komorka jajowa nieplodnirazem

Tego nie wiesz! 9 zaskakujących faktów o komórce jajowej

Ona jedna, a wokół miliony adoratorów. Komórka jajowa – największa komórka ludzkiego organizmu, przy której jeden plemnik zupełnie znika. Jak to jest być tą jedyną? A może zdarza się, że w jednym cyklu jest ich jednak więcej? Co wiemy o żeńskiej komórce rozrodczej? Poznaj 9 zaskakujących faktów!

9 zaskakujących faktów na temat komórki jajowej

1. Nie ocenia. Docenia

Kto by pomyślał, że dojrzała i okrąglutka komórka jajowa mająca ok. 0,2 mm zwróci uwagę na niepozornego, mającego zaledwie 0,006 mm plemnika? Fakt, że jest ponad 30 razy większa może mu imponować, a oni przecież już tak mają, że lubią gonić króliczka… Jednak pytanie jest zasadnicze: Co ONA w nim widzi? Realia są jednak takie, że ciągnie ich do siebie i dzięki tej z pozoru niedobranej pary, tworzy się długo wyczekiwany cud narodzin. 

Komórka jajowa to największa komórka ludzka – jedna waży tyle samo co 175 tys. plemników!

Zdumiewającym jest fakt, że w momencie zapłodnienia zarodek jest niewiele większy niż jedna milionowa grama. Cud narodzin po 9 miesiącach ciąży waży ok. 3,5 kg!

2. Stara i cierpliwa

Każda kobieta rodzi się już z określoną i ograniczoną liczbą komórek jajowych. Można by rzec, że to wolne żarty i wielka niesprawiedliwość, gdyż organizm mężczyzny produkuje co godzinę miliony plemników… 

Komórki jajowe kobiety powstają jeszcze w trakcie ciąży, przed narodzinami dziewczynki. Już ok. 15-17 tygodnia ciąży, w jej jajnikach rozpoczyna się proces ich dojrzewania. W momencie urodzenia każda kobieta dysponuje określoną liczbą komórek – jedne mają ok. 2 milionów, inne 400 tys. Przez okres dzieciństwa niektóre z nich będą degenerować, tak aby w okresie dojrzewania rozwinąć się w dojrzałe, czekające na zapłodnienie komórki jajowe.

W każdym cyklu dojrzewa kilkanaście komórek jajowych. Raz w miesiącu, w okresie okołoowulacyjnym zostaje uwolniona jedna komórka jajowa (zazwyczaj), która otrzymuje szansę spotkania z plemnikiem.

3. Niczym bajkowy Kopciuszek

Komórki jajowe żyją krócej niż plemniki. Ich żywotność waha się od 12 do 24 godzin. Dla porównania – plemniki mogą przeżyć nawet 5 dni (niektóre źródła podają nawet 7)! Zatem komórka jajowa niczym księżniczka musi znaleźć swojego wybrańca “do północy” – wybraniec musi spotkać ją właśnie w TYM czasie.

Plemniki żyją dłużej, dlatego seks przed owulacją również może zakończyć się upragnionym zapłodnieniem.

Okres dni płodnych jest wydłużony i chociaż podczas średniego cyklu menstruacyjnego (28 dni) owulacja przypada na ok. 14 dni przed miesiączką, to dni, w których może dojść do zapłodnienia przypadają średnio na czas pomiędzy 10 a 15 dniem cyklu.

 

  • Strony:
  • 1
  • 2
  • 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *