plemniki z silniczkiem

Sposób na niepłodność – plemniki z silniczkiem

W piśmie “Nano Letters” zostało opisane przeprowadzone badanie przez naukowców z Niemiec, którzy stwierdzili, że spiralne silniczki z polimeru mogą wspomagać słabo pływające plemniki.

Szansa dla niepłodnych mężczyzn

Istnieje wiele metod dostępnych dla par, które mają kłopoty z zapłodnieniem. Wśród nich jest sztuczne zapłodnienie, którego skuteczność nie jest zbyt wysoka i wynosi mniej niż 30 procent oraz in vitro, metoda skuteczna, ale droga i dość skomplikowana.

Naukowcy z instytutu nanotechnologicznego w Dreźnie znaleźli pomysł na to, jak rozwiązać jedną z głównych przyczyn niepłodności, czyli mało ruchliwe plemniki. W tym celu wyposażyli męskie nasienie w dodatkowy napęd.

plemniki z silniczkiem

screen ze strony focus.pl

Jak działają silniczki wspomagające plemniki

Naukowcy wykorzystali do tego maleńkie spiralne silniczki z polimeru pokrytego metalem. Obracające się spirale mają odpowiednią wielkość, która pasuje do witki plemnika. Ruchem spirali można sterować, stosując wirujące pole magnetyczne. W ten sposób udało się założyć urządzenie na plemnik, doprowadzić do komórki jajowej i tam uwolnić, by ją zapłodnił. Udało się przeprowadzić i sfilmować taką operację, choć do badań klinicznych na razie jeszcze daleko.

 

źródło: focus.pl

 

Komentarze: 2

Jak dla mnie to jest strasznie dziwna informacja. 😉 Nie bardzo rozumiem, na czym miałaby polegać ta “szansa” i o jakie “próby kliniczne” miałoby chodzić.
Silniczek jest pewną metodą, umożliwiającą “wdarcie się” plemnika do oocytu. Rzecz w tym, że znamy inną, sprawdzoną metodę – IVF IMSI.
Rewolucja byłaby, gdyby tysiące albo miliony takich silniczków doczepiało się do plemników jeszcze w ciele faceta, przed stosunkiem. Ale na razie nie potrafię sobie wyobrazić, jak miałoby się to dokonać. No i później pobudzanie tych silniczków w ciele kobiety wirującym polem magnetycznym… Czysta fantazja.
Fajna ciekawostka nonotechnologiczna, ale na razie nie widzę w tym potencjału medycznego. 🙂

Niech naukowcy próbują swoich sił, w końcu każdy sposób w walce z niepłodnością jest istotny. Jeszcze zobaczysz – plemniki z silniczkiem będą hitem w leczeniu niepłodności! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *