Program in vitro w Sopocie 2022

Sopot dofinansuje in vitro – już w 2022 roku!

Mieszkańcy Sopotu bezskutecznie starający się upragnione dziecko teraz mogą korzystać ze wsparcia finansowego! Rada Miasta Sopotu przyjęła do realizacji program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasta Sopotu w latach 2022-2025”. Dzięki podobnemu programowi w Gdańsku urodziło się już 250 dzieci. Dofinansowanie in vitro w Sopocie przysługuje niepłodnym parom, które tu mieszkają i płacą podatki.

Dofinansowanie in vitro w Sopocie w 2022 r.

Program skierowany jest zarówno do osób w związkach małżeńskich, jak i pozostających w związkach partnerskich. Podstawowe kryteria to zamieszkanie na terenie Sopotu oraz rozliczanie podatku w tutejszym urzędzie skarbowym. Dofinansowanie przysługuje parom, które mają za sobą przynajmniej rok bezowocnych starań o dziecko. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-40 lat.

Z dofinansowania in vitro w Sopocie można korzystać w latach 2022-2025. Już w tym roku obejmie ono 5 wybranych par. Każdego roku miasto przeznaczy 25.000 zł na realizację programu. Łącznie ma on kosztować 100.000 zł.

Monitoring sytuacji demograficznej i społecznej Sopotu wskazuje jednoznacznie na starzenie się populacji i odpływ młodych mieszkańców głównie z uwagi na wysokie ceny mieszkań. Wsparcie tej grupy osób wydaje się więc szczególnie ważne, mające wymiar interwencji i inwestycji społecznej. Elementem polityki społecznej powinny więc obok innych działań, działania o charakterze pronatalistycznym. Plan działania „Sopocianki” zakłada obecnie dwa działania tego typu; będący przedmiotem niniejszej uchwały program zapłodnienia pozaustrojowego in vitro oraz działania wspierające rozrodczość metodami naprotechnologicznymi.

Bez wsparcia przyszłych, młodych rodziców w w/w zakresie aż co piąta para (z grona około 250 par rocznie na terenie Sopotu) będzie potrzebować specjalistycznej pomocy lekarskiej. Jednak dostępne, najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia są drogie i niefinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, i bez naszego wsparcia tylko część z niepłodnych par sięgnie po pomoc specjalisty. Dzięki programowi i innym działaniom wymiernie zwiększymy szanse około 20 par rocznie na posiadanie dziecka.

Napisano w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta.

 

Sopot wspiera kobiety

Inicjatywa dofinansowania in vitro w Sopocie jest częścią szerszego planu „Sopocianki” – wielopoziomowej akcji mającej na celu wspieranie kobiet i rodzin. Oprócz pomocy niepłodnym parom, obejmuje ono m.in. szczepienia przeciwko HPV, badania USG i KTG, wsparcie psychologiczne czy edukacyjny program przyjaznego gabinetu ginekologicznego.

Cały program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Na stronie sopot.pl wkrótce pojawią się informacje o sposobie składania wniosków o dofinansowanie in vitro. Redakcja serwisu Płodność.pl będzie Was informować na bieżąco m.in. o placówce medycznej wybranej do realizacji programu.

 

Źródło:
https://www.sopot.pl/pliki/9394/598/druk-471-pdf

https://www.sopot.pl/aktualnosc/9394/program-in-vitro-w-sopocie-od-2022-roku

 

WARTO WIEDZIEĆ:  Co zrobić, by in vitro się powiodło? Metody wspomagające skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego

Co zrobić, by in vitro się powiodło? Metody wspomagające skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *