Przez wszystkie miesiące ciąży możemy obserwować zmiany zarówno u kobiety, jak i rozwijającego się w niej dziecka. Śledzenie kolejnych etapów jest fascynujące i każdy z nich stanowi niesamowitą tajemnicę natury. Co dzieje się w trzecim miesiącu ciąży?
Trzeci miesiąc ciąży w odczuciu matki
W każdym tygodniu ciąży kobieta odczuwa bardzo duże zmiany w swoim ciele. Zmienia się wraz z upływem czasu i rozwijającym się w niej życiem. Co wyjątkowego dzieje się od trzeciego miesiąca ciąży w organizmie matki?
Początkowo brzuch zaczyna się powoli zaokrąglać i rosnąć wraz z dzieckiem, jednak u dużej części kobiet są to jeszcze bardzo małe zmiany. Powiększają się również piersi, przygotowując się do swojej przyszłej funkcji.
Na tym etapie ciąży przyszłe mamy wciąż odczuwają różnego rodzaju dyskomfort. Kobiecie towarzyszą mdłości, wymioty, wzdęcia oraz uczucie ciężkości, niekiedy również zgaga i niestrawność. Bardzo pomocna w jest dobrze dobrana dieta, która będzie składała się z mniejszych i lekkich posiłków. Pamiętajmy też by dostarczać wsparcia dla organizmu poprzez produkty z żywymi kulturami bakterii oraz pić duże ilości płynów.
3 miesiąc ciąży jest psychicznym wyzwaniem dla kobiety. Warto by w tym okresie zadbała o dobry relaks i wypoczynek dla skołatanego umysłu, który atakują hormony. Może pojawiać się stres, napięcia oraz ciągłe zmęczenie, które przeradzają się w dokuczliwe bóle głowy.
Nie tylko głowa, ale ciało zaczyna odczuwać zmiany, dlatego by ulżyć sobie w dyskomforcie powinno się zmieniać często pozycje i unikać spędzania długiego czasu w trybie siedzącym. Również odpowiednia postawa ciała, przede wszystkim nie garbienie się, łagodzi bóle. W większości przypadków dolegliwości ciążowe powoli mijają wraz z kolejnymi tygodniami i wraca tak potrzebna energia.
Kolejny etap rozwoju dziecka
Na początku trzeciego tygodnia ciąży rozpoczyna się okres płodowy, który trwa do rozwiązania. Zarodek w tym czasie staje się już płodem.
Jak wcześniej było wspomniane, to okres, w którym dziecko zaczyna bardzo szybko rosnąć i przybierać na wadze. Małe ciałko jest dużo aktywniejsze niż dotychczas. Zaczynają kształtować się mięśnie, które odpowiadają za ruch. Po kilku tygodniach będą na tyle silne, że odczujemy wyraźnie ruchy dziecka!
Trzeci miesiąc to czas wielkich przemian u maleństwa, podczas których natura pokazuje swoją niezwykłą moc. W ciele płodu rozwijają się zaczątki kości i chrząstek, które dają stawy, powstają zalążki ząbków, zwiększa się praca nerek oraz żołądka. Wraz z jedenastym tygodniem ciąży wydłuża się tułów i powoli pojawia się coraz bardziej ludzka postać. 12 tydzień ciąży przynosi dojrzewanie narządów w większości ukształtowanych układów. W kolejnym tygodniu wykształcają się struny głosowe, szpik kostny wspiera organizm białkami, a mózg wytwarza już hormony.
Zobacz: Kalendarz ciąży – tydzień po tygodniu
3 miesiąc ciąży – badania oraz opieka lekarska
Wraz z trzecim miesiącem ciąży warto jest pamiętać o badaniach prenatalnych, które dadzą lekarzom obraz rozwoju ciąży. Pierwsze z nich powinno zostać wykonane między 11, a 13 tygodniem ciąży. Wówczas płód jest na tyle rozwinięty, że USG może ukazać, czy właściwie funkcjonuje, jak rozwija się małe ciało oraz dokładnie określić wiek ciąży.
Wówczas wykonuje się również test podwójny poprzez pobranie krwi matki. Morfologia krwi wraz z badaniami przesiewowymi da wyniki mówiące o tym, czy np. dziecko obciążone jest chorobami genetycznymi.
Ciąża u kobiet jest pięknym procesem mimo, że ciało musi liczyć się z wieloma wyzwaniami oraz odczuwaniem dyskomfortu. W 3 miesiącu ciąży dziecko jest na tyle rozwinięte, że podczas badań w gabinecie możemy usłyszeć bicie serca maleństwa. Jest to jeden z piękniejszych momentów w czasie ciąży, który potrafi wynagrodzić dolegliwości matki.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Doula przekonuje: „Przygotowanie psychiczne i emocjonalne to klucz do udanego porodu”
Dodaj komentarz