Ciąża a szczepienie przeciwko COVID-19

Szczepienia przeciw COVID-19 nie zwiększają ryzyka poronień i niepłodności

Spekulacje dotyczące rzekomego zagrożenia, jakie niesie za sobą szczepionka przeciwko COVID-19 dla rozwijającego się płodu, a także płodności kobiety, zostały rozwiane. Badania przeprowadzone przez amerykańskiego specjalistę dr. Randy’ego Morrisa wykluczają taką hipotezę.

Szczepienia przeciwko COVID-19 a niepłodność, poronienia – skąd wątpliwości?

Przekonanie, że szczepionka przeciwko COVID-19 zwiększa ryzyko poronień lub przyczynia się do niepłodności kobiet, wzięło się prawdopodobnie z błędnej interpretacji badań przeprowadzonych na zwierzętach przez firmę Pfizer, która produkuje jedną ze szczepionek.

W czasie badania na szczurach sprawdzano, ile preparatu przenika do jajników gryzoni. Wykazano, że tylko 0,1% całkowitej dawki szczepionki znajdzie się w jajnikach w czasie 48 godzin. Znacznie większe ilości odnotowano w miejscu jego podania, czyli w górnej części ramienia, a także w wątrobie.

Nie stwierdzono, aby do jajników przenikało mRNA, czyli fragment materiału genetycznego wirusa. Zauważono natomiast, że nieznacznie zwiększa się w jajnikach poziom tłuszczu, co może być spowodowane otoczką tłuszczową, w jakiej podawane jest mRNA.

Polecamy także: Covid-19 u mężczyzn. Jak wpływa na jakość nasienia

Szczepionka nie ma wpływu na płodność

Informacje o tym, że szczepienie przeciwko COVID-19 miałoby prowadzić do niepłodności, pojawiają się w mediach co jakiś czas, jednak lekarze i specjaliści wyraźnie podkreślają, że nie ma w tym prawdy.

Błędne powiązanie niepłodności ze szczepieniem może wynikać ze zbliżonej struktury białka kolca koronawirusa oraz białka w łożysku zwanego synytycyną-1. Wysnuto podejrzenie, że szczepionka przeciwko koronawirusowi miałaby równocześnie atakować komórki łożyska.

Jednak jak w połowie czerwca 2021 r. publikował “New England Journal of Medicine”, liczba poronień wśród kobiet zaszczepionych pozostaje na takim samym poziomie jak w przypadku całego społeczeństwa, tj. ok. 12,5%.

Nie istnieją badania potwierdzające, że szczepionka przeciwko COVID-19 osadza się w jajnikach kobiet, powodując tym samym niepłodność.

Co więcej, lekarze sugerują, że także dawcy nasienia i komórek jajowych powinni zostać zaszczepieni.

Szczepionka bezpieczna dla kobiet w ciąży

Nie istnieją badania, według których szczepionka przeciwko COVID-19 mogłaby spowodować reakcję odpornościową wycelowaną przeciwko łożysku płodu. Układ immunologiczny nie atakuje komórek łożyska.

Korzyści z zaszczepienia przewyższają potencjalne zagrożenie związane z przyjęciem szczepionki. Jest ona zalecana zarówno kobietom w ciąży, karmiącym piersią, jak i starającym się o ciążę.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) 11 sierpnia 2021 r. wydało rekomendacje, aby kobiety w ciąży szczepiły się przeciwko COVID-19. Dyrektor CDC, dr Rochelle Walensky, podkreśliła, że w obecnej sytuacji – gdy z dużą szybkością rozprzestrzenia się groźny wariant Delta – szczepienie jest szczególnie wskazane. Jednocześnie zapewniła, że szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna i skuteczna dla kobiet w ciąży. Wskaźnik poronień pozostaje na takim samym poziomie jak w przypadku kobiet niezaszczepionych.

Dr Rochelle Walensky przyznaje jednak, że przechodzenie COVID-19 w ciąży ma gorszy przebieg, włącznie z ryzykiem przedwczesnego porodu, porodu zakończonego cięciem cesarskim, a nawet poronienia. Stąd konieczność jak najszybszego zaszczepienia.

Szczepionka przeciw COVID-19 nie wpływa negatywnie na płodność kobiet, nie przyczynia się także do poronienia.

Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii rekomenduje kobietom w ciąży, a także karmiącym zaszczepienie się przeciwko COVID-19.

 

Źródła:

https://www.healthline.com/health-news/no-the-covid-19-vaccines-do-not-cause-infertility#Infertility-claims
http://www.ptmrie.org.pl/akty-prawne-i-rekomendacje-art/rekomendacje/
http://www.ptmrie.org.pl/akty-prawne-i-rekomendacje-art/stanowiska/
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2107070

POLECAMY TAKŻE:

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla kobiet w ciąży – najnowsze badania!

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *