Program in vitro dla Mazowsza

Znamy kliniki, które będą realizowały Program in vitro na Mazowszu. Rusza nabór par

Ruszył program in vitro dla mieszkańców województwa mazowieckiego. Program in vitro dla Mazowsza będą realizowały trzy placówki. Gdzie się zgłosić?

Konkurs na realizatorów programu in vitro dla mieszkańców Mazowsza został rozstrzygnięty, a dzięki temu, że oferty były niższe, z refundacji będą mogły skorzystać 440 pary, a nie jak przypuszczano wcześniej – 366.

Dwie kliniki z Warszawy, jedna z Płocka. Nie ma łódzkich placówek

Zarząd województwa mazowieckiego wybrał trzy placówki – dwie z Warszawy i jedną z Płocka. Program in vitro dla Mazowsza realizować będą Medi Partner, sp. z o.o. z Warszawy (Klinika Leczenia Niepłodności InviMed), Centrum Zdrowia spółka z o.o. z Warszawy oraz spółka Gravida, Ośrodek Leczenia Niepłodności z Płocka.

Dla niektórych zaskoczeniem jest brak kliniki z Łodzi, gdzie program dla tego miasta cieszy się nie tylko dużym zainteresowaniem niepłodnych, ale też wysoką skutecznością. Pisaliśmy o tym w tym artykule > KLIK

Prawie 7 milionów złotych na program in vitro na Mazowszu

Decyzją samorządu województwa mazowieckiego na realizację programu w latach 2019–2022 mamy prawie 6,7 mln zł. Po otwarciu ofert i rozstrzygnięciu konkursu na firmy, które program będą realizowały, możemy powiedzieć, że te pieniądze starczą na 1322 procedury zapłodnienia pozaustrojowego dla 440 par przy założeniu, że każda para dostanie szansę na trzy próby. Oczywiście, jeżeli sukcesem zakończy się już pierwsza czy druga próba, pozostaną pieniądze dla kolejnych chętnych – tak mówił podczas konferencji prasowej Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

2 tysiące złotych dofinansowania do procedury mrożenia komórek jajowych

Dzięki programowi pary mogą liczyć także na dofinasowanie mrożenia komórek jajowych – budżet projektu zakłada refundację 20 takich procedur. – Chodzi o leczenie, którego jednym ze skutków jest bezpłodność. Tym paniom także chcemy dać szansę na posiadanie potomstwa – mówił marszałek Struzik.

Równolegle w stolicy będzie działał program leczenia niepłodności za pomocą naprotechnologii. To ukłon w stronę tych, którzy ze względów światopoglądowych nie decydują się na in vitro. Jak mówił marszałek Mazowsza: „Pozostawimy parom wybór co do metody. Nie chcemy się opowiadać po żadnej stronie, przeciw tej czy innej metodzie. To jest wybór światopoglądowy par, a my im dajemy szansę na prokreację.”

Program in vitro na Mazowszu: kryteria naboru par

Pary, które chciałyby skorzystać z refundacji in vitro, a zamieszkują w granicach województwa mazowieckiego, muszą spełnić kilka kryteriów kwalifikacyjnych.

Należą do nich:

  • wiek powyżej 20 lat,
  • zamieszkanie na terenie województwa
  • zdiagnozowana i potwierdzona dokumentacją medyczną bezwzględna przyczyna niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia in vitro.
  • Nie ma górnego kryterium wieku kobiety, a o tym, czy pacjentka zakwalifikuje się do programu, zadecyduje lekarz.

Kobiety, które są pacjentkami onkologicznymi, przed którymi leczenie radio- i/lub chemioterapią (obniżającymi płodność), mogą ubiegać się o dofinansowanie pobrania i zamrożenia komórek jajowych w celu ich ochrony przed agresywnym leczeniem. Muszą jednak także spełnić warunki:

  • zamieszkanie na terenie województwa mazowieckiego,
  • stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną choroba nowotworowa lub inna choroba, której leczenie wymaga zastosowania terapii gonadotoksycznej.

O kwalifikacji do programu będzie ostatecznie decydował lekarz na podstawie wskazań medycznych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: JAKIE BADANIA WYKONAĆ PRZED IN VITRO

Więcej informacji na temat programu in vitro na Mazowszu na stronie: www.mazovia.pl w zakładce Zdrowie i polityka społeczna.
Źródło: wyborcza.pl/mazovia.pl

 

POLECAMY TAKŻE:  Zapłodnienie metodą in vitro za granicą – jak to wygląda krok po kroku i ile kosztuje?

Zapłodnienie metodą in vitro za granicą: jak to wygląda krok po kroku i ile kosztuje?

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *