W Małopolsce in vitro przegrało z lekcjami tańca dla studentów i siatkówką. Nie będzie pieniędzy na in vitro

W Małopolsce in vitro przegrało z lekcjami tańca dla studentów i siatkówką. Nie będzie pieniędzy na in vitro

Znane są wyniki głosowania na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Projekt in vitro, który znalazł się wśród 150 innych programów, przegrał m.in. z dodatkowymi lekcjami tańca dla studentów oraz siatkówką.

W ramach budżetu obywatelskiego Małopolska miała do rozdysponowania 8 milionów złotych. Wśród 150 projektów, na które można było głosować w całym województwie, znalazł się także program in vitro zgłoszony przez Nowoczesną. Gdyby projekt wygrał, przeznaczono by na niego 400 tysięcy złotych, co pozwoliłoby na realizację procedur dla kilkudziesięciu niepłodnych par.

Małopolska nie sfinansuje in vitro

Niestety, projekt in vitro nie znalazł się wśród 39 zwycięskich zadań, które dzięki budżetowi obywatelskiemu będą realizowane na terenie całego województwa małopolskiego.

Na projekt in vitro, który miał być realizowany w Krakowie, zagłosowało jedynie… 800 osób. Wynik głosowania to zawód dla wielu niepłodnych krakowian, którzy mieli nadzieję, że skoro władze miasta nie potrafią pomóc parom starającym się bezskutecznie o dziecko, zrobią to obywatele miasta.

A nadzieje były duże, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie finansowania procedury in vitro z budżetu miasta, podpisało się aż 5 tysięcy krakowian i krakowianek.

Gdzie się więc podziali podczas głosowania w ramach budżetu obywatelskiego? Pozostaje wierzyć, że z różnych powodów po prostu nie wzięli udziału w głosowaniu, a nie że zagłosowali np. na projekty związane z siatkówką.

Przeczytaj: Polska to nie jest kraj dla niepłodnych ludzi

In vitro przegrało z lekcjami tańca dla studentów

Największe zainteresowanie mieszkańców Krakowa budziły dwa projekty związane z siatkówką, na które łącznie głosowało 5610 krakowian. Na realizację tych projektów, w ramach których odbywać się będą lekcje gry w siatkówkę dla dzieci i młodzieży, finansowane będą także obozy i szkolenia, z budżetu przeznaczono 786 tysięcy złotych, co stanowi większość środków przeznaczonych na projekty, które będą realizowane w Krakowie (łącznie na Kraków przeznaczono 1,3 mln złotych).

In vitro przegrało także z projektem „Aktywny student”, w ramach którego studenci będą mogli korzystać z lekcji tańca oraz treningów ultimate frisbee (gra z latającym dyskiem, połączona z koszykówką, piłką ręczną, nożną i rugby). Na ten projekt głosowało 3532 mieszkańców.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Prof. Łukaszuk: Zmiany w ustawie o in vitro wcale nie chronią zarodków, za to obniżają skuteczność leczenia 

Prof. Łukaszuk: Zmiany w ustawie o in vitro wcale nie chronią zarodków, za to obniżają skuteczność leczenia

Źródło: Dziennik Polski/ Wiadomości Kraków

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *