalszych etapów leczenia (np. inseminacja czy in vitro). Część z oferowanych sposobów leczenia finansowanych przez NFZ. Z kolei zabiegi in vitro są realizowane albo komercyjnie albo w ramach programów miejskich. Osoby mieszkające w Warszawie lub płacące tu podatki mogą skorzystać z dofinansowanie samorządowego miasta Warszawa, z którym UCZKiN ma podpisaną umowę.

Jeśli para zajdzie w ciążę, można dalej prowadzić ciążę w Ambulatorium Kliniki, a jak nadejdzie termin porodu, to urodzić w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka. Zajmujemy się pacjentami kompleksowo od A do Z.

Dodatkowo, co zdecydowanie jest na plus, idąc wspomnianą ścieżką, można sporo zaoszczędzić  – wyjaśnia dr n. med. Piotr Marianowski.

Jak się zgłosić?

Program Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego dedykowany jest wszystkim parom, pozostającym we wspólnym pożyciu,  które podejrzewają u siebie problem z płodnością.

Zgłaszać się mogą zarówno osoby w związkach partnerskich, jak i małżeństwa. Nie ma kryterium wiekowegoGłównym kryterium jest bezskuteczne staranie się o ciążę przez przynajmniej rok. Do Programu nie mogą zostać włączone osoby, które obecnie są w trakcie leczenia in vitro. Jeśli para wykonała wcześniej badania np. badanie nasienia czy AMH, a ich termin ważności jest w trakcie włączenia do programu jeszcze ważny, wówczas badania również nie mogą zostać zrefundowane. O włączeniu do Programu decyduje ostatecznie lekarz na podstawie zebranego wywiadu i analizy dokumentów. Przykładowo, wcześniejsze podejście do inseminacji nie musi dyskwalifikować – za każdym razem decyzję podejmuje lekarz.

– Zachęcamy do zgłaszania się wszystkich zainteresowanych osób. Do końca roku pozostało w naszym ośrodku do wykorzystania około 150 miejsc. Co ważne, badania realizowane są na bieżąco, co oznacza, że nie ma większych kolejek. Nie są potrzebne skierowania. Warto pamiętać, aby na pierwszą wizytę stawił się zarówno partner jak i partnerka – podkreśla dr Marianowski.

Aby wziąć udział w Programie Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego realizowanym przez Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, należy zadzwonić na numer kontaktowy +48 22 583 03 71 lub napisać maila z danymi do kontaktu na adres: prokreacja@uczkin.plDane kontaktowe dotyczą zapisów do Programu realizowanego w Warszawie. 

 

WAŻNE! Jeśli ktoś jest zainteresowany leczeniem w innym mieście, należy wyszukać takowy Ośrodek na stronach Ministerstwa Zdrowia  >>>  https://www.gov.pl/web/zdrowie/program-kompleksowej-ochrony-zdrowia-prokreacyjnego-w-polsce

 

Tekst: Agata Panas

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *