Zabezpieczenie płodności daje szansę na założenie rodziny

Zabezpieczenie płodności dla pacjentów onkologicznych. Wrocław uruchamia pilotażowy program!

Budżet w wysokości 300.000 zł przeznaczono na nowy program polityki zdrowotnej. Mieszkańcy Wrocławia, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, będą mogli skorzystać z dofinansowania do zabezpieczenia płodności. To piękna i ważna inicjatywa! Miasto ogłosiło konkurs dla placówek medycznych na realizatora programu.

Nadzieja na założenie rodziny dla chorych onkologicznie

Leczenie onkologiczne, zwłaszcza chemioterapia, ma bardzo silny, negatywny wpływ na płodność – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niestety, pacjenci często dowiadują się o tym za późno. Starania o ciążę po przebytym, nawet z sukcesem zakończonym leczeniu onkologicznym są bardzo trudne. Taka para nierzadko musi pożegnać się z nadzieją na potomstwo z własnych komórek rozrodczych.

Program polityki zdrowotnej „Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Wrocławia chorych onkologicznie na lata 2022-2023” ma pomóc tym pacjentom sfinansować działania, dzięki którym w przyszłości będą mogli założyć rodzinę.

Adresatami programu są mieszkańcy Wrocławia w wieku od 18. do 40. roku życia, u których stwierdzono ryzyko utraty płodności w związku ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Mają oni prawo skorzystać z dofinansowania do jednej procedury zabezpieczenia płodności na okres 24 miesięcy (mrożenie materiału genetycznego) – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UWM.

Miasto przeznaczyło na ten cel aż 300.000 zł. Dofinansowanie w wysokości 2.340 zł może otrzymać mężczyzna, a 6.300 zł – kobieta. Pomoc medyczna polega na zamrożeniu komórek rozrodczych.

Zabezpieczenie płodności dla pacjentów onkologicznych – ważny temat, o którym za mało się mówi

W Polce z diagnozą choroby nowotworowej żyje niemal milion pacjentów. Wielu z nich to ludzie młodzi, którzy nawet jeszcze nie myśleli o założeniu rodziny. Leczenie onkologiczne to dla nich ogromny stres i obciążenie – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Niestety, wielu polskich lekarzy wciąż zapomina, że taki pacjent ma też swoją przyszłość, a w niej plany, o których w danym momencie być może nie myśli. Zabezpieczenie płodności w postaci mrożenia komórek rozrodczych to często jedyna możliwość, by mógł po zakończeniu leczenia te plany zrealizować.

Program dofinansowania zabezpieczenia płodności dla Wrocławian ma edukować i zapewniać wsparcie tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na pokrycie kosztów procedury we własnym zakresie.

To doskonały pomysł. Wrocław był pierwszym miastem, które zdecydowało się finansować szczepienia przeciwko HPV dla chłopców i jednym z niewielu, które dofinansowuje procedury In vitro, a to kolejny ważny program. Teraz kluczowe będzie dotarcie z odpowiednią informacją do pacjentów – ocenia prof. Alicja Chybicka – onkolog, pediatra i specjalista hematologii dziecięcej, która od czterdziestu pięciu lat walczy o życie chorych na nowotwory dzieci.

Szacuje się, iż z niepłodnością może zmagać się aż 42 tys. mieszkańców Wrocławia – w tym byłych pacjentów onkologicznych. Wierzymy, że ta piękna i szlachetna inicjatywa stanie się inspiracją dla innych miast do wdrożenia podobnych programów!

 

Źródło:
https://gazetawroclawska.pl/chorzy-onkologicznie-wroclawianie-beda-mogli-zamrozic-swoj-material-genetyczny-pilotazowy-program-we-wroclawiu/ar/c14-16444861

ZOBACZ TAKŻE:

Prof. Piotr Laudański: Dawstwo komórki jajowej tworzy niezwykle silną więź między mamą a dzieckiem

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *