Stymulacja owulacji u kobiet z wysokim AMH

Stymulacja owulacji u kobiet z wysokim AMH – do celowanego współżycia i inseminacji

Rozmowa z profesor Beatą Banaszewską

Stymulacja owulacji u kobiet z wysokim AMH – do celowanego współżycia i inseminacji

Nie tylko niska rezerwa jajnikowa może być przyczyną niepłodności! Wysokie AMH towarzyszy m.in. kobietom z PCOS, u których występują zaburzenia jajeczkowania. Jak przebiega stymulacja owulacji u kobiet z wysokim AMH? Opowiedział o tym nasz gość, prof. Beata Banaszewska, ginekolog-położnik, specjalistka leczenia niepłodności z Centrum Ginekologii, Położnictwa i Leczenia Niepłodności PASTELOWA w Poznaniu.

Jakie czynniki wpływają na oznaczenie AMH?

Na rezerwę jajnikową mają wpływ różne czynniki. To przede wszystkim masa ciała – nadwaga i otyłość nie sprzyjają płodności. Uważa się również, że na AMH wpływa m.in. stężenie witaminy D3 w organizmie, palenie tytoniu, a nawet rasa (rasa biała ma o 25% wyższe AMH niż rasa czarna).

Kobiety z nadwagą i otyłością będą miały niższe AMH. Dotyczy to również otyłych kobiet z zespołem policystycznych jajników. Dlatego przy dobieraniu dawek gonadotropin masa ciała, BMI ma tak ogromne znaczenie. Różne kalkulatory używane do doboru dawek, a także różne wytyczne często uwzględniają masę ciała. W badaniu kobiet bez PCOS, pacjentki otyłe miały o 40% mniejszą rezerwę jajnikową niż pacjentki szczupłe – wyjaśnia profesor Beata Banaszewska.

Jakie znaczenie ma AMH dla stymulacji?

Nawet najbardziej precyzyjne oznaczenie rezerwy jajnikowej nie daje lekarzowi stuprocentowej pewności co do reakcji pacjentki na wdrożone leczenie. W praktyce zdarza się na przykład, iż kobiety z niskim AMH odpowiadają nadmiernie na stymulację jajeczkowania, a te o rezerwie nawet 7-8 ng/ml dobrze reagują na przyjmowane leki.

Uważa się, że pacjentka bez zespołu policystycznych jajników – regularnie miesiączkująca, z niepowiększonymi jajnikami, z prawidłową budową jajników – która ma AMH w granicach 5 ng/ml, ma już wysokie AMH. Dobierając wtedy dawki leków do stymulacji, musimy je dobrać mniejsze. Natomiast w zespole policystycznych jajników ten punkt odcięcia, który przewiduje nadmierną odpowiedź na stymulację jest trochę wyższy – wynosi około 7 ng/ml – tłumaczy profesor Banaszewska.

Jak wygląda stymulacja owulacji u kobiet z wysokim AMH?

Aż 80% pacjentek z wysoką rezerwą jajnikową to kobiety z zespołem policystycznych jajników. Stymulacja owulacji u kobiet z wysokim AMH prowadzona jest przede wszystkim właśnie w przebiegu PCOS.

Lekiem pierwszego rzutu przy stymulacji jajeczkowania, według wytycznych towarzystw naukowych jest letrozol. Stosuję go w małej dawce – 2,5 mg, natomiast najczęściej stosowane są 1-2 tabletki przez 5 dni, czasem dłużej. Ja najczęściej zalecam go dłuższej – do 7-8 dni, ale w mniejszej dawce. Rzeczywiście letrozol nie ma negatywnego wpływu na długość endometrium. Nie mamy tyle ciąż mnogich jak po clostibegycie. Ale w niektórych krajach, w tym w Polsce, jest „off label”. Nie możemy się bać tego leku, bo jest on lepszy niż clostibegyt, jego cena jest bardzo niska. Oczywiście nie ma w ulotce wpisanego PCOS, nie ma wpisanej stymulacji jajeczkowania, za to jest wpisane „rak piersi”. Ale nie boimy się tego leku, on jest bezpieczny, nie wpływa na zwiększenie wad u dzieci – przekonuje profesor Banaszewska.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Jak zajść w ciążę i zostać szczęśliwą mamą przy wysokim AMH?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *