Warszawa zwiększa dofinansowanie do in vitro

Warszawa zwiększa dofinansowanie do in vitro. Niepłodni dostaną więcej niż 5 tys. złotych

Niepłodni z Warszawy dostaną większe dopłaty do procedury in vitro. Warszawscy radni podczas czwartkowej (14.02) Rady Miasta uchwalili,  że nie 5 tys. złotych, a 5600 zł wyniesie dofinansowanie in vitro. Według uchwały, jeśli pierwsza próba nie zakończy się powodzeniem, miasto dopłaci jeszcze do dwóch kolejnych. Warszawski program in vitro będzie także przedłużony do 2023 roku.

Na Radzie Warszawy 14 lutego dyskutowano nad projektem uchwały, na mocy której niepłodni warszawiacy mogliby liczyć na podwyżkę świadczeń refundacyjnych in vitro. Choć nie zabrakło krytycznych głosów na temat dodatkowych pieniędzy na metodę in vitro z budżetu miasta, która – głównie zdaniem radnych PiS – ani metodą leczenia nie jest, ani nie wszyscy niepłodni chcą z niej korzystać, Rada Miasta przegłosowała projekt, a w związku z tym refundacja in vitro w Warszawie wyniesie nie 5000 zł a 5600 zł.

Grafika: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Trzy ciąże z programu naprotechnologicznego, 154 ciąże z in vitro

„Jeśli ktoś nie chce skorzystać z in vitro, może skorzystać z programu naprotechnologii, uchwalonej z inicjatywy radnych PiS przez Sejmik Mazowsza. Zaowocował on jak dotąd trzema porodami. Cieszmy się z tego, ale nasz program in vitro przyniósł 154 porody” – mówił podczas dyskusji radny Paweł Lech (PO).

Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, apelował do radnych, także przeciwników in vitro, by kierować się skutecznością podejmowanych działań, a nie światopoglądem. „Wybierajmy rozwiązania, które przynoszą skutek. Nie jest ważne słownictwo: czy technologia leczy, czy pomaga zajść w ciążę. Ważne, że rodzą się dzieci. Zwiększenie poziomu dopłat to dotrzymanie naszych obietnic wyborczych. Średni koszt procedury w Warszawie to 6,2 tys. zł. Jeśli podniesiemy dopłaty z 5 do 5,6 tys. zł, to te kilkaset złotych naprawdę dla niektórych robi różnicę. Do in vitro nie trzeba przekonywać, nie trzeba reklamować, limity w ubiegłym roku zostały wykorzystane” – mówił wiceprezydent.

Zapowiedział także, że wkrótce wyjdzie z propozycją zwiększenia liczby prób oraz podniesienia wieku kobiet, które mogą brać udział w procedurze.

Warszawski program in vitro przedłużony będzie do 2023 roku. Na ten cel miasto przeznaczy blisko 55 milionów złotych.

Źródło: Wyborcza.pl

 

PRZECZYTAJ: In vitro – wskazania, skuteczność, przebieg. Wszystko, co musisz wiedzieć o in vitro

https://plodnosc.pl/in-vitro-wskazania-skutecznosc-przebieg-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-in-vitro/

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *