Tragiczny finał in vitro - kobieta urodziła nie swoje dzieci

Tragiczny finał in vitro. Kobieta urodziła bliźnięta, ale musiała je oddać

W jednej z klinik leczenia niepłodności w Los Angeles doszło do fatalnej pomyłki podczas zapłodnienia in vitro. Mimo że kobieta zaszła w ciążę i urodziła bliźnięta, musiała je oddać biologicznym rodzicom. Poszkodowana para złożyła pozew przeciwko klinice i lekarzom, którzy w trakcie transferu zaimplementowali obce embriony.

Jak informuje CNN, ofiarami pomyłki w czasie in vitro jest małżeństwo pochodzące z Azji, na stałe mieszkające w Nowym Jorku. Para jest małżeństwem od 2012 roku i od kilku lat leczyła niepłodność. Na zabieg in vitro zdecydowali się w klinice CHA Fertility w Los Angeles.

Urodziła dzieci innych niepłodnych

Jak podaje amerykański serwis, powołujący się na złożony przez małżeństwo pozew sądowy, kobiecie podczas transferu wszczepiono dwa embriony, z których każdy należał w rzeczywistości do innych par – także będących pacjentami tej kliniki. In vitro się udało i kobieta zaszła w ciążę, jednak do czasu porodu nie miała pojęcia, że doszło do tak tragicznej w skutkach pomyłki.

Jak wynika z cytowanego pozwu, na leczenie małżonkowie wydali ponad 100 tysięcy dolarów. Na początku 2018 roku w wyniku procedury in vitro doczekali się pięciu zarodków zdolnych do zagnieżdżenia. Jak czytamy na cnn.com, cztery zarodki miały określoną płeć żeńską, jeden był męski.

Pierwsza próba przeniesienia zarodków do macicy nie powiodła się. Skuteczna okazała się druga, podczas której przetransferowane zostały dwa zarodki. Para miała urodzić bliźnięta – chłopca i dziewczynkę. Urodziła jednak dwóch chłopców.

To, że nie są to biologiczne dzieci pary, potwierdziły badania genetyczne, które przeprowadzono. W związku z tym sąd zadecydował, by małżeństwo oddało dzieci ich biologicznym rodzicom. Co gorsze – para wciąż nie wie, co się dzieje z zarodkami należącymi do nich.

Szpital wiedział?

Jak czytamy w cnn.com, małżonkowie są przekonani, że szpital wiedział o pomyłce, jednak starał się to ukrywać. Rzecznik kliniki nie udzielił w tej sprawie komentarza.

W związku z wielkimi stratami psychicznymi i finansowymi, jakich doznała para w wyniku tego błędu, małżeństwo domaga się od placówki odszkodowania i zadośćuczynienia. Pozew jest w sądzie federalnym.

W Stanach Zjednoczonych dzięki in vitro urodziło się ponad milion dzieci.

Źródło: CNN.com/tekst źródłowy TU 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wada genetyczna chłopca zniknęła po porodzie – cud czy wielka pomyłka lekarzy?

Wada genetyczna chłopca zniknęła po porodzie – cud czy wielka pomyłka lekarzy?

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *