rok i co dalej nieplodnosc nieplodnirazem

12 miesięcy bezowocnych starań o ciążę – czy to na pewno niepłodność?

Mija 12 miesięcy bezowocnych starań. Dopiero po tym czasie według WHO para może mówić o ich niepowodzeniach, wiążąc ten fakt z niepłodnością. Skoro podjęliście decyzję, że chcecie powiększyć rodzinę, to co dalej? Zapytaliśmy ekspertów.

Niepłodność? Dopiero po roku

Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność określa jako chorobę układu rozrodczego, objawiającą się niemożnością osiągnięcia ciąży po 12 miesiącach regularnego współżycia seksualnego bez zabezpieczenia. Taką definicję znajdziemy w „słowniku” WHO opublikowanym w 2009 roku.

Przyczyn niepłodności może być wiele. Przed wszystkim można do nich zaliczyć zaburzenia hormonalne (np. PCOS), zaburzenia jajeczkowania i zaburzenia w rozwoju plemników. Ponadto, można się ich także doszukiwać w macicy, gdyż niepłodność kobiecą powodują znajdujące się w niej stany zapalne, mięśniaki, polipy, a także wady zarówno macicy, jak i jej szyjki. Niepłodność związana jest także z chorobami takimi jak: choroby przysadki, nadnerczy, tarczycy, jąder, choroby zapalne miednicy mniejszej, zespół Turnera, endometrioza, choroby metaboliczne, dziedziczne i przenoszone drogą płciową. 

Nierzadko, niepłodność powoduje nieodpowiedni styl życia. Stres, niewłaściwe nawyki żywieniowe, niewielka aktywność fizyczna, szkodliwe czynniki otoczenie – to wszystko sprawia, że płodność maleje.

Warto jednak podkreślić, że nierzadko przyczyny niepłodności są trudne do zdiagnozowania. Gdy przyczyny te są niejednoznaczne bądź nie udaje się ich ustalić, gdyż np. badania diagnostyczne wykazują, że wyniki mieszczą się w normach, wówczas stwierdza się niepłodność idiopatyczną. 

Czas na diagnostykę. Znajdź przyczynę!

12 miesięcy bezowocnych starań za wami. Jeśli podjęliście decyzję o powiększeniu rodziny, to warto zastanowić się, co dalej. Kolejnym krokiem będzie udanie się do specjalisty, w celu znalezienia przyczyny waszej niepłodności. Oto lista badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim. 

Diagnostyka płodności żeńskiej:

  • wywiad lekarski
  • badanie ginekologiczne
  • USG
  • histerosalpingografia (HSG)
  • histerosalpingosonografia kontrastowa (HyCoSy)
  • laparoskopia
  • histeroskopia
  • badanie immunogoligczne
  • badanie bakteriologiczne
  • badania hormonalne – LH, FSH, hormony tarczycy, progesteron, estradiolu, prolaktyna, testosteronu
  • badania specjalistyczne np. rezonans magnetyczny (hiperprolaktynemia)
  • badania genetyczne (wykrycie najczęstszych mutacji w genie Protrombiny, Proakceleryny, MTHFR, CFTR, kariotyp)
  • test PCT

Diagnostyka płodności męskiej:

  • wywiad lekarski
  • badanie nasienia
  • badania genetyczne (wykrycie najczęstszych mutacji w regionie AZF, w genie CFTR, kariotyp)
  • badania hormonalne (testosteron, FSH, LH, prolaktyny, TSH, FT4, estradiol)
  • badanie poziomu SHBG
  • markery nowotworowe
  • USG
  • PSA/fPSA
  • badania autoimmunologiczne
  • test PCT
  • badania mikrobiologiczne

Co dalej? Zwróć uwagę na styl życia

Nieprawidłowe odżywianie, częste spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, takich jak: gotowe dania, dania i sosy z torebek, produkty typu fast-food, żywność przepełniona konserwantami i sztucznymi barwnikami, używki mogą w dużej mierze wpływać na problemy z płodnością zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. 

– Dodatkowym czynnikiem, który przyczynia się do problemów z niepłodnością jest stres oraz szybkie tempo życia. Mogą one wpływać na powstawanie nietolerancji pokarmowej, która może stać się czynnikiem utrudniającym zajście w ciążę oraz mającym negatywy wpływ na rozwój dziecka – podkreśla dietetyk Aleksandra Kołodziejczak.

Kolejną przyczyną problemów z zajściem w ciążę, którą wskazuje nasz dietetyk może być stosowanie bardzo restrykcyjnej diety odchudzającej, np. diety 1000 kcal. – Taki sposób odżywiania dostarcza bardzo małe ilości tłuszczu, a właśnie tłuszcz jest potrzebny do prawidłowej syntezy hormonów płciowych – przypomina Kołodziejczak. Ponadto, zbyt niska masa ciała i niedowaga również mogą mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę – także zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej zaburza produkcję hormonów.


Po więcej informacji o tym, jak i co jeść podczas starań o dziecko zajrzyj tu: zakładka “Płodna dieta”. 


Zobacz, co jeszcze należy zrobić – czytaj dalej >>>

Niepłodność a aktywność sportowa

Warto również zwrócić uwagę na aktywność sportową. Nierzadko pary starające się o dziecko argumentują nie uprawianie sportu brakiem czasu. Badania diagnostyczne, wizyty w klinice, czas spędzany w kuchni na przygotowanie posiłków według nowych, sprzyjających płodności nawyków żywieniowych. A przecież do tego chodzą jeszcze codzienne obowiązki i praca – gdzie tu miejsce na aktywność sportową? 

Należy jednak podkreślić, że regularna, dopasowana do możliwości aktywność fizyczna znacznie wspomaga płodność. Badania dowodzą, że sport w połączeniu ze zbilansowaną dietą redukuje otyłość brzuszną i poprawia insulinowrażliwość, co w rezultacie przekłada się u ok. 90 proc. kobiet na zwiększenie szansy na zajście w ciążę.

Nie warto bać się aktywności fizycznej. Wystarczy min. 30 minut, 3-4 razy w tygodniu, aby zredukować hormon stresu (kortyzol), wyrównać poziom glukozy we krwi, zapobiec chorobom krążenia, a także otyłości i nadwadze. Według dotychczasowych badań umiarkowany wysiłek jest wskazany i sprzyja płodności. Jedynie intensywna aktywność, np. u kobiet trenujących zawodowo czy np. takich, które biegają maratony może powodować zaburzenia cyklu, które utrudniają zajście w ciążę – podkreśla instruktorka Gosia Reysner. 


Jeśli nie wiesz, jak zacząć, to koniecznie skorzystaj z artykułów “Trenuj z Gosią”, w których nasza instruktorka pokazuje, jak ćwiczyć bez wychodzenia z domu i bez specjalistycznych przyrządów.


Oto przykładowe treningi – z pewnością poprawisz kondycję i samopoczucie, a tym samym zwiększysz swoje szanse na zajście w ciążę.

1. Trenuj z Gosią: 9 ćwiczeń z krzesłem na wszystkie partie ciała (+wideo)

Cały trening tutaj >>> chcę ćwiczyć!

2. Trenuj z Gosią: Rozluźnij się! Zestaw 8 ćwiczeń relaksacyjnych (+wideo)

Cały trening tutaj >>> chcę ćwiczyć!

Wiele dla ciała. A co na smutek, rozchwiane emocje i poprawę relacji?

Niepłodne pary nierzadko zapominają, że oprócz ciała i całej fizycznej otoczki, na zdrowie wpływają także emocje i relacje. Aby zajść w upragnioną ciążę należy postarać się, aby między wszystkimi układami w ciele istniała równowaga. Jak to osiągnąć?

Aby świadomie przygotować się do ciąży, konieczne jest obustronne zaangażowanie. Pragnienie dziecka powinno być wspólnym pragnieniem, a nie tylko kobiety. Warto uświadomić sobie, czy mamy jakieś wspólne lęki z tym związane, jakie mamy wyobrażenia, czego chcę ja, a czego partner.

– Czas oczekiwania na dziecko powinien być jednak przede wszystkim czasem radości, pozytywnych uczuć. Codziennego budzenia się do życia, a nie cofania i rozpamiętywania porażek. Warto przypomnieć sobie, co kiedyś wyzwalało w nas pozytywne emocje i je ożywić. Jeśli nie ma w nas głębszych blokad, to istnieje bardzo duża szansa na szybkie zajście w ciążę naturalnie – mówi dr n. med. Preeti Agrawal, prezes Fundacji Kobieta i Natura, założycielka pierwszego w Polsce ośrodka leczenia integracyjnego.

Ponadto, już na tym etapie warto skorzystać z pomocy specjalisty. Terapia (indywidualna bądź dla par) jest skutecznym sposobem, który ułatwia zajście w ciążę. Nierzadko u par borykających się z niepłodnością występują blokady psychiczne. Mimo podręcznikowych wyników i świetnego samopoczucia można mieć w głowie przekonania, które skutecznie blokują. Ciało jest wtedy bezradne. Terapia u specjalisty może pomóc w odnalezieniu nowego sposobu myślenia, nowych przekonań. Nierzadko, również po takich spotkaniach udaje się uruchomić pozytywną samoocenę. Jeśli wierzysz, że jest to droga do osiągnięcia także twojego celu, podejmij kolejne wyzwanie i zawalcz o dziecko.


Polecamy także:

Dr Preeti Agrawal: „Pomagam w odzyskaniu utraconej płodności”

 

 

Bezowocne starania o ciążę? Może tarczyca JEJ lub JEGO nie działa prawidłowo

 

 

Tego nie wiesz! 9 zaskakujących faktów o komórce jajowej

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *