Środki na kleszcze dla dzieci

Zmora lata: kleszcze! Jak uchronić dzieci przed kleszczami?

Ukąszenie kleszcza to nie tylko nieprzyjemne swędzenie, ale przede wszystkim ryzyko rozwoju poważnych chorób m.in: bardzo trudnej do zdiagnozowania boreliozy, anaplazmozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Szybkie zlokalizowanie kleszcza a następnie usunięcie go w całości już minimalizuje ryzyko zakażenia, jednak najważniejsze to zapobiegać samym ukąszeniom. Jak uchronić dzieci przed kleszczami?

Aerozole bezpieczne dla dzieci

Repelenty w spray’u to najczęściej stosowane preparaty przeciwko komarom i kleszczom. Ich skuteczność nie jest 100%-owa, wymaga częstych aplikacji a preparaty nie są wskazane dla dzieci najmłodszych.

Większość środków w aerozolu przeciwko kleszczom zalecana jest dla dzieci od 3. roku życia, a i wtedy warto je rozpylać na ubranie, a nie bezpośrednio na ciało. Mniejszym dzieciom nie zaleca się preparatów opartych na DEET.

Na rynku znajdziemy także środki, które zawierają minimalne ilości związku czynnego IR3535, mającego za zadanie odstraszać kleszcze i komary. W przypadku stężenia IR3535 na poziomie 10% środek może być stosowany dla dzieci powyżej 1 r. ż., np. Bross Płyn dla dzieci od 1. r.ż., ZIAJA Antybzzz (7% IR3535).
Jednak niewielkie stężenie ikarydyny sprawia, że ochrona antykleszczowa nie jest najskuteczniejsza.

Spray o stężeniu 15% DEET może być stosowany dopiero od 2 r.ż. i używany raz dziennie. Starsze dzieci, powyżej 12 r.ż., mogą spryskiwać ciało i odzież dwa razy dziennie. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci nie powinny mieć nanoszonego preparatu na dłonie.

Żel na kleszcze

Żele przeciwko kleszczom mają działanie zbliżone do spray’u, ich działanie opiera się na ikarydynie lub DEET, a w zależności od wysokości stężenia, produkt zyskuje na skuteczności, ale jednocześnie rośnie wiek, od którego można go używać.

Zaletą formy żelowej jest lepsza aplikacja produktu. Mniej preparatu wypuszczamy w powietrze i skuteczniej pokrywamy ciało.

Ciekawym produktem jest m.in. Mugga roll-on, OFF! Family Care Junior Gel, Kosmed Hit Killer.

UWAGA! Według światowych standardów dzieci poniżej 6. miesiąca życia nie powinny mieć aplikowanych preparatów z DEET. Jednak w przypadku preparatów dostępnych w Polsce najlepiej rozpocząć stosowanie środków z DEET po 2 r.ż.

Opaska na kleszcze dla dzieci/Odstraszacz

Alternatywą dla spray’u lub żelu przeciw kleszczom jest opaska na kleszcze dla dzieci lub odstraszacz w formie breloczka. Ich działanie polega na wytwarzaniu ultradźwięków, które dla ludzi niesłyszalne, a dla kleszczy są odstraszające – blokują umiejscowiony u ich odnóży narząd Hallera, którym wyczuwają swoje ofiary.

Opaski mają sprawić, że osoba je nosząca stanie się niewidzialna dla kleszczy. Jednak skuteczność ultradźwięków na komary nie jest największa i ten środek można traktować jako dodatkową, a nie jedyną ochronę przeciwko kleszczom.

Na rynku dostępne są także opaski z olejkami eterycznymi, których zapach działa odstraszająco na kleszcze. Ich zaletą jest brak chemicznych substancji, które mogą podrażniać i nie nadają się dla najmłodszych.  Minusem jest krótki czas działania.

Plastry na kleszcze dla dzieci

Plastry na kleszcze nasączone są olejkami, które odstraszają kleszcze oraz komary. Przeznaczone są do przyklejenia na wózek, odzież, meble. Producent sugeruje 4-godzinny czas działania, ale w rzeczywistości warto zmieniać je co 2 godziny.

Plastry mogą być stosowane u dzieci od 6.miesiąca życia.

Polecamy także: Ciąża i ukąszenie kleszcza – czy jest groźne? Kiedy do lekarza?

Olejki eteryczne na kleszcze

Olejki eteryczne na kleszcze to sposób na naturalne odstraszenie tych szkodliwych owadów. Olejki nie zawierają chemicznych środków, jednak nie oznacza to, że mogą być stosowane bez ograniczeń u najmłodszych. Rekomendowane są dla dzieci po skończonym 1. miesiącu życia do 12 m.ż. Powinny być stosowane rozsądnie, zgodnie z zaleceniami producenta i odstawione, jeśli występuje reakcja alergiczna.

Olejki eteryczne na kleszcze to:

  1. Lawendowy
  2. Eukaliptusowy
  3. Cytronellowy
  4. Miętowy.

Szczepienie przeciwko kleszczom

Szczepienie przeciwko kleszczom ma za zadanie ochronić przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu. Szczepionka jest skuteczna w 99% i składa się z 4 dawek: pierwszą przyjmuje się jeszcze w sezonie zimowym, drugą po 1-3 miesiącach, trzecią po 5-12 (lub 9-12) miesiącach po drugiej dawce a czwartą dawkę przypominającą po 12-18 od ostatniego szczepienia. Wskazane jest także przyjęcie kolejnej dawki po 3-5 latach.

Szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu nie jest refundowana przez NFZ i kosztuje ok. 100 zł/dawka. NIe istnieje szczepionka przeciwko boreliozie. 

Co dla niemowląt na kleszcze?

W przypadku niemowląt najlepiej sprawdza się profilaktyka: unikanie miejsc, w których bytują kleszcze, odzież ochronna, plastry naklejane na wózek.

Warto pamiętać, że kleszcze nie bytują wyłącznie w lasach, ale głównie w trawach – nie trzeba chodzić na grzyby po mazurskich lasach, aby wrócić z kleszczem wgryzionym w skórę. Wystarczy trawa w parku czy na osiedlu – nawet tu można „złapać” kleszcza.

O tym, jak postępować, by usunąć dziecku kleszcza, przeczytasz tu: Kleszcze – zagrożenia, borelioza, szczepienie. Wszystko, co trzeba wiedzieć o kleszczach przed wakacjami

PODSUMOWANIE:

  • środki przeciwko kleszczom zawierają takie środki chemiczne jak: DEET, IR3535, ikarydyna,
  • stężenie środków chemicznych to od 7% do nawet 50%. Czym większe, tym preparat jest mocniejszy i jednocześnie przeznaczony dla starszych osób,
  • na rynku dostępne są różne formy antykleszczowe: spray, żel, opaska, odstraszacz, plaster,
  • skuteczną formą ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepionka,
  • nie istnieje natomiast szczepionka przeciwko boreliozie.

 

Źródło: kleszcze.info.pl, 

POLECAMY TAKŻE:

Wybierasz się z dzieckiem do lasu? Uważaj na latające kleszcze. Atakują chmarami

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *