Trenuj z Gosią: Rozluźnij się! Zestaw 8 ćwiczeń relaksacyjnych (+wideo)

Jesteś zestresowana? W twojej głowie kłębi się milion myśli, niekoniecznie tych pozytywnych? Wraz z instruktorką Gosią Reysner mamy dla ciebie idealną propozycję – zestaw ćwiczeń relaksacyjnych. Rozluźnij się z nami!

Ćwiczenia relaksacyjne – idealne rozwiązanie w okresie starań

Walcząc z niepłodnością, nie trudno o sytuacje stresowe. Diagnostyka, leczenie, napięte kontakty z bliskimi, rosnący niepokój, niemożność skupienia się na obowiązkach – myślenie o dziecku, kolejnych próbach, przyszłości. Doskonale wiesz, że aby wreszcie zajść w ciążę, musicie dbać o siebie. Od osób, które wiedzą o waszych staraniach pewnie nie raz słyszeliście, że musicie wyluzować i mniej się stresować. Łatwo to powiedzieć – doskonale o tym wiesz – jednak czy faktycznie zdajesz sobie sprawę, jak duży wpływ na płodność ma stres? 

Stres osób niepłodnych w badaniach porównywany jest do stresu, jaki przeżywają osoby borykające się z chorobą nowotworową!

Dlatego też bardzo ważnym jest, abyś znalezła swój sposób na stres. Praktyki relaksacyjne są konieczne w okresie starań o dziecko. Osoby borykające się z niepłodnością powinny wypracować własne metody, aby oczyścić ciało i umysł. 

Ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające potrafią sprawić, że twoje ciało będzie odprężone. Dzięki nim łatwiej będzie ci poradzić sobie ze stresem. Ponadto, poniższy zestaw ćwiczeń przyczyni się nie tylko do uspokojenia, ale również polepszenia kondycji twojego ciała. Dzięki rozciąganiu poszerzysz zakres ruchów, pozbędziesz się przykurczów i bólu mięśni, a także zminimalizujesz ryzyko kontuzji nie tylko podczas uprawiania sportu, ale i poruszania się w ogóle. Ćwiczenia rozciągające przyczyniają się także do pobudzenia krążenia krwi i dotlenienia całego organizmu. Ten zestaw ćwiczeń z pewnością sprawi, że poczujesz się lepiej!

Ćwiczenia relaksacyjne to świetny sposób na rozluźnienie. Dzięki nim wyregulujesz oddech, odprężysz się i uspokoisz umysł. Starasz się o dziecko? Świetnie! Wystarczy ok. 10 minut dziennie, aby w ten sposób odprężyć ciało i umysł – zachęca do ćwiczeń relaksacyjnych instruktorka Gosia Reysner.

Pamiętaj, aby dopasować ćwiczenia do swoich możliwości. Rozciąganie nie zawsze jest łatwe, jednak zawsze towarzyszy mu przyjemne napięcie naciągniętych mięśni. Nigdy nie wolno rozciągać się do granicy bólu! Zawsze należy dopasować ćwiczenie do obecnej elastyczności ciała.

Zestaw 8 ćwiczeń relaksacyjnych do wykonania w domu (cz. 1)

Poniżej propozycja 4 ćwiczeń z 8 zaproponowanych w zestawie ćwiczeń relaksacyjnych. To zestaw idealny dla kobiet starających się o dziecko, gdyż rozluźnia ciało, oczyszcza myśli, a także pomaga wzmocnić mięśnie poprzez rozciąganie. Nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych przyrządów. Wystarczą chęci i czas! Do ćwiczeń będziesz potrzebowała wolnej przestrzeni na podłodze i maty/ręcznika.

Oto zasady wykonywania treningu:

1. Każdą sekwencję powtórz 4 razy z 5 sekundowym zatrzymaniem na każdej stronie.

2. Do wykonania masz od 3 do 4 serii.

3. Pamiętaj, aby nigdy nie wykonywać gwałtownych ruchów.

4. Kontroluj oddech. Oddychaj swobodnie i równomiernie.

To jak, gotowa? Zaczynamy!

1. Siad prosty

Pozycja: siedząca na macie, nogi wyprostowane, pośladki mocno wbite w matę, plecy wyprostowane, łopatki i barki ściągnięte w dół, głowa neutralnie patrzy na wprost, brzuch spięty

Ruch: Weź głęboki wdech, prostując ręce do góry, z wydechem zejdź jak najniżej klatką w stronę nóg. Schowaj głowę. Wracając, ściągnij łopatki, barki na końcu. Wyprostuj głowę.

2. Schodzenie do skłonu przodem 

Pozycja: stojąca, przodem w szerokim rozkroku, biodra wypięte w tył, klatka schodzi do przodu, plecy wyprostowane, łopatki i barki ściągnięte w tył, ręce wyprostowane pod linią barków, dłonie ułożone na macie

Ruch: Z wydechem zejdź na jedną stronę. Schodząc biodrami w tył do wysokości kolan, jedną rękę ułóż w linii pod barkiem, drugą wyprostuj w bok. Powtórz to samo na drugą stronę.

II opcja: Zrób większy zamach ręką do góry, otwierając mocniej klatkę, prostując plecy, głowę skieruj do góry.

3. Schodzenie do rozkroku przodem

Pozycja: stojąca, przodem w szerokim rozkroku, nogi cały czas wyprostowane, biodra wypięte w tył, klatka schodzi do przodu, plecy wyprostowane, łopatki i barki ściągnięte w tył, ręce wyprostowane pod linią barków, dłonie ułożone na macie

Ruch: Z wydechem zejdź niżej w dół. Trzymając jak największy rozkrok, ugnij łokcie po kolei – raz prawy, raz lewy. Schodząc na przedramiona (jeżeli nie zejdziesz tak nisko, możesz wykorzystać krzesło lub jakieś podwyższenie), powtórz ruch 4 razy i spróbuj zejść jeszcze niżej, układają głowę na macie. Na koniec wyprostuj ręce w bok, łapiąc się za kostki.

4. Pies z głową w dole z przyciąganiem klatki do kolan

Pozycja: zejście do pozycji psa z głową w dole – nogi ustawione na szerokości bioder, ręce schodzą do podłogi, biodra wypięte maksymalnie do góry, ręce ułożone na macie, plecy wyprostowane, łopatki ściągnięte w dół, klatka skierowana maksymalnie do środka, głowa patrzy na pępek

Ruch: W pozycji psa z głową w dole dociśnij mocniej i wyprostuj plecy, przytrzymaj 5 sekund, po czym przejdź powoli rękami jak najbliżej stóp. Schowaj głowę, dociśnij klatkę w stronę kolan, złap się za ręce pod kolanami. Zejdź niżej w dół do kostek i na koniec do podłogi. Ugnij kolana i wyprostuj, powtórz tak 4 razy i wróć do pozycji wyjściowej.


Małgorzata Reysner, Fitjoyful - NiepłodniRazemGosia Reysner, Fitjoyful – instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością Fitness Nowoczesne formy Gimnastyki Proactiv oraz aqua aerobik od 2005 roku. Jako trener ceni możliwość ciągłego rozwoju oraz bliski kontakt z ludźmi. Podczas zajęć, zwraca uwagę na prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń oraz samopoczucie. Fitness i taniec to jej największe pasje, posiada dyplomy ukończenia wielu szkoleń oraz certyfikaty udziału w konwencjach i warsztatach. Od 2014 roku Prezenter na Warsztatach Fit Expression.

Ulubione formy zajęć to wszystkie zajęcia wzmacniające mięśnie, trening funkcjonalny, step, dance, fitball, stretching i pilates. Zawsze uśmiechnięta, otwarta i pełna energii. Zakochana w crossficie po uszy. Od marca 2015 roku CrossFit Level 1 Trainer. Prywatnie szczęśliwa mama 7-letniego Dominika. 

 


Polecamy także:

Jak zajść w ciążę na wiosnę?

 

 

Trenuj z Gosią: Pilates w domu – 12 ćwiczeń sprzyjających poczęciu (+wideo)

 

 

Sposób na relaks? Oto 5 filmów, które rozluźnią i poprawią ci humor

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *