Szczepienie przeciwko COVID-19 – czy na pewno bezpieczne dla osób planujących ciążę?

Naukowcy opublikowali najnowsze badania na temat wpływu szczepionki przeciwko COVID-19 na płodność

Producenci szczepionek, naukowcy i medycy zapewniają, że szczepienia przeciwko COVID-19 są bezpieczne, a ryzyko powikłań czy NOP-ów nieporównywalnie mniejsze od korzyści, jakie niesie ze sobą zaszczepienie jak największej części populacji. Mimo to pełną dawkę szczepionki w Polsce przyjęło 21 727 625 osób (56,21% Polaków). Jedną z wątpliwości jest potencjalny wpływ szczepionki na płodność oraz ciążę. Najnowsze badania wykluczają jednak to ryzyko. 

Szczepienia przeciw Covid-19 – czy mogą zagrażać płodności?

Producenci szczepionek mRNA przeciwko wirusowi COVID-19 przeprowadzili szereg badań mających na celu ocenę bezpieczeństwa preparatów dla ludzkiego zdrowia. Wśród przeprowadzonych badań dopuszczających szczepionki znalazły się również te, sprawdzające wpływ preparatu na płodność oraz na ciążę i karmienie piersią. Żadne z przeprowadzonych testów nie wykazały negatywnego wpływu szczepionek mRNA przeciwko Covid-19 na płodność.

Przeczytaj także: Szczepienia przeciwko COVID-19 nie zwiększają ryzyka poronień i niepłodności

Badania nad wpływem szczepionek przeciw COVID-19 na płodność

W Izraelu przeprowadzono jedne z takich badań poświęconych płodności kobiet i wpływu na nią szczepienia przeciw COVID-19. U 129 kobiet, które zostały w pełni zaszczepione preparatami BioNTech, monitorowano poziom hormonu antymullerowskiego. Hormon ten informuje o rezerwie jajnikowej kobiety. Przeprowadzone w szpitalu, w pobliżu Tel Awiwu, badanie wykazało, że szczepionka w żaden sposób nie wpłynęła na poziom hormonów.

Istotne badanie z kolei pod kątem męskiej płodności przeprowadzili badacze z University od Miami. 45 mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat w pełni zaczepionych szczepionką firmy BioNTech przebadano pod kątem jakości nasienia przed i po szczepieniu. Badanie wykazało, że nasienie było w takim samym stanie zarówno przed, jak i po podaniu preparatu.

Szczepienie przeciwko COVID-19 a zapłodnienie in-vitro

Bardzo istotne są też najnowsze badania naukowców z Icahn School of Medicine w Mount Sinai oraz Reproductive Medicine Associetes w Nowym Jorku – organizacji prowadzącej wiele klinik niepłodności. Potwierdzają one bowiem bezpieczeństwo szczepionek przeciw Covid-19 dla osób planujących ciążę, spodziewających się dziecka, a także osób planujących zapłodnienie in-vitro. Badanie wykazało, że przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19 nie ma negatywnego wpływu na szanse powodzenia zapłodnienia in-vitro. Nie podwyższa ono również ryzyka powikłań, w tym wczesnego poronienia.

Najnowsze badania w sprawie szczepienia przeciwko COVID-19

W przeprowadzonych badaniach wzięły udział dwie grupy pacjentów przygotowujących się do procedury in-vitro. Grupy liczyły po 1000 osób. Pierwsza grupa to pacjentki, które przeszły zamrożony oraz rozmrożony transfer embrionów. W tej procedurze zarodki zapłodnione w laboratorium przechowuje się w specjalnym magazynie, a następnie wszczepia do macicy.

Druga grupa badanych to pacjentki po stymulacji jajników. Wykonuje się ją w celu pobudzenia produkcji jak największej liczby dojrzałych jajeczek, które pobierane są do przyszłych prób zapłodnienia. W każdej z tych grup znajdowały się osoby niezaszczepione oraz zaszczepione dwoma dawkami szczepionki mRNA przeciwko Covid-19.

Wyniki badań nad wpływem szczepienia przeciwko Covid-19 na powodzenie zapłodnienia in vitro

Wyniki badań były pozytywne. W grupie, w której pacjentkom wszczepiono embriony, wskaźnik udanej ciąży był identyczny dla osób zaczepionych i niezaszczepionych. Nie odnotowano żadnej różnicy w ryzyku poronienia wczesnej ciąży. Podobnie w drugiej grupie, w której stymulowano jajniki do produkcji większej ilości jajeczek. Szanse na udane zapłodnienie oraz rozwój zdrowych embrionów były takie same dla osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych.

Przeczytaj także: Sczepienia przeciwko COVID-19 dla kobiet w ciąży

Szczepienie przeciwko Covid-19 a płodność

Wcześniej wykonano już kilka innych badań, która wykazały, że szczepionki przeciwko Covid-19 nie dają negatywnych skutków na płodność. Doktor Erkan Buyuk, endokrynolog reprodukcyjny oraz specjalista ds. niepłodność w RMA twierdzi jednak, że badania te były wykonywane na zbyt małych próbach badawczych. Najnowsze badanie natomiast zostało zrobione na dużej grupie badawczej, która daje dużo bardziej wiarygodny pogląd na sytuację. Na podstawie tychże badań dr. Buyuk stwierdza, że „Szczepienie przeciwko Covid-19 mRNA nie wpływa na wskaźniki powodzenia uzyskane dzięki leczeniu technologii wspomaganego rozrodu”.

Źródła:
https://gizmodo.com/covid-19-vaccines-dont-affect-chances-of-getting-pregna-1848420582
https://www.dw.com/pl/szczepionka-przeciw-covid-19-i-bezpłodność-fakty-i-mity/a-60325061

 

POLECAMY TAKŻE:

Covid-19 czy zwykła grypa? Co musi wiedzieć kobieta w ciąży

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *