RIF – problem z ciążą in vitro. Oto jak zwiększyć szansę na udany transfer zarodka

Scratching endometrium – większe szanse na ciążę

Nie możesz zajść w ciążę – nawet tę in vitro? Za tobą nieudane transfery i nawracające niepowodzenia implantacji zarodka? Scratching endometrium to zabieg, który u kobiet z RIF może zwiększyć szansę na ciążę nawet o 20 proc. Na czym polega, tłumaczy dr n. med. Paweł Radwan – specjalista z Kliniki Leczenia Niepłodności Gameta.

Czym jest scratching endometrium?

Endometrial scratch to kontrolowane uszkodzenie endometrium za pomocą narzędzia używanego do biopsji endometrium. „Scratching”, czyli z angielskiego drapanie, polega tu na tym, że lekarz wprowadza narzędzie do jamy macicy i obraca je, poruszając jednocześnie w różnych kierunkach.

Czy biopsja endometrium to to samo?

Biorąc pod uwagę czas trwania zabiegu, scratching zasadniczo nie różni się od standardowej biopsji endometrium.

W jakich przypadkach stosuje się ten zabieg?

Dotychczasowe badania pokazują, że zabieg ten może przynosić korzyści w sytuacji pacjentek z nawracającymi niepowodzeniami implantacji zarodka (Reccurent Implantation Failure). RIF rozpoznaje się u kobiety przed 40. rokiem życia, która nie zaszła w ciążę, mimo przetransferowania powyżej 3 zarodków dobrej jakości. Zabieg powinien być wykonany w cyklu poprzedzającym stymulację w programie in vitro. 

Czy wskazaniem są tylko nawracające niepowodzenia implantacji zarodków podczas in vitro?

Obecnie brakuje wiarygodnych danych, że kontrolowany uraz endometrium przynosi korzyści w innych sytuacjach, np. przed pierwszą procedurą in vitro. Ale warto wspomnieć, że obecnie w Europie  prowadzone są projekty badawcze, które mają definitywnie ocenić skuteczność kontrolowanego uszkodzenia endometrium przed zapłodnieniem pozaustrojowym.

Zabieg może podobno zwiększyć nawet o 20 proc. szansę na ciążę w procedurze in vitro – to prawda?

Dotychczas przeprowadzone analizy rzeczywiście wskazują na pozytywny wpływ powyższej procedury u pacjentek z RIF.  W takich sytuacjach korzyści z wykonanego zabiegu ma 1 na12 pacjentek poddanych procedurze scratchingu.

Zabieg poprawia receptywność endometrium – co to dokładnie znaczy? Uszkodzenie czegoś, a w tym przypadku endometrium, w większości przypadków oznacza jednak, że coś przestaje działać…

Zabieg modyfikuje aktywność układu immunologicznego w macicy poprzez wpływ na komórki endometrium i zmianę wydzielania przez nie tzw.  czynników wzrostowych. I takie właśnie miejscowe procesy „naprawy” uszkodzonej tkanki mogą sprzyjać implantacji zarodka w kolejnym cyklu. 

Jakie badania powinna zrobić kobieta przed zabiegiem?

W związku z tym, że większość pacjentów na tym etapie jest już zakwalifikowana do leczenia metodą in vitro i przebadana zgodnie z wytycznymi, tzn. mają aktualne badania w kierunku chorób zakaźnych czy wymazy z pochwy, przed zabiegiem nie wymagamy już  dodatkowych badań.

Czy jest jakiś najlepszy czas w trakcie całego cyklu, kiedy wykonuje się scratching?

Zabieg z reguły wykonuje się w drugiej fazie cyklu, najczęściej około siedem dni przed spodziewaną miesiączką, a bezpośrednio przed rozpoczęciem stymulacji hormonalnej w programie in vitro.

Jak wygląda krok po kroku taki zabieg?

Zabieg polega na wprowadzeniu do jamy macicy cienkiego narzędzia i „zarysowaniu” endometrium, wykonując delikatne ruchy w różnych kierunkach. Lekarz może poprosić, aby pacjentka przed zabiegiem miała wypełniony pęcherz moczowy – podobnie jak przed transferem zarodka.

Czy to boli? Niektóre kobiety mówią, że tak, ale tylko za pierwszym razem. Pacjentka jest w jakimś znieczuleniu?

Zabieg nie wymaga znieczulenia i rutynowo nie podajemy środków przeciwbólowych, ale kobiety rzeczywiście mogą odczuwać pewien rodzaj dyskomfortu, choć raczej nie ma tu mowy o silnym bólu. Dolegliwości podczas zabiegu porównałbym do inseminacji czy transferu zarodka. 

Ile takich zabiegów można przeprowadzić i w jakich odstępach? Czy brak ciąży po wykonaniu takiego zabiegu to dla lekarza jakiś dodatkowy sygnał?

Nie ma limitu przeprowadzania zabiegów scratchingu. Pacjentki z niepowodzeniami in vitro mają z reguły skomplikowaną historię medyczną, więc do problemu każdej pary należy podejść indywidualnie.

Czy mogą wystąpić po zabiegu jakieś skutki uboczne?

Z mojego doświadczenia wynika, że prawidłowo przeprowadzony zabieg praktycznie nie wiąże się z ryzykiem powikłań.

Czy scratching  wykonywany jest także na NFZ oraz czy programy in vitro z dofinansowaniem obejmują ten zabieg? 

Procedury Narodowego Funduszu Zdrowia nie obejmują zabiegu kontrolowanego urazu endometrium przed leczeniem metodą in vitro. Ze względu na to, że grupa pacjentek z nawracającymi niepowodzeniami implantacji zarodka stanowi 2-5 proc. par zakwalifikowanych do in vitro, zabieg ten jest proponowany tylko ściśle wyselekcjonowanej grupie pacjentek. Nie jest on również objęty miejskimi programami dofinansowania.


dr n. med. Paweł Radwan, specjalista ginekolog-położnik; specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości w Klinice Leczenia Niepłodności Gameta.

 

 

 


POLECAMY TAKŻE:

Ten roślinny lek pomógł już wielu kobietom skutecznie zajść w ciążę

Ten roślinny lek pomógł już wielu kobietom skutecznie zajść w ciążę

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *