Walcząc z niepłodnością, nie trudno o sytuacje stresowe. Podczas starań o dziecko wiele z nich powoduje, że ma się ochotę uciec i zaszyć gdzieś, gdzie nikt nas nie znajdzie. Na szczęście nie trzeba tego robić! Są sposoby, które stosowane regularnie, szybko pomagają przywrócić stan równowagi i harmonii. Poznaj 12 sposobów na walkę ze stresem! I nie przekreślaj ich, dopóki nie sprawdzisz…
Stres a płodność
Diagnostyka, leczenie, napięte kontakty z bliskimi, rosnący niepokój, niemożność skupienia się na obowiązkach – myślenie o dziecku, kolejnych próbach, przyszłości. Doskonale wiesz, że aby wreszcie zajść w ciążę, musicie o siebie dbać. Od osób, które wiedzą o waszych staraniach pewnie nie raz słyszeliście, że musicie wyluzować i mniej się stresować. Łatwo to powiedzieć – doskonale o tym wiesz – jednak czy faktycznie zdajesz sobie sprawę, jak duży wpływ na płodność ma stres?
Przewlekły stres sprawia, że organizm jest ciągle nastawiony na walkę. To sprawia, że nadnercza odpowiedzialne za produkuję kortyzolu, nie nadążają tego robić. Tym sposobem organizm musi włączyć mechanizmy awaryjne i rozpocząć produkcję kortyzolu kosztem innych hormonów m.in. testosteronu, estrogenów czy DHEA. Stres ma ogromny wpływ na płodność, dlatego jeśli staracie się o dziecko, powinniście być świadomi, jak wielką krzywdę mogą wyrządzić sytuacje stresowe.
Ze stresem można skutecznie walczyć – oto 12 szybkich sposobów
Walcząc ze stresem ważne jest, by rozpocząć walkę odpowiednio wcześnie. Jeśli denerwujesz się, nie możesz sobie poradzić z sytuacją kryzysową, to poniższe sposoby powinny ci pomóc.
Oto 12 szybkich metod relaksacji, które pomogą przywrócić ci równowagę:
1. Stwórz bańkę, która chroni
Czasami w sytuacji stresowej możesz nie mieć wyjścia, aby jej uniknąć, a co gorsza, często nie możesz również wykonać żadnego ruchu, aby coś polepszyć. Jeśli musisz tkwić w atmosferze i wśród ludzi, którzy cię stresują, wyobraź sobie bańkę, a której siedzisz. Jesteś w jej środku, a wszystko, co cię wkurza odbija się od niej i nie dociera do ciebie. W takim miejscu bezpiecznie ochłoń i zrelaksuj się.
2. Znajdź swoje miejsce
Jeśli jednak możesz wyjść z danego pomieszczenia bądź oddalić się od osób, które są źródłem stresu, to znajdź spokojny kącik i w chwili ciszy uporządkuj myśli i oczyścić umysł. Gdy będziesz sam na sam ze swoimi myślami, to z pewnością się uspokoisz.
3. Oddychaj
Wydawać się to może błahą podpowiedzią, jednak siła spokojnego oddechu jest ogromna. Spokojny wdech, a następnie głośny wydech z odgłosem „oooccchhh!” (oddechy wcale nie muszą być głębokie, aby nie powodowały nadmiernego wysiłku) to najszybsza działająca metoda na stres. Powolne oddechy zwiększają poziom dwutlenku węgla we krwi, dzięki czemu stajemy się zrelaksowani, a nasz umysł odświeżony i dotleniony. Możesz także zatkać prawą dziurką nosa i oddychać przez kilka minut lewa dziurką, a z pewnością poczujesz odprężenie. W razie potrzeby „doładowania się” i pobudzenia, oddychaj prawą dziurką nosa.
4. Zamknij oczy
Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, a ty chcesz szybko się zrelaksować, wystarczy zamknąć oczy. Odprężając się obserwuj bieg swoich myśli, jakby były tylko reklamą w telewizji, a Ty nie poświęcasz im zbędnej uwagi.
5. Włącz muzykę
Skutecznym sposobem na stres będzie również włączenie swojej ulubionej muzyki. To wcale nie musi być muzyka relaksacyjna! Jeśli jesteś w domu, zostaw wszystkie obowiązki – one nie uciekną. Stres znika, gdy przez tych kilka minut oddasz się rytmom, dźwiękom.
6. Rusz się!
Wstań i skacz lub tańcz aż zejdzie z ciebie całe napięcie. Skacząc puść luźno ramiona, niech całe ciało opada bezwiednie.
7. Proste ćwiczenia fizyczne
Jeśli właśnie odebrałaś wyniki badań bądź telefon od lekarza, który nie napawa optymizmem, to warto wykonać kilka ćwiczeń na odstresowanie. Odjedź krzesłem od biurka tak, aby mieć miejsce pochylić się do przodu (klatka piersiowa powinna dotykać ud). Dłońmi spróbuj dotknąć podłogi. Wyprostuj się robiąc wdech, wyciągnij ręce w przód i zaplatając dłonie palcami w stronę twarzy zrób tzw. „koci grzbiet” na wydechu (wygnij plecy), równocześnie pchając barki i ramiona jak najmocniej do przodu i z wdechem unieś splecione ręce w górę wyciągając plecy. Powtórz kilka razy.
8. Zadbaj o oczy
Oczom też należy się relaks, dlatego raz na jakiś czas odrywaj wzrok od monitora i mrugaj powiekami, patrz także daleko przez okno, po horyzont. Rysuj oczami szlaczki, kółka lub ósemki.
9. Idź na spacer
Nawet kilka minut na powietrzu pozwoli ci na zmianę myślenia i zdystansowanie się do problemu. Poczujesz przypływ nowej siły, a to co nieistotne oddasz do ziemi.
10. Pisz
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko można odstresować się pisząc. Przelanie na papier swoich emocji, pomoże ci w ich lepszym zrozumieniu i zrelaksowaniu.
11. Załóż „dzienniczek przyjemności”
W dzienniczku zapisuj wszystkie miłe rzeczy, które cię spotkały – to, co ci się spodobało i sprawiło radość. Noś dzienniczek przy sobie i w razie nawarstwienia się złości lub smutku, czytaj losowo opisane przez ciebie miłe zdarzenia.
12. Pij i jedz zdrowo
Dbaj o to, aby wypijać odpowiednia ilość wody lub ziół każdego dnia oraz wyeliminuj „śmieciowe” jedzenie z diety, ponieważ to ono jest głównym źródłem braku równowagi i złego samopoczucia. Jedz małe porcję za to częściej i regularnie.
To będzie skuteczna walka ze stresem, zobaczysz. Powodzenia!
Tekst powstał we współpracy z Tatento.pl – portalem przydatnym młodym rodzicom. To idealny pomocnik – znajdziesz tu pomysł na zabawę, przepis na zdrowe danie, przeczytasz recenzję, a także dowiesz się, jak pielęgnować noworodka – oczywiście to tylko bardzo niewielka część możliwości, jakie daje ta przestrzeń. Zachęcamy, aby każdy rodzic, którego życie po przyjściu na świat malutkiej istoty zmieniło się diametralnie, czuł się tu jak u siebie. Chcemy, abyście znajdowali tu odpowiedzi na wasze pytania, obawy, a także dzielili się radościami, sukcesami i dobrymi chwilami.
Polecamy także:
Wzmocnij odporność i nie daj się grypie! Zobacz, co jeść przed nadejściem wiosny
Dodaj komentarz