Wraz z wiosną przyroda budzi się do życia. Coraz chętniej korzystamy z możliwości spacerów, spędzając czas na zewnątrz. Niestety, wśród roślin przebywają kleszcze, które przenoszą choroby i stanowią duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Zobacz, co zrobić, gdy na swojej skórze zauważyłeś kleszcza!
Kiedy należy usunąć kleszcza?
Wbite kleszcze najprościej jest usunąć wkrótce po ich wkłuciu. Dlatego po powrocie ze spaceru, należy dokładnie przyjrzeć się całej skórze ze szczególnym uwzględnieniem miejsc takich jak kostki, pachy i skóra głowy. To tam najchętniej wbijają się kleszcze, ponieważ są to odsłonięte, łatwo dostępne miejsca.
Po zaobserwowaniu intruza należy jak najszybciej przystąpić do wyciągania takiego pasażera na gapę. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zakażenia groźnymi chorobami odkleszczowymi, które mogą zaszkodzić zdrowiu człowieka. Trzeba zwrócić uwagę na to, by w prawidłowy sposób usunąć całego pajęczaka – dodał w rozmowie z nami ekspert portalu o zdrowiu allecco.pl . Warto znać najskuteczniejsze przyrządy do wyciągania kleszczy, by w razie czego wiedzieć, jak zastosować je w praktyce.
Pęseta jako przyrząd do usuwania kleszczy
Precyzyjna pęseta to jeden z przyrządów, które dobrze nadają się do usuwania kleszcza. Możesz stosować pęsety metalowe i plastikowe, pamiętając o myciu i odkażaniu po każdym użyciu. Ten prosty sprzęt do usuwania kleszczy pozwala na zachowanie ogromnej precyzji i wyciągnięcie nawet małych larw oraz nimf. Należy przyłożyć przyrząd prostopadle i schwycić pajęczaka jak najbliżej powierzchni skóry, czyli w miejscu wbicia. Następnie trzeba usunąć go, wykonując ruch obrotowy w dowolnym kierunku i delikatnie wyrwać kleszcza. Za pomocą pęsety możesz też wyciągnąć aparat gębowy lub odnóża, które nie wyszły za pierwszym razem.
Lasso do wyciągania kleszczy
Lasso jest skutecznym przyrządem do wyciągania całego kleszcza. Specjalna pętelka zaciska się na pajęczaku i umożliwia jego łatwe wyjęcie. Wyglądem przypomina długopis. Ten wyrób medyczny ma przycisk, którym się wysuwa, a następnie cofa pętelkę. Należy ją ustawić prostopadle. Lasso trzeba nałożyć na kleszcza jak najbliżej skóry, a następnie zacisnąć i wyciągnąć intruza, obracając przyrząd. Podłużny kształt lassa przydaje się do wyciągania kleszczy z trudno dostępnych miejsc na skórze pokrytej włosami lub sierścią.
Haczyk do podważania kleszcza
Specjalne haczyki do usuwania kleszczy to niezastąpiony sprzęt na każdym wyjeździe. Warto zawsze mieć je pod ręką, by móc szybko i skutecznie usunąć wbitego pajęczaka. Przyrząd jest wielkości długopisu. Wykonano go z tworzywa sztucznego w jaskrawym kolorze, co ułatwia jego znalezienie w apteczce lub plecaku. Roztocza umieszcza się pomiędzy dwoma wystającymi elementami i podważa, by w całości wyciągnąć intruza ze skóry, używając do tego ruchu obrotowego. Haczyki ułatwiają usunięcie kleszcza z owłosionej skóry, dlatego nadają się idealnie do wyjmowania wbitych owadów z głowy lub z ciała pupila.
Karta do usuwania kleszczy
Ciekawą propozycją jest specjalna karta do usuwania kleszczy. Jest to niewielki, płaski przyrząd, który możesz bez problemu zmieścić w kieszeni lub portfelu. Został tak zaprojektowany, by łatwo było go znaleźć wśród innych przedmiotów znajdujących się w torbie, bagażu lub pod namiotem. Na karcie znajduje się lupa umożliwiająca przyjrzenie się kleszczowi, a także wygodne nacięcia w dwóch różnych rozmiarach. Dzięki nim będziesz mógł usunąć dorosłe postaci oraz znacznie od nich mniejsze larwy i nimfy. Co ciekawe, przy pomocy karty można także wyciągnąć żądło wbite w skórę. Ten prosty, niezawodny przyrząd nadaje się do wyrywania kleszczy u ludzi i zwierząt.
Wybierz dla siebie narzędzie do wyciągania kleszczy. Zwróć uwagę na to, by było łatwe w obsłudze. Po każdym użyciu odkażaj je przy pomocy odpowiednich środków. Zawsze usuwaj wszystkie kleszcze, a następnie umyj i zdezynfekuj miejsce wkłucia. Do umycia użyj bieżącej wody z mydłem, a do odkażania roztworu 70% alkoholu. Obserwuj miejsce po ukąszeniu przez co najmniej miesiąc.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dodaj komentarz