Transfer zarodków - jak się przygotować, czy jeść ananasy

Transfer zarodków – najważniejszy i najbardziej emocjonalny moment in vitro. To musisz wiedzieć!

Transfer zarodków to kluczowy etap procedury in vitro, zwykle najbardziej emocjonalny dla pacjentów. Zabieg dla większości jest bezbolesny i trwa zaledwie kilka chwil. W tym czasie zarodek zostaje przeniesiony do jamy macicy. Jeśli nie napotka na żadne przeszkody i prawidłowo się zagnieździ, to kobieta zajdzie w upragnioną ciążę. 

Transfer zarodków, czyli inaczej embriotransfer, to jeden z ostatnich etapów procedury in vitro. Polega na przeniesieniu do jamy macicy zarodka powstałego w warunkach laboratoryjnych z zapłodnionej  plemnikiem partnera komórki jajowej. W zależności od kliniki i przesłanek medycznych, zarodki podaje się między drugą a piątą dobą od zapłodnienia.

Transfer to ważny moment dla każdej pary, nic dziwnego, że wiele pacjentów zastanawia się, jak zabieg wygląda i jak prawidło się do niego przygotować.

Przygotowanie przed transferem

O tym, kiedy nastąpi transfer, pacjenci najczęściej dowiadują się od embriologa, który czuwa nad rozwojem zarodków w laboratorium. W ten sposób ustalany jest optymalny czas na umówienie wizyty w klinice.  O czym warto pamiętać przed umówioną wizytą?

– Przed transferem należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu przepisanych leków, które mają za zadanie ułatwić implantację zarodka i zapobiec odrzuceniu – wyjaśnia dr Iwona Sowińska-Torz z Przychodni Lekarskiej nOvum. W przypadku transferu bezpośrednio po punkcji, często zaleca się  lekkostrawną dietę i spożywanie większej ilości płynów. Dobrze jest unikać potraw wzdymających. W momencie transferu zarodków pacjentka powinna mieć wypełniony pęcherz moczowy. Jeżeli zabieg planowany jest w krótkim znieczuleniu ogólnym, należy być na czczo – wyjaśnia.   

Jak dodaje ginekolog, w dniu transferu dobrze jest wziąć wolny dzień, nie przemęczać się i dużo odpoczywać.

Czy transfer zarodków boli?

Wiele pacjentek zastanawia się, czy transfer zarodków jest bolesny. „Czujesz trochę dyskomfort, przynajmniej ja czułam, troszkę mnie bolało, to było raczej napięcie” – pisze Agnieszka na forum in vitro. Z kolei Monika wyjaśnia, że „To żaden ból – jak zwykłe badanie ginekologiczne. Można powiedzieć, że najprzyjemniejsze z całej procedury. Jeśli stymulację i punkcję masz już za sobą, to teraz już tylko z górki.”

Doktor Iwona Sowińska-Torz również potwierdza, że zabieg w większości przypadków jest bezbolesny i nie ma potrzeby znieczulania. – Czasami jednak z  jakichś przyczyn, np. anatomicznych, pacjentka może odczuwać ból lub dyskomfort. Wtedy można wykonać transfer w znieczuleniu ogólnym – dodaje doktor.

Jak wygląda zabieg?

– Lekarz za pomocą specjalnego, cienkiego cewnika, pod kontrolą USG, wprowadza zarodek do jamy macicy – wyjaśnia doktor. Najczęściej podaje się jeden zarodek – po to, żeby uzyskać pojedynczą ciążę. W wyjątkowych przypadkach, np. u kobiet nieco starszych, które mają mniejsze szanse na ciąże z racji wieku, podać można dwa zarodki.

Przygotowanie pacjentki, wprowadzenie zarodka do cewnika oraz pozostałe czynności okołotransferowe trwają kilkanaście minut, a samo podanie zarodka trwa chwilę.

Jeszcze do niedawna, w większości klinik leczenia niepłodności na transfer można było przyjść z bliską osobą. Niestety, ze względu na panującą w kraju sytuację epidemiologiczną,  kliniki musiały wprowadzić zmiany organizacyjne.

– W nOvum pacjentka zwykle mogła przebywać na sali z partnerem lub inną bliską osobą. Niestety, obecnie zgodnie z ograniczeniami wynikającymi z pandemii, ograniczyliśmy liczbę osób jednocześnie przebywających w przychodni.  Ze względów bezpieczeństwa, zdrowia pacjentki oraz pracowników, kobiety przychodzą na zabieg transferu same, a partner otrzymuje zdjęcie zarodka – mówi ginekolog.

Jak się zachować po transferze? 

Po przetransferowaniu zarodka do jamy macicy pacjentka pozostaje kilka minut w pozycji leżącej. Po tym czasie może wstać i udać się do domu. Nie ma przeciwwskazań do normalnego trybu życia tego dnia, jednak większość klinik zaleca odpoczynek. – Do wykonania badania Beta-hCG należy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, dźwigania, nie powinno się korzystać z sauny oraz solarium. Pacjentka może normalnie pracować pod warunkiem, że nie jest to praca fizyczna – tłumaczy dr Iwona Sowińska-Torz.

Wsparcie organizmu dietą

Podczas starań o upragnioną ciążę warto zadbać o swoje zdrowie również „od środka”, zwracając uwagę na dietę i styl życia. – W trakcie przygotowania do procedury in vitro i w trakcie transferu powinnyśmy skupić się na diecie, relaksie, odpowiednej ilości snu – zaburzony poziom melatoniny bardzo niekorzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiet. Należy również starać się unikać „chemii” w kosmetykach i żywności – wyjaśnia Monika Królak-Wasilewska, dietetyk kliniczny.

Jak  dodaje dietetyk, przygotowując się do transferu, powinno się stosować dietę bogatą w tłuszcze nienasycone, antyoksydanty, produkty pełnoziarniste, warzywa i ryby. Warto jeść produkty bogate w kwas foliowy, czyli zielone warzywa tj. szpinak, szparagi, jarmuż, brokuły, awokado oraz antyoksydanty, które naturalnie zwalczają wolne rodniki i chronią komórki jajowe przed uszkodzeniami.

– Nadwyżka wolnych rodników nasila stres oksydacyjny, który bardzo niekorzystnie wpływa na płodność. Dlatego w diecie powinny pojawić się naturalne przeciwutleniacze: owoce jagodowe (borówki, jagody, maliny, jeżyny), kakao, pomidory, a nawet przeciery pomidorowe, koncentraty, które są bogate w likopen, zielone warzywa, przyprawy: imbir, oregano, kurkuma, czarnuszka – tłumaczy Monika Królak-Wasilewska. Nie zapominajmy o kwasach omega 3 zawartych np. w rybach oraz produktach bogatych w witaminę E, która nazywa jest witaminą płodności. – Znajdziemy ją w nasionach słonecznika, migdałach, zarodkach pszennych i oleju z zarodków pszennych – dodaje dietetyk.

Po co jeść ananasa przed transferem zarodków?

Bromelina zawarta w ananasach zwiększa szanse na zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

 

Wiele pacjentek, przygotowując się do transferu, zjada spore ilości ananasów. Dlaczego? Okazuje się, że w tych smacznych i słodkich owocach znajduje się bogate źródło bromeliny. – Substancja ta jest zalecana w ze względu na właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne, co może pomóc w zagnieżdżeniu się zarodka w macicy – wyjaśnia dietetyk.

Przeciwwskazania do transferu

Przeciwskazaniem do transferu są wszelkie infekcje.  Jeśli pacjentka źle się czuje, ma np. temperaturę, można odroczyć termin zabiegu. – Zarodki można poddać kriokonserwacji i przetransferować  je do macicy gdy pacjentka wyzdrowieje– mówi dr Iwona Sowińska–Torz.

Większość kobiet dobrze znosi transfer i nie obserwuje u siebie ewentualnych skutków ubocznych.  Czasami w trakcie procesu implantacji, czyli zagnieżdżania się zarodka, może wystąpić delikatne plamienie. – Nie należy się tym martwić, zaleca się przyjęcie leków rozkurczowych i odpoczynek mówi doktor.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Po transferze, większość kobiet z niecierpliwością wypatruje dnia, kiedy będą mogły wykonać test ciążowy. Jak wyjaśnia doktor, na ewentualne objawy należy poczekać.

– Czas po transferze zarodka jest zbyt krótki, żeby kobieta mogła odczuwać jakiekolwiek objawy ciążowe. Często pacjentkom doskwiera delikatny skurcz brzucha lub obrzęk/ból piersi, są to jednak objawy wywołane przyjmowaniem leków w trakcie procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Wszystkie procesy zachodzą w macicy, a  pacjentka ich nie odczuwa – mówi.

Aby potwierdzić ewentualną ciążę, najlepiej wykonać test z krwi, gdyż jest on najbardziej wiarygodny. – W zależności od tego, w której dobie po zapłodnieniu zarodki zostały przetransferowane, HCG z krwi można wykonać już około 11-13 dni po transferze – mówi ginekolog.

Test z moczu będzie miarodajny najwcześniej dwa tygodnie po transferze.

 

Tekst: Agata Panas

 

POLECAMY TAKŻE: Czy zarodek dobrze się rozwija? Objawy braku rozwoju zarodka

Czy zarodek dobrze się rozwija? Objawy braku rozwoju zarodka

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *